Menu rozwijane

21 kwietnia 2022

O sytuacji w ukraińskim Czernichowie i jego okolicach Pierwsza Dama rozmawiała dzisiaj z ojcem Piotrem Wróblewskim, proboszczem parafii pw. Zesłania Ducha Świętego.

Razem z ojcem Piotrem w Czernichowie pełni posługę również ojciec Dmytro z Białorusi. Misjonarze od początku wojny wspierają okolicznych mieszkańców każdego wyznania, parafialne piwnice służą za schron, a duchowni pośredniczą w dystrybucji darów otrzymywanych zarówno z Polski jak i od Caritas Diecezji Kijowsko–Żytomierskiej.

Podczas dzisiejszej rozmowy z Pierwszą Damą i Sekretarzem Stanu w KPRP, ministrem Adamem Kwiatkowskim, Ojciec Wróblewski mówił o początkowych dniach konfliktu oraz przedstawił obecną sytuację mieszkańców regionu. Po wybuchu wojny, w klasztorze schronienie znalazło kilkadziesiąt osób, wielu mieszkańców opuściło miasto, ale od 22 marca br. na skutek zbombardowania mostu wyjazd z Czernichowa stał się niemożliwy. Obecnie sytuacja wydaje się dość stabilna, w mieście funkcjonują sklepy, przywrócono dostawy prądu.

Przy okazji rozmowy o konwojach z pomocą humanitarną Małżonka Prezydenta i towarzyszący jej Minister zadeklarowali gotowość do przekazania niezbędnej pomocy. – My też jako Kancelaria Prezydenta RP, we współpracy ze sponsorami i darczyńcami, staramy się wysyłać wsparcie – mówiła Agata Kornhauser–Duda. – Jeżeli byłyby jakiekolwiek potrzeby, teraz lub w przyszłości, to proszę o nas pamiętać – dodała. Pierwsza Dama wyjaśniła, że w początkowym okresie konfliktu nieznana była sytuacja i dokładne oczekiwania mieszkańców Ukrainy, jednak teraz można oferować pomoc zorientowaną na ich realne potrzeby. – Czego się chętnie podejmiemy – zapewniła.

Ojciec Piotr Wróblewski poprosił o przekazanie podziękowań wszystkim Polakom. – Odbiór Polski tutaj jest bardzo dobry, wszyscy podkreślają, że nie spodziewali się tak wielkiego i bezinteresownego wsparcia sąsiadów. Dziękujemy też za działania Pana Prezydenta, rządu i organizacji – mówił. Agata Kornhauser–Duda przyznała, że postawa rodaków wzbudza dumę. – Jestem bardzo zbudowana i wdzięczna. Wszyscy, absolutnie wszyscy się zaangażowali. Jestem dumna też ze wszystkich służb i formacji mundurowych, widać, że ich podejście nie wynika z poczucia obowiązku, a z odruchu serca – tłumaczyła.

Małżonka Prezydenta podkreśliła, że Polska będzie nadal solidarna z Ukrainą i pomocy nie zabraknie tak długo jak będzie ona potrzebna. – Trzymajcie się, jesteśmy z Wami – oświadczyła.

Może Cię zainteresować Spotkanie robocze nt. ewakuacji Ukraińców z niepełnosprawnościami Pułtusk: Spotkanie z uchodźcami z Ukrainy

 

Pierwsza Dama i minister Kwiatkowski podczas rozmowy z ojcem Piotrem Wróblewskim z Czernichowa (1)
Pierwsza Dama i minister Kwiatkowski podczas rozmowy z ojcem Piotrem Wróblewskim z Czernichowa (2)
Pierwsza Dama i minister Kwiatkowski podczas rozmowy z ojcem Piotrem Wróblewskim z Czernichowa (3)
04_AKD_online_20220421_MBO23186.jpg
03_AKD_online_20220421_MBO23091.jpg
02_AKD_online_20220421_MBO22999.jpg