Menu rozwijane

26 stycznia 2020

W dniach 24-26 stycznia b.r. Sekretarz Stanu Adam Kwiatkowski przebywał z wizytą w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Głównym celem podróży ministra był udział – w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy – w prestiżowym wydarzeniu promującym kulturę polską w USA, jakim jest doroczny Międzynarodowy Bal Polonez zorganizowany po raz 48. przez Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Miami. Pracami Instytutu, od momentu jego powstania, kieruje prezes Blanka Rosenstiel, pełniąca także  funkcję Konsula Honorowego RP w Miami.

Minister odczytał list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy skierowany do Gospodarzy i Uczestników wydarzenia, integrującego społeczność polonijną w USA.

Wizyta prezydenckiego ministra była także okazją do spotkania z pomysłodawcami i uczestnikami zakończonego dzień wcześniej Kongresu 60. Milionów.

Adam Kwiatkowski odwiedził również Rodaków skupionych wokół Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater. Podczas spotkania z miejscową Polonią i prezesem Centrum, Michałem Bąkiem, minister wręczył odznaczenie państwowe przyznane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Tadeuszowi Cyrwusowi, zasłużonemu działaczowi polonijnemu w USA i wieloletniemu prezesowi Koła Nr 79 Związku Podhalan na Florydzie.

Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego w USA - zdjęcie w treści artykułu

Minister spotkał się także ze społecznością polonijną zamieszkałą w Pompano Beach. Odwiedził proboszcza polskiej parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej ks. Stanisława Rakieja i wraz z miejscowymi Rodakami wziął udział w uroczystej Mszy św. oraz Spotkaniu Opłatkowym Rodziny Radia Maryja.

Międzynarodowy Bal Polonez zorganizowany po raz 48. przez Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Miami (1)
Minister Adam Kwiatkowski odczytuje list Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do Gospodarzy i Uczestników wydarzenia, integrującego społeczność polonijną w USA (2)
Spotkanie z Polonią na Florydzie, fot. Roman Koczwara (3)
Spotkanie z Polonią na Florydzie, fot. Roman Koczwara (4)
Spotkanie ze społecznością polonijną zamieszkałą w Pompano Beach, fot. Jerzy Olszewski (5)
Spotkanie ze społecznością polonijną zamieszkałą w Pompano Beach, fot. Jerzy Olszewski (6)
o1766092211.jpg
o1428495733.jpg
o294069560.jpg
o1465707145.jpg
o1318594446.jpg
o300264575.jpg