Sygnały Dnia: Zaczniemy od sprawy, która jest najważniejszą chyba dla nas Polaków od kilkudziesięciu godzin, mianowicie porwania w Jemenie polskiego ambasadora pana Krzysztofa Suprowicza. Czy nad rozwiązaniem tej sprawy, monitorowaniem nad ewentualną pomocą pracują tylko służby rządowe, czy również Kancelaria Prezydenta?

Pojawia się pytanie, po co w takich krajach wogóle placówki dyplomatyczne?

Stosunki Polska-Rosja. Ostatnio skrytykował Pan rząd za złe stosunki z Rosją. Pamiętam co mówił premier dwa lata temu w swoim expose, że oto będzie otwarty nowy rozdział w stosunkach przez rząd, który nie jest obciążony przeszłością, historią i po tych dwóch latach trzeba powiedzieć, że te stosunki są nie najlepsze, czy tylko nie najlepsze?

Panie Prezydencie czy znana jest Panu cała sprawa wydalonych rosyjskich dyplomatów, bo od tego jakby wszystko się zaczęło?

Jakim prezydentem będzie Władimir Putin?

Przejdźmy do naszych spraw, poinformował Pan biznesmenów z Amerykańskiej Izby Handlowej, że w Polsce nastąpi bardzo głęboka zmiana polityczna po wyborach w 2001 roku. Czy nie obawia się Pan, że parlamentarzyści tego Sejmu i ten rząd mogą odebrać to jako deprecjację?

Sondaże dają Panu absolutne zwycięstwo już w pierwszej turze wyborów prezydenckich, ale Pan się jakby jeszcze do nich nie zgłosił, nie ogłosił Pan swojej decyzji w sytuacji, w której znamy już wiele nazwisk osób chętnych i niechętnych. Kiedy Pan ogłosi swoją decyzję, szefa kampanii...

Panie prezydencie wspomnieliśmy, że zaufanie do Pana podobnie jak w styczniu deklaruje aż 78% ankietowanych, ale niektórzy politycy koalicji rządzącej mówią, że to dlatego że Pan przygląda się z boku, nie podejmuje kontrowersyjnych decyzji, kiedy rząd musi realizować trudne reformy, które trzeba było wreszcie wprowadzić.

Panie Prezydencie czy sprawa Dębskiego jest już dla Pana zakończona, czy list, który otrzymał Pan od premiera Buzka kończy ten temat?

Ile popełnia się w Polsce przestępstw, pyta na pierwszej stronie "Rzeczpospolita", ponad milion rocznie tak podaje policja, nieprawda twierdzą kryminolodzy, znacznie więcej.

Mówi się, że policja fałszuje te statystyki.

Biskupi wczoraj podczas 303 zebrania plenarnego konferencji episkopatu zaapelowali: "dobro wspólne jest zadaniem wszystkich i nikt nie powinien ograniczać się do samej krytyki rzeczywistości społecznej", co Pan na ten temat sądzi?

Ale czy nie za dużo tej krytyki?

Panie Prezydencie zostały nam dwa tematy: kwestia wejścia do Unii Europejskiej i moim zdaniem chyba ważniejsze kwestia kompetencji Prezydenta i Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych w świetle projektów ustaw, zresztą projektów, które zostały skrytykowane przez Pana przedstawicieli. Ale i z tym związana kwestia wzrostu przestępczości w wojsku i pański komentarz do programów telewizyjnych o kawalerii powietrznej.