Menu rozwijane

13 lutego 2022

W dniach 11–13 lutego br. Sekretarz Stanu Adam Kwiatkowski przebywał z wizytą w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Minister wziął udział w jubileuszowym 50. Międzynarodowym Balu „Polonaise” – corocznym wydarzeniu organizowanym od pięciu dekad przez Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Miami. Organizacją polonijną, której głównym celem jest promowanie polskiej kultury, tradycji i historii w USA, od momentu jej powstania kieruje Prezes i Konsul Honorowy RP na Florydzie Blanka A. Rosenstiel.

Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, który skierował przesłanie do organizatorów i uczestników Balu za pośrednictwem nagrania wideo.

Następnie, w imieniu Prezydenta RP, Minister przekazał na ręce Prezes flagę Rzeczypospolitej Polskiej w uznaniu zasług i szczególnych osiągnięć działaczy Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej w Miami na rzecz rozwoju amerykańskiej Polonii.

Podczas pobytu w USA, Minister uczestniczył także w uroczystej mszy świętej w Polskiej Misji Katolickiej Matki Boskiej Częstochowskiej w Pompano Beach pod przewodnictwem Arcybiskupa Miami. Z okazji 25–lecia oraz wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II, w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, przekazał w darze dla Parafii okolicznościową patenę. 

Wizyta Ministra była także okazją do spotkania z przedstawicielami administracji stanowej Florydy, Polonii oraz organizacjami promującymi polską gospodarkę w USA.