07 lutego 2021

We wtorek z udziałem Prezydenta RP szczyt Europa Środkowowschodnia–Chiny - zdjęcie w treści artykułu

Prezydent Andrzej Duda, który we wtorek weźmie udział w wirtualnym szczycie Europa Środkowowschodnia–Chiny, podkreśli, że Polska liczy na otwarcie chińskiego rynku na polski eksport, w tym na eksport produktów rolnych – powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Ze względu na pandemię IX Szczyt Przywódców Europy Środkowowschodniej i Chin został przesunięty na 2021 rok i odbędzie się w formie wirtualnej.

– Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w szczycie Europa Środkowowschodnia-Chiny, czyli szczycie tzw. formatu 17+1, na zaproszenie Prezydenta Xi Jinpinga. Będzie to drugi raz, gdy Prezydent Duda będzie brał udział w spotkaniu w tym formacie. Pierwszy raz uczestniczył w nim w 2015 roku – przypomniał minister Szczerski.

Może Cię zainteresować W przyszłym tygodniu w Polsce szczyt Prezydentów grupy V4. K. Szczerski: musimy budować siłę regionu Jak zaznaczył, „Prezydent weźmie udział w szczycie, realizując zasadę, że nic istotnego, co dzieje się w Europie Środkowowschodniej nie może dziać się bez udziału Polski”.

Według ministra, w swoim wystąpieniu na szczycie Andrzej Duda skupi się na potrzebie pragmatycznej współpracy z Chinami, szczególnie w kontekście przezwyciężania skutków gospodarczych pandemii koronawirusa. Jak dodał, w tym kontekście potrzebne jest otwarcie na wymianę handlową w celu ożywienia dotkniętych kryzysem gospodarek.

– Prezydent bardzo wyraźnie podkreśli, że liczymy na otwarcie rynków chińskich także dla eksportu z Polski, w tym także na eksport produktów rolnych. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie nastąpi tutaj wyraźny postęp i bariery w wymianie handlowej będą przez stronę chińską sukcesywnie znoszone – powiedział Krzysztof Szczerski.

Może Cię zainteresować Rozmowa z Prezydentem Chińskiej Republiki Ludowej Prezydent Duda z przywódcą Chin o współpracy i partnerstwie Jak dodał, według Prezydenta Dudy „każde państwo, w tym Polska, ma prawo do indywidualnej ścieżki realizowania swoich celów gospodarczych w relacji z Chinami i ustanawiania warunków niezbędnych do tego”.

Minister podkreślił, że „Polska przede wszystkim stawia na relacje bilateralne polsko-chińskie, ale współpraca regionalna, uzyskiwanie pewnej synergii regionalnej, zwłaszcza w kwestii handlu i ożywiania gospodarki po pandemii koronawirusa ma znaczenie”. – Stąd tego typu forum pragmatycznej współpracy jest wydarzeniem istotnym i z tego powodu Prezydent Duda zdecydował się reprezentować osobiście Polskę na tegorocznym szczycie – dodał.

Według Krzysztofa Szczerskiego, szczyt odbędzie się też w kontekście niedawnego porozumienia między Unią Europejską a Chinami w sprawie umowy inwestycyjnej. Minister zaznaczył jednocześnie, że w formacie 17+1 biorą udział także kraje, które nie są członkami Unii Europejskiej, m.in. państwa bałkańskie. (PAP)

We wtorek z udziałem Prezydenta RP szczyt Europa Środkowowschodnia–Chiny

o643107864.jpg