Menu rozwijane

28 października 2021
Paweł Soloch, Szef Biura Bezpieczeństwo Narodowego

Podczas rozmowy Prezydentów Polski i Francji padła deklaracja z naszej strony o gotowości rozpatrzenia propozycji francuskiej ws. elektrowni jądrowej – poinformował szef BBN Paweł Soloch.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w środę w Paryżu z Prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Szef BBN, który towarzyszył Prezydentowi podczas tej wizyty, został zapytany, czy Francja zainwestuje w Polsce w energetykę jądrową.

– Padła deklaracja z naszej strony o gotowości rozpatrzenia propozycji francuskiej, docenienia tego, że propozycja francuska ma ten wymiar europejski – mówił. – Mówimy o współpracy Francji w realizacji projektu Polski posiadania elektrowni nuklearnej – dodał.

– Skoro na tak wysokim szczeblu również i na ten temat była mowa, to pokazuje, że traktujemy propozycje francuskie poważnie, pamiętając o tym, że mamy podpisaną umowę o współpracy w tym zakresie ze Stanami Zjednoczonymi. Ta umowa jest w trakcie realizacji – powiedział Paweł Soloch.

Minister był pytany, czy podczas spotkania Prezydentów Dudy i Macrona rozmawiano o relacjach polskiego rządu z Komisją Europejską w kontekście zobowiązania Polski przez Trybunał Sprawiedliwości UE do zapłaty 1 mln euro kary dziennie w związku z ciągłym obowiązywaniem przepisów dotyczących uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN, podczas gdy w lipcu TSUE zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia ich stosowania. – Oczywiście, że była o tym mowa – odpowiedział Paweł Soloch.

Zaznaczył, że Prezydenci rozmawiali o sprawach systemowych w UE. – Ile ma być Unii Europejskiej w polityce państwa, bo ten spór trochę przekroczył kwestie proceduralną. Oczywiście asumptem do tego sporu jest ten konkretny wyrok – powiedział.

– Na pewno ze strony Prezydenta Macrona, ze strony naszego prezydenta w sposób oczywisty była wola dążenia do tego, żeby ten spór się zakończył. Cieszy to, że Francja w tej chwili prezentuje taką postawę, że nie chodzi o zmiażdżenie i spowodowanie takiej bezwarunkowej kapitulacji wobec postawy Komisji Europejskiej, wobec wyroków, tylko znalezienie jakiegoś kompromisowego wyjścia – powiedział Paweł Soloch i przypomniał, że od przyszłego roku Francja obejmuje prezydencję w UE i rozmowy prezydentów dotyczyły tej perspektywy.

Poinformował również, że w rozmowach padła kwestia nowych sankcji wobec białoruskiego reżimu. – Myśmy odpowiednie propozycje w tej kwestii złożyli – dodał.(PAP)

Może Cię zainteresować Wywiad Prezydenta RP dla „Gościa Wiadomości” [CAŁOŚĆ] Szef BBN: Przełom w relacjach polsko-francuskich