Menu rozwijane

25 czerwca 2022

W Łomży została dziś otwarta Mobilna Strefa Zdrowia „Zdrowe Życie”. W sobotę i w niedzielę w godz. 10.00–19.00 chętni mieszkańcy miasta mogą korzystać z bezpłatnych badań specjalistycznych i konsultacji lekarskich. Strefę na pl. Niepodległości odwiedził Minister w KPRP Jacek Siewiera.

Łomża to drugi przystanek na trasie Mobilnej Strefy Zdrowia – jednego z elementów projektu „Zdrowe Życie”, który patronatem objęli Prezydent RP Andrzej Duda oraz Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser–Duda.

Pierwsze miasteczko działało przez dwa dni w Warszawie obok Pałacu Prezydenckiego w ramach inauguracji akcji, której celem jest promocja zdrowia i profilaktyki chorób.

Mobilna Strefa Zdrowia przygotowana w ten weekend w Łomży została znacznie rozbudowana. Oprócz bezpłatnych badań, m.in. EKG, USG płuc, mammografii czy analizy składu ciała wraz z poradą dietetyczną, mieszkańcy i goście Łomży mogą także np. zbadać zawartość wydychanego tlenku węgla, honorowo oddać krew (tylko w sobotę do godz. 15) czy wziąć udział w zajęciach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Badania profilaktyczne to nie jest tylko nudny temat powtarzany przez urzędników i lekarzy. Badania profilaktyczne są jak system wczesnego ostrzegania w uzbrojeniu – one działają, tylko trzeba je włączyć. W tym wypadku system dostarczają państwo oraz projekt „Zdrowe Życie” i tylko od obywatela, zwykłego Polaka zależy, czy ten system wczesnego ostrzegania zadziała. Włącz go!  – mówi Minister Jacek Siewiera.

program_1080x1920.jpg [2.53 MB]

Projekt „Zdrowe Życie” został przygotowany przy współpracy Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, NFZ oraz PZU S.A. Oprócz możliwości bezpłatnych specjalistycznych badań i konsultacji w Mobilnych Strefach Zdrowia, zakłada on także m.in. edukację zdrowotną oraz promocję programów profilaktycznych.

Jednym z elementów projektu jest debata ekspercka w Pałacu Prezydenckim, która odbędzie się już we wtorek 28 czerwca o godz. 18.00. Lekarze–specjaliści doradzą w niej dorosłym Polakom oraz dzieciom, jak bezpiecznie i zdrowo spędzić wakacje. Debata będzie transmitowana m.in. przez telewizję TVP Info.

08_Min_Siewiera_Lomza_20220625_KO4A6248.jpg [497.34 KB]

Fot.  Mateusz Zieliński/KPRP