Biorę odpowiedzialność za wszystko, co podpisałem

Panie Prezydencie, czy Pan jest zadowolony z wyników wyborów?

W przeddzień głosowania zaapelował Pan o wsparcie dla sojuszu SLD-UP. Apel ten najwyraźniej efektu nie przyniósł, a Pan zaprezentował się jako polityk wyraźnie związany z jedną opcją partyjną, a nie głowa państwa stojąca ponad podziałami. Czy było warto?

Więc Pańskie poparcie dla SLD miało w pewnym sensie nadrobić straty wywołane wystąpieniem profesora Belki?

Czym Pan tłumaczy sukces ugrupowań skrajnych, takich jak Samoobrona czy Liga Polskich Rodzin? Czy Andrzejowi Lepperowi nie pomogło to, że mimo łamania prawa był on traktowany jak partner zarówno przez rząd, jak i przez Pana Prezydenta?

Czy to wymaga w takim razie zmiany polityki?

Jak Pan tłumaczy klęskę Unii Wolności?

Jak Pan ocenia bilans rządów AWS-UW? Według SLD jest on jednoznaczny...

A więc w tej dziedzinie na plus czy na minus?

Więc i sukcesy i porażki są wspólne?

Nie zdawał Pan sobie sprawy z tego, jak poważna jest sytuacja ekonomiczna?

Jakie jest w tej sytuacji pierwsze i najważniejsze zadanie nowego rządu?

Tylko, jak to zrobić? Środowiska przedsiębiorców od dawna domagają się zmiany prawa pracy, która jest konieczna do zwiększenia zatrudnienia. Są też postulaty o wiele większej niż dotąd liberalizacji działalności gospodarczej w Polsce. Czy to nie powinno być zadaniem tego rządu?

Ale temu sprzeciwiało się dotąd SLD.

Ale podwyżek podatków nie będzie ?.

We wszystkich trzech kwestiach , które Pan wymienił: porządkowania finansów publicznych, ponowne uruchomienie wzrostu gospodarczego i dokończenie negocjacji z Unią, wiele kłopotu mogą spowodować obaj koalicjanci SLD: ten rządowy w postaci PSL, i ten parlamentarny jakim stała się „Samoobrona”.

Leszek Miller konsultował z Panem skład nowego rządu. Czy prawdą jest, że miał Pan wątpliwości co do kandydatury Wiesława Kaczmarka na ministra skarbu? Czy to dobra kandydatura?

W zwycięskim obozie słychać głosy triumfalizmu, które zapowiadają polityczny odwet - generalną czystkę i usunięcie wszystkich ludzi związanych z odchodzącą ekipą. Czy zgadza się Pan z tego rodzaju praktyką?

Gdzie jeszcze widzi Pan ekipę wartą zachowania? W Ministerstwie Obrony?

A w UOP?

Jak Pan ocenia desygnowanie Pana Pastusiaka na marszałka Senatu?

Ale czy nominacja jest dobra?

Są pogłoski o zamiarze zmiany ustawy o NBP tak, by podporządkować go rządowi. Czy będzie Pan bronił niezależności Rady Polityki Pieniężnej i NBP?

Niektóre przedwyborcze zapowiedzi polityków SLD groziły zamachem na IPN, który chyba udowodnił swoją przydatność w kontekście sprawy zbrodni w Jedwabnem? Czy będzie Pan bronił statusu IPN?

Co się udało załatwić podczas wizyty w Moskwie - poza terminem przyjazdu prezydenta Putina do Warszawy?

Pan się z nim spotyka nie po raz pierwszy. Czy klimat tych spotkań się polepsza?

A co z pomysłem eksterytorialnej autostrady przez Polskę do Kaliningradu.?

Czy sprawy związane z gazociągiem zostały rozstrzygnięte po naszej myśli?

A co z odcinkiem gazociągu jamalskiego, który miał iść przez Polskę tak, by ominąć Ukrainę?

A jak powinien się odnieść?

Czyli dopuszcza Pan możliwość ominięcia Ukrainy?

A jak ocenia Pan kontrakt norweski?

Panie prezydencie, żeby przystąpić do Unii Europejskiej w 2004 roku, nie tylko trzeba zakończyć szybko negocjacje, ale też przekonać rosnącą część społeczeństwa, która nastawiona jest negatywnie. To drugie wydaje się z punktu widzenia ostatnich wyborów trudniejsze. Co zrobić żeby wygrać referendum?

Pan jest prezydentem, Leszek Miller premierem - lewica nigdy jeszcze nie miała tak silnej pozycji w III Rzeczpospolitej? Czy istnieje jakiś projekt ideologiczny, który chcielibyście zrealizować?