Wywiad Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego dla TVN 24

Andrzej Morozowski: Panie Prezydencie, Andrzej Lepper - to jest teraz taki temat dyżurny. Pan zaraz po wyborach mówił, że to będzie trudna opozycja populistyczna. Czy Pan sądził, że to będzie aż tak trudna opozycja?

Andrzej Lepper zapowiada teraz atak na nowych polityków, mówi się, że Marszałek Borowski może być wśród nich. Ja niedawno rozmawiałam z A. Lepperem, który dawał do zrozumienia, że nawet Pan może się wśród tych polityków znaleźć. Czy to już jest pora żeby już izolować Samoobronę, czy jeszcze wciąż Pan uważa, że należy ją cywilizować?

Panie Prezydencie ale kiedy tę kwarantannę należy według Pana nałożyć?

A czy według Pana Lech Kaczyński może być dobrym kandydatem na wicemarszałka?

Panie Prezydencie, powiedział Pan dla rosyjskiej gazety, że musi Pan poważnie z żoną porozmawiać na temat jej przyszłej prezydentury, czy Pan już z żoną rozmawiał?

Dzisiaj wymienia się takich kandydatów SLD na to stanowisko: Marek Borowski, Leszek Miller, Pan żona jako kandydat SLD. I czy - gdyby tak było, że Pana żona jest jedyną przeciwwagą dla Andrzeja Leppera, ponieważ poparcie dla tego polityka rośnie, czy wtedy Pan by się zgodził?

Jako dziennikarz muszę bronić też dziennikarzy. Pan też był dziennikarzem...

Chciałem tylko powiedzieć, że to politycy mówili nam zawsze, że szanują wolę wyborców. Dlatego Pan Lepper został wicemarszałkiem, to dlatego Samoobrona nadal ma t ę ofertę, żeby wyznaczyć nowego kandydata na marszałka. Stąd oczywiście my się temu podporządkowujemy. Ale rozumiem, że Pan teraz daje hasło politykom, że już można myśleć inaczej.

Teraz jest taki gorący temat - Rada Polityki Pieniężnej. Pan zawsze bronił Rady, teraz widać, że ten konflikt między rządem a Radą wchodzi w nowy etap. W Radzie są Pana ludzie. Co Pan zrobi jeżeli będzie taka ustawa, która by zmieniała przyporządkowanie RPP, dawała jej nowe zadania.

Oni zarabiają więcej od Pana, Panie Prezydencie.

Żeby Sejm rozstrzygnął spór między radą, a rządem, a więc spór będzie polegał na tym, że nie zostaną stopy obniżone zaraz po przyjęciu budżetu

Ale będzie Pan rozmawiał

A propos budżetu, nowy budżet jest w Sejmie, jak on się Panu podoba? Możliwe, że się nie podoba, np. pielęgniarki z OPZZ już były pod Sejmem

Panie Prezydencie jakby Pan ocenił ten rząd? Mówił Pan zaraz po wyborach, że Pan będzie pomagał, że Pan wierzy w Leszka Millera, a są pierwsze potknięcia można tak powiedzieć. To jest potknięcie ministra spraw zagranicznych w Brukseli, to chyba jest potknięcie, to jednak jest potknięcie pani Barbary Piwnik ze sprawą Kaucza. Jak Pan ocenia ten rząd?

Sam Pan mówił o UE, ale widać, że poparcie dla wejścia Polski do UE waha się w okolicach 50% i może być - to zależy oczywiście od sytuacji gospodarczej - zniżkowe. Pan ma 80% zaufanie Polaków. Czy Pan na przykład odważyłby się, gdyby to poparcie spadało, na wezwanie do tego by wejść do Unii bez referendum.

Spadało poniżej 30%.

Panie Prezydencie, czy racja stanu i to na długie lata, bo to przecież wiadomo, że jeżeli nie teraz to na długie lata to wejście będzie odłożone, czy też demokracja po referendum to jest takie potwierdzenie, że wierzymy w demokrację i cokolwiek ta demokracja zrobi to jest dobre.

A włączyłby się Pan czynnie w taką właśnie kampanię informacyjną.

Panie Prezydencie jest taki pomył, też a propos demokracji, żeby zaoszczędzić na dotacji dla partii politycznych, prawie 80 mln. Małe partie podnoszą głos, że to może je zabić. Duże partie trochę się odchudzą. Czy według Pana nie powinno być tak, że to te duże powinny zrezygnować z jakiejś dużej części dotacji, natomiast te małe powinny pozostać. Pan może być swojego rodzaju arbitrem tej sprawy.

Ale czy te cięcia, które teraz proponuje...

To będzie dobre, wyborcy będą ich lubili, będą głosować na nich.

Pan zgłosił teraz poprawkę...

Ale Pan dał 2000 mniej niż...

Ale Panie Prezydencie, czy Pan by usprawiedliwił te małe partie gdyby one nie zrezygnowały z dotacji. Takiej jaką mają, bo ta dotacje jest i tak - w porównaniu z dotacjami dla tych dużych - nie za duża.

Panie Prezydencie - NATO, to zresztą Pana konik. Teraz Pan Leszek Miller był w Brukseli, tam się toczą rozmowy jak ma wyglądać uczestnictwo Rosji w NATO. Tam są pomysły aby Rosja miała prawo weta, Pan Leszek Miller mówił, że może tak, może się Polska na to zgodzić, ale pod warunkiem, że będziemy wiedzieli w jakich sprawach. Jakie jest Pana zdanie?

To co robi prezydent Putin to jest bardzo dobry krok, bo nie jesteśmy w NATO ale mamy wpływ na decyzje NATO. To bardzo pomaga. Czy Pan się na przykład godzi z tym, żeby ten wpływ na decyzje NATO był taki...

Pan był zawsze takim adwokatem Ukrainy. Czy to nie zaszkodzi Ukrainie?

Panie Prezydencie plany noworoczne, świąteczne, jakie z córką. Córka już miała pierwszy bal w Paryżu jak czytałem w Super Expressie, chyba już bez Pana teraz

Nie jest Pan trochę zazdrosny?