Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 21 czerwca 2014

Plenerowa wystawa „Na drodze do wolności" w Ciechocinku

Plenerowa wystawa ”Na drodze do wolności. Wybory 4 czerwca 1989 roku do Sejmu i Senatu w zbiorach archiwów państwowych” w Ciechocinku

W Dworku Prezydenckim w Ciechocinku została zorganizowana plenerowa wystawa  pt. ”Na drodze do wolności. Wybory 4 czerwca 1989 roku do Sejmu i Senatu w zbiorach archiwów państwowych”. Można ją oglądać do 31 lipca 2014r. 


Wystawa została przygotowana we współpracy Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, Archiwów Państwowych, Kancelarii Prezydenta RP, Kancelarii Senatu i Stołecznej Estrady. Wcześniej ekspozycję można było oglądać w Warszawie przed Pałacem Prezydenckim. Uroczyście otworzył ją w maju Szef KPRP Jacek Michałowski.


Zobacz także: "Pamięć o drodze do wolności pomaga ją pielęgnować" Wystawa obejmuje ponad 200 dokumentów, fotografii i plakatów związanych z przełomowym rokiem 1989. Wystawa jest zorganizowana w taki sposób, by kompleksowo przedstawiała historię przemian – począwszy od opisu sytuacji społecznej, politycznej i gospodarczej Polski w latach 80. XX w., prezentacji przełomowych wydarzeń: wprowadzenia stanu wojennego, wizyty Jana Pawła II w roku 1987, strajków w roku 1988 oraz powstania Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w wyniku obrad Okrągłego Stołu. Kluczowym punktem wystawy jest prezentacja atmosfery i przebiegu kampanii wyborczej zarówno od strony opozycyjno-solidarnościowej, jak i koalicyjno-rządowej. Przywołane są plakaty wyborcze, ulotki, zdjęcia ze spotkań i wieców przedwyborczych, wreszcie relacje z przebiegu głosowania i jego wyników.


Wystawę można oglądać zarówno w Dworku Prezydenckim w Ciechocinku - do 31 lipca 2014 roku, jak i w wersji elektronicznej na stronach Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających. W ubiegłą sobotę obejrzało ją siedem grup zwiedzających.

 

Informacje o zasadach zwiedzania rezydencji można uzyskać pod numerem tel. (0-54) 283-31-30, fax (0-54) 283-37-70.
 

Poleć znajomemu