16 września 2021
Szef BBN Paweł Soloch

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch 14-15 września br. przebywał z wizytą w Uzbekistanie, gdzie omawiał obecną sytuację bezpieczeństwa w regionie, po upadku władz Afganistanu oraz związane z tym zagrożenia dla państw europejskich, m.in. w wymiarze migracyjnym. Wizyta była konsekwencją rozmowy Prezydentów Polski i Uzbekistanu z 25 sierpnia br., związanej z ewakuacją polskich obywateli oraz współpracowników RP z Kabulu.

Może Cię zainteresować Polska podziękowała Uzbekistanowi za pomoc w ewakuacji z Afganistanu Prezydent RP rozmawiał z Prezydentem Uzbekistanu

W Taszkencie Szef BBN spotkał się Sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Uzbekistanu Wiktorem Machmudowem,  ministrem spraw zagranicznych Uzbekistanu Abdulazizem Kamilovem, ministrem obrony Uzbekistanu gen. dyw. Bakhodirem Kurbanowem, przedstawicielami Państwowej Komisji Przemysłu Obronnego oraz z dyrektorem Instytutu Badań Strategicznych i Międzyregionalnych Eldorem Aripowem.

Rozmowy dotyczyły przede wszystkim perspektyw rozwoju sytuacji bezpieczeństwa w regionie Azji Centralnej, a także zagrożeń o charakterze terrorystycznym czy potencjalnego kryzysu uchodźczego. Rozmawiano również o wzajemnej współpracy w sprawach bezpieczeństwa, w tym przemysłów obronnych, jak i na polu gospodarczym.

Rozpoczynając wizytę Szef BBN, w imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy oraz polskiego rządu, przekazał na lotnisku w Taszkencie na ręce miejscowych władz transport ponad 250 tys. szczepionek AstraZeneca przeciwko COVID-19, a także list Prezydenta RP do Prezydenta Uzbekistanu Szawkata Mirzjojewa z wyrazami solidarności w walce z pandemią oraz podziękowaniem za współpracę przy ewakuacji cywilów z Afganistanu. W przekazaniu szczepionek uczestniczył również prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

Polska między 18 a 26 sierpnia br. – we współpracy z Uzbekistanem – realizowała loty ewakuacyjne z Kabulu do Warszawy, którymi transportowani byli obywatele RP, krajów sojuszniczych, a także afgańscy współpracownicy polskich instytucji i Sił Zbrojnych. Polskie samoloty wojskowe wykonywały loty wahadłowe z Nawoi w Uzbekistanie do Kabulu. Następnie ewakuowane osoby transportowano do Polski na pokładach samolotów PLL LOT.

25 sierpnia 2021 r. w tej sprawie rozmawiali telefonicznie prezydenci Polski i Uzbekistanu. Prezydent RP zadeklarował wtedy wsparcie Uzbekistanu w walce z pandemią COVID-19. Prezydenci rozmawiali także o potrzebie organizacji spotkania sekretarzy rad bezpieczeństwa Polski i Uzbekistanu.