Menu rozwijane

30 czerwca 2022

Nowa koncepcja strategiczna i deklaracja szczytu NATO zawierają założenia, o które zabiegali Prezydent Andrzej Duda i polski rząd – powiedział Szef BBN Paweł Soloch. Zwrócił uwagę na rozmowy Prezydenta z przedstawicielami regionu Indo–Pacyfiku zaproszonych na szczyt Sojuszu.

– Zostały zatwierdzone kluczowe natowskie dokumenty, przy bardzo dużej aktywności polskiego Prezydenta i naszej delegacji przyjęto też deklarację szczytu – powiedział Paweł Soloch w Madrycie.

Zwrócił uwagę, że w nowej koncepcji strategicznej „Rosja, do tej pory nazywana partnerem, została uznana za główne zagrożenie”. – Jeśli chodzi o odstraszanie, przyjęto założenia, o które zabiegali Prezydent Andrzej Duda i przedstawiciele polskiego rządu. Mają one prowadzić do dalszego wzrostu obecności wojsk natowskich na wschodniej flance – dodał Szef BBN.

Podkreślił, że chodzi nie tylko o rozbudowę batalionowych grup bojowych w razie potrzeby do rozmiaru brygad. – To także założenie, że wojskowa odpowiedź NATO nastąpi wraz z naruszeniem integralności terytorialnej któregokolwiek z państw sojuszniczych. Nie przewidujemy manewrów polegających na wycofywaniu się i odbijaniu terytoriów – powiedział. Zaznaczył, że wpływ na taką koncepcję miała „lekcja z wojny w Ukrainie i zachowania armii rosyjskiej w Buczy, Borodziance czy innych miejscowościach”.

Szef BBN powiedział też, że w potwierdzonej przez Prezydenta USA decyzji o ustanowieniu w Polsce stałego dowództwa V Korpusu Armii USA chodzi „nie tylko o kilkuset dodatkowych oficerów, ale także gotowość do przyjęcia w razie zagrożenia sił wzmocnienia o rozmiarze korpusu czyli nawet kilkudziesięciu tysięcy żołnierzy”.

Za istotne uznał także zaproszenie do członkostwa Finlandii i Szwecji mimo wcześniejszego oporu, jaki stawiała głównie Turcja. Zwrócił uwagę na „zapisy dotyczące zwiększenia koordynacji działań NATO wspierających te państwa, które szczególnie pomagają Ukrainie i ponoszą związane z tym ryzyko”. – Chodzi oczywiście o Polskę i kraje bałtyckie, które udzielają pomocy, pośredniczą też w pomocy świadczonej przez inne państwa – dodał.

Minister zaznaczył, że „wielu przywódców, zwłaszcza Joe Biden podkreślało zaangażowanie i rolę Polski jeżeli chodzi o wsparcie Ukrainy, podobnie mówił premier Wielkiej Brytanii Boris Jonson”.

Podkreślił, że „trzeba pamiętać, iż ten szczyt podejmuje decyzje i przygotowuje rekomendacje w trakcie wojny, która nie jest rozstrzygnięta, jesteśmy w pewnym procesie”. Jego zdaniem madrycki szczyt przyczyni się do zaangażowania państw sojuszniczych w powstrzymywanie Rosji i zmniejszanie możliwości zaatakowania przez nią państw sąsiednich.

Szef BBN zwrócił też uwagę na zaproszenie do udziału w szczycie państw obszaru Indo–Pacyfiku – Australii, Nowej Zelandii, Korei Południowej i Japonii, której premier po raz pierwszy uczestniczy w szczycie. Zauważył, że nowa koncepcja strategiczna zwraca uwagę na wyzwania, jakie stwarzają Chiny, a także na „zderzenia dwóch światów wyznających różne wartości – z jednej strony państw autorytarnych, które realizują swoją politykę określonymi sposobami, jak szczególnie brutalna Rosja; z drugiej stawia przedstawicieli wolnego świata, którzy są liczniejszą rodziną niż same państwa NATO”.

– W tym kontekście należy umieścić spotkanie z Premierem Związku Australijskiego Anthonym Albanese i rozmowy polskiego Prezydenta z Prezydentem Republiki Korei Yoon Suk–yeolem.

– Miały też one wymiar kontynuacji kontaktów, które nawiązał minister obrony Mariusz Błaszczak” – powiedział Paweł Soloch. Podkreślił, że rozmowy polskiej delegacji dowodzą, że Polska, koncentrująca się na bezpieczeństwie swojego regionu, dostrzega zagrożenie rosyjskie nie tylko dla państw graniczących z Ukrainą czy Rosją, ale dla całej Europy, a „Prezydent i rząd mają też wizję i zdolności postrzegania spraw w kontekście globalnym”. – Przede wszystkim odczuwamy satysfakcję, że postulaty, których spełnienia oczekiwaliśmy zostały uwzględnione. Traktujemy to jako proces, oczekujemy szczegółowych wytycznych i rozwiązań, które pozwolą na wypełnienie deklaracji – dodał. (PAP)

Może Cię zainteresować Prezydent: Szczyt NATO w Madrycie sukcesem całego Sojuszu [PL/EN] Madryt. Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami mediów Briefing Prezydenta RP nt. Szczytu NATO Spotkania na marginesie Szczytu NATO