Menu rozwijane

10 maja 2022

W trakcie wizyty w Chicago Małżonka Prezydenta, wspólnie z towarzyszącym jej Sekretarzem Stanu w KPRP, ministrem Adamem Kwiatkowskim, spotkała się z przedstawicielami Gwardii Narodowej Stanu Illinois oraz Wicegubernatorem Stanu Illinois.

Spotkanie Małżonki Prezydenta z generałem dywizji Richardem R. Neelym, Dowódcą Gwardii Narodowej stanu Illinois, podpułkownikiem Andrzejem Adamczykiem, Zastępcą Dyrektora ds. Planowania Strategicznego i Polityki (J5) w Sztabie GN oraz Christianem Mitchelem, Zastępcą Gubernatora stanu Illinois dotyczyło szeroko pojętej pomocy dla Ukrainy.

Gwardia Narodowa USA to ochotnicza formacja wspierająca regularną armię. Składa się z żołnierzy służących jej doraźnie, najczęściej w przypadkach klęsk żywiołowych lub obowiązywania stanu wyjątkowego. GN jest obecna we wszystkich 50 stanach USA, a także w Dystrykcie Kolumbii oraz terytoriach zależnych: Portoryko, Guam oraz Wyspach Dziewiczych.

03__Agata_Kornhauser_Duda_Gwardia_Narodowa_IllinoisWicegubernator_Stanu_Illinois_20220510_JSZ_8971.jpg [569.35 KB]

Pierwsza Dama podziękowała przedstawicielom GN za blisko 30–letnie partnerstwo z Polską. Podczas rozmowy nawiązano m.in. do wizyty z maja 2018 r., gdy Prezydent RP odwiedził bazę Gwardii Narodowej Illinois w Kankakee. Andrzej Duda spotkał się tam m.in. z amerykańskimi żołnierzami polskiego pochodzenia, z którymi rozmawiał o pogłębieniu współpracy między Gwardią Narodową, a Wojskami Obrony Terytorialnej. W ramach współpracy między Polską a GN IL w kwietniu 2020 roku Polska wysłała 15–osobowy specjalistyczny Wojskowy Zespół Wsparcia Medycznego COVID–19 do Chicago, w celu wymiany doświadczeń i wsparcia stanu Illinois w walce z pandemią.

Dzisiaj Małżonka Prezydenta zwróciła uwagę na trwające trzy dekady partnerstwo pomiędzy Gwardią Narodową Illinois, a Rzeczpospolitą Polską, określając jego znaczenie jako kluczowe. – Wzajemne relacje budowane przez tak wiele lat opierają się przede wszystkim na zaufaniu i bezpośrednich kontaktach – mówiła. Wobec kryzysu w Ukrainie konieczne jest wykorzystanie tych kanałów komunikacji. Dzięki unikalnej dla Gwardii Narodowej zdolności jednoczesnego angażowania wszystkich struktur władzy udało się dostarczyć poprzez Polskę na Ukrainę wyposażenie medyczne, leki i karetki medyczne. Gwardia Narodowa Illinois we współpracy z Legionem Młodych Polek w Chicago przekazała do Ukrainy blisko 16 ton darów, w tym środki pierwszej pomocy, namioty, śpiwory i koce, środki higieny, pieluszki i pokarm dla dzieci. Pomoc rzeczowa, jak również środki finansowe, które posłużyły na zakup wyposażenia medycznego i artykułów pierwszej potrzeby trafiły do Ukrainy poprzez polskie organizacje pomocowe. GN przekazała też karetki pogotowia, środki ochronne i pomoc finansową.

04__Agata_Kornhauser_Duda_Gwardia_Narodowa_IllinoisWicegubernator_Stanu_Illinois_20220510_JSZ_8954.jpg [461.67 KB]

We wtorek rozmawiano o kontynuacji działań pomocowych oraz zakresie potrzeb Ukraińców. Małżonka Prezydenta, która pozostaje w stałym kontakcie z Polakami oraz Ukraińcami polskiego pochodzenia przebywającymi w ogarniętym wojną kraju relacjonowała swoje rozmowy na temat sytuacji w poszczególnych regionach kraju, podjęte dotychczas działania oraz omówiła bieżące oraz spodziewane potrzeby w tym zakresie. Przypomniała też o konieczności zaplanowania długofalowej pomocy w odbudowie Ukrainy jak i wsparciu uchodźców, którzy nie będą mogli wrócić do swoich dawnych domów.

Może Cię zainteresować Kancelaria Prezydenta dla Ukrainy. Transport z pomocą trafił do kolejnych miejscowości Chicago: Spotkanie z Zarządem Związku Podhalan

 

Spotkanie Małżonki Prezydenta z gen. dywizji Richardem R. Neelym, podpułkownikiem Andrzejem Adamczykiem oraz Christianem Mitchelem, Zastępcą Gubernatora stanu Illinois (1)
Spotkanie Małżonki Prezydenta z gen. dywizji Richardem R. Neelym, podpułkownikiem Andrzejem Adamczykiem oraz Christianem Mitchelem, Zastępcą Gubernatora stanu Illinois (2)
Spotkanie Małżonki Prezydenta z gen. dywizji Richardem R. Neelym, podpułkownikiem Andrzejem Adamczykiem oraz Christianem Mitchelem, Zastępcą Gubernatora stanu Illinois (3)
Spotkanie Małżonki Prezydenta z gen. dywizji Richardem R. Neelym, podpułkownikiem Andrzejem Adamczykiem oraz Christianem Mitchelem, Zastępcą Gubernatora stanu Illinois (4)
02__Agata_Kornhauser_Duda_Gwardia_Narodowa_IllinoisWicegubernator_Stanu_Illinois_20220510_JSZ_8929.jpg
03__Agata_Kornhauser_Duda_Gwardia_Narodowa_IllinoisWicegubernator_Stanu_Illinois_20220510_JSZ_8971.jpg
04__Agata_Kornhauser_Duda_Gwardia_Narodowa_IllinoisWicegubernator_Stanu_Illinois_20220510_JSZ_8954.jpg
05__Agata_Kornhauser_Duda_Gwardia_Narodowa_IllinoisWicegubernator_Stanu_Illinois_20220510_JSZ_8983.jpg