Menu rozwijane

03 marca 2022

Decyzją Prezydenta Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy Agaty Kornhauser–Dudy do bazy noclegowej dla uchodźców zostały zgłoszone ośrodki prezydenckie – poinformowała Minister Grażyna Ignaczak–Bandych, Szef KPRP.

W czwartek w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser–Dudy z przedstawicielami samorządów poświęcone działaniom humanitarnym na rzecz uchodźców z Ukrainy.

Grażyna Ignaczak–Bandych poinformowała, że podczas spotkania samorządowcy zwracali uwagę na kwestię edukacji dzieci i liczebności klas. – W trakcie spotkania pan minister (wiceszef MSWiA Paweł) Szefernaker skontaktował się z ministrem (edukacji i nauki Przemysławem) Czarnkiem i poinformował, że stosowne rozporządzenie zwiększające liczebność klas będzie za chwilę przygotowane i podpisane – powiedziała.

Minister Ignaczak–Bandych wskazywała, że Kancelaria Prezydenta – obok samorządów i rządu – również wspiera uchodźców z Ukrainy. – Decyzją Prezydenta i Pierwszej Damy zostały udostępnione, zgłoszone do bazy wojewodów ośrodki prezydenckie – przekazała, dodając, że w ośrodkach zakwaterowano już uchodźców. – Pani Prezydentowa otoczyła opieką wszystkie osoby, które są w ośrodkach zakwaterowane – dodała.

Minister relacjonowała, że podczas spotkania Pierwsza Dama zwracała uwagę, iż w wielu ośrodkach i punktach brakuje przetłumaczonych na kilka języków najważniejszych informacji dla uchodźców. Poinformowała, że Kancelaria Prezydenta przygotowała ulotkę z podstawowymi informacjami dla uchodźców – dotyczącymi pierwszych kroków po przekroczeniu granicy, opieki medycznej, nauki, pracy – w czterech językach: polskim, ukraińskim, rosyjskim i angielskim.
POBIERZ ULOTKĘ >>>

Minister Adam Kwiatkowski przypomniał o realizowanej prezydenckiej akcji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

– Od ostatnich dni, dzięki decyzjom Pani Prezydentowej zostały skierowane kolejne konwoje i kolejna pomoc, która dociera do konkretnych miejsc na Ukrainie. I ta akcja będzie kontynuowana – poinformował.

Może Cię zainteresować Polska pomaga ofiarom rosyjskiej agresji Ulotka dla uchodźców z Ukrainy [PL/EN/UA/RU]