Menu rozwijane

20 września 2022

Organizacja Narodów Zjednoczonych to organizacja, która stawia sobie za cel utrzymanie pokoju, bezpieczeństwa i współpracy na świecie. A ponieważ i pokój, i bezpieczeństwo, i ta współpraca są – z powodu wojny na Ukrainie – poważnie zagrożona, a na terenie Ukrainy właściwie ten pokój nie istnieje, to siłą rzeczy musi to być ważny temat obrad – mówiła w TVP Info w programie „Plan Dnia” Szef Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak–Bandych. Dziś w Nowym Jorku Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w debacie generalnej 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, a głównym tematem jego wystąpienia będzie wojna na Ukrainie i jej konsekwencje.

Jak dodała Grażyna Ignaczak–Bandych, Andrzej Duda – między innymi ze względu na bliskie kontakty z Prezydentem Ukrainy Wołodymirem Zełenskim – jest w tej kwestii wyjątkowo wiarygodny. – Ta wojna w sensie militarnym ma regionalny charakter, ale jej polityczne i ekonomiczne skutki mają zasięg światowy – podkreśliła. 

Poinformowała, że ważnym tematem, na który Andrzej Duda zwróci uwagę, będzie też obecna sytuacja w Afryce – na początku września Prezydent RP złożył wizyty w trzech krajach Afryki Zachodniej: w Nigerii, Wybrzeżu Kości Słoniowej i Senegalu. 

Może Cię zainteresować Nigeria. Pierwszy przystanek wizyty Prezydenta w Afryce Zachodniej Wizyta w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej Wizyta Prezydenta z Małżonką w Republice Senegalu [PL/EN]

– Afryka potrzebuje naszego większego zainteresowania. Przywódcy afrykańskich państw mówili Prezydentowi, że czują, iż na skutek wojny na Ukrainie uwaga Europy i świata odwróciła się od Afryki. To miejsce zajmują Rosjanie, nie tylko w sensie politycznym, ale też w sensie gospodarczym oraz militarnym – dodała Grażyna Ignaczak–Bandych.

Podczas wizyty w USA polski przywódca odbędzie szereg spotkań bilateralnych, m.in. z Prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro, z Prezydentem Kazachstanu Kasymem Żomartem–Tokajewem, z Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem oraz Prezesem Banku Światowego Davidem Malpassem. Polski przywódca będzie także uczestniczył w szczycie na temat bezpieczeństwa żywnościowego organizowanym przez USA, UE oraz Unię Afrykańską i Hiszpanię.

Jak podkreśliła Szef KPRP, program spotkań Pierwszej Damy, która towarzyszy Andrzejowi Dudzie w wizycie za oceanem, jest równie bogaty jak Prezydenta RP. Zaplanowano m.in. spotkania z polskimi nauczycielami i uczniami oraz spotkanie z małżonkami głów państw obecnych na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

PROGRAM PRASOWY>>

Może Cię zainteresować Min. Kumoch: Priorytetem wizyty Prezydenta w ONZ jest przekonywanie nieprzekonanych Szef BBN o wystąpieniu Prezydenta na sesji ONZ