Menu rozwijane

27 października 2021
Pałac Elizejski | Rozmowy Prezydentów Polski i Francji

Polsko-francuskie relacje nabierają wymiaru strategicznego, mamy do czynienia z przełomem – podkreślił szef BBN Paweł Soloch, odnosząc się do roboczej wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy w Paryżu.

Prezydent Andrzej Duda przebywał w środę w Paryżu z roboczą wizytą, podczas której spotkał się z Prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Rozmowy obu przywódców dotyczyły współpracy w kwestiach gospodarczych, w zakresie polityki bezpieczeństwa, a także współpracy obu krajów w ramach UE oraz ochrony granicy Unii. W delegacji uczestniczyli również szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

– Mamy do czynienia z niewątpliwym przełomem w relacjach polsko-francuskich. Prezydent Andrzej Duda w ciągu ostatnich kilku miesięcy kilkukrotnie spotykał się z Prezydentem Macronem. Nasze relacje nabierają strategicznego wymiaru w pełnym tego słowa znaczeniu – powiedział minister Soloch.

Jak dodał, w sprawach bezpieczeństwa „prezydenci w pierwszym rzędzie rozmawiali o sytuacji na granicy z Białorusią i agresji hybrydowej Aleksandra Łukaszenki”. – Ale także o roli, jaką Rosja odgrywa w naszym regionie, na Ukrainie, i nie tylko. W szczególnej sferze francuskich zainteresowań leży aktywność rosyjskich najemników na terenie Afryki –relacjonował szef BBN.

Prezydenci mówili także o ewentualnym zaangażowaniu Polski w dowodzoną przez Francję unijną operację wojskową Takuba w Mali. Jak przekazał Soloch, „prezydent Emmanuel Macron podziękował za gotowość Polski do wsparcia operacji i udziału w niej wraz z pozostałymi siłami państw europejskich”.

– Tematem spotkania była także współpraca zbrojeniowa i wojskowa, w tym w ramach NATO i Unii Europejskiej, zwłaszcza w kontekście prac nad nową Koncepcja strategiczną NATO oraz Kompasem Strategicznym UE – przekazał szef BBN.

Może Cię zainteresować Prezydent RP z wizytą roboczą w Paryżu [PL/EN] Szef BPM o spotkaniu Prezydentów Polski i Francji