Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 10 października 2013

Przedstawiciele Archiwum Prezydenta RP z wizytą w Białej Podlaskiej

  |   Przedstawiciele Archiwum Prezydenta RP z wizytą w Białej Podlaskiej Przedstawiciele Archiwum Prezydenta RP z wizytą w Białej Podlaskiej Przedstawiciele Archiwum Prezydenta RP z wizytą w Białej Podlaskiej

W czwartek przedstawiciele Archiwum Prezydenta RP w ramach realizacji projektu „Archiwa Przełomu 1989 – 1991” odwiedzili w Białej Podlaskiej Miejską Bibliotekę Publiczną, Muzeum Południowego Podlasia oraz Bibliotekę Pedagogiczną.


Delegacja prezydenckiego Archiwum rozpoczęła wizytę od spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej z dyrektor Biblioteki Teresą Stasiuk-Karaś, dyrektor Muzeum Południowego Podlasia Małgorzatą Nikolską oraz kierownikiem oddziału Martyrologiczno-Historycznego Muzeum Mirosławem Barczyńskim.


Dyrektor Janusz Kuligowski przedstawił założenia i cele realizowanego przez Kancelarię Prezydenta RP i Kancelarię Senatu projektu. Gospodarze poinformowali o swoich zbiorach dokumentujących okres przełomu. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w dziale Regionalia znajduje się bogata kolekcja zdigitalizowanych i opracowanych dokumentów, czasopism, druków ulotnych, plakatów wyborczych, afiszy, fotografii dotyczących działalności NSZZ „Solidarność” na Podlasiu. Znajdują tu m.in. zebrane numery dwutygodnika Bialskiego Komitet Obywatelski i NSZZ „ Solidarność” w Białej Podlaskiej; Kalendarium NSZZ „Solidarność” Biała Podlaska 1980-2010; fotografie ze spotkań wyborczych z kandydatami do Sejmu i Senatu z listy Komitetu Obywatelskiego „ Solidarność” w Białej Podlaskiej.


Muzeum Południowego Podlasia posiada pokaźny zbiór dokumentów i prasy NSZZ „ Solidarność” z lat 1980 – 1990. Jak poinformowali przedstawiciele Muzeum kolekcja ta jest wynikiem poszukiwań zarówno pracowników Muzeum jak i hojności prywatnych osób, którzy przekazali swoje zbiory. Wśród nich znajdują się m.in. ulotki i plakaty wyborcze, fotografie dokumentujące demonstracje, spotkania wyborcze, druki ulotne itp.


Biblioteka i Muzeum potwierdziły swój udział w projekcie „Archiwa Przełomu 1989 – 1991”.


Podczas rozmowy z dyrektor Biblioteki Pedagogicznej Bogusławą Misiejuk przedstawiciele Archiwum przybliżyli cele i założenia projektu. Dyrektor Biblioteki zadeklarowała przeprowadzenie kwerendy w zasobie biblioteki i poinformowania o jej wynikach w najbliższym czasie.
 

Poleć znajomemu