Mniejsza większość

Czy wyniki wyborów pana zaskoczyły? Publikowane wcześniej sondaże wskazywały, że UW, nawet AWSP do Sejmu jednak się wślizną, a pozycje innych partii, może poza SLD-UP, bardzo fluktuowały.

Panie prezydencie, teraz prosimy o krótką ocenę wstępnych wyników uzyskanych przez najważniejsze partie. Zacznijmy od SLD-UP.

Ale czy jest to koalicja spoista? Czy nie zacznie ona trzeszczeć, gdy pojawią się kłopoty związane z rządzeniem?

Jaką politykę będzie realizować, jeśli utworzy rząd?

Jeśli chodzi o problem z dziurą budżetową, za którą winę ponosi odchodzący rząd, SLD gotowy jest przeprowadzić kurację, która bez wątpienia będzie ciężka. Na to potrzeba przynajmniej pół roku. I znowu trzeba będzie ludziom jasno tłumaczyć, dlaczego i co się robi. Prezydent RP:Najważniejsze jednak, że SLD ma świadomość, że w Polsce narasta frustracja. Nie zauważyliśmy, że rozjechały się nam dwa światy, świat beneficjentów reform, którzy czują się świetnie, i świat ludzi przegranych, którzy nawet nie wiedzą, do jakich drzwi pukać. Jeszcze parę lat temu było lepiej, więcej było zadowolonych niż niezadowolonych. Przynajmniej od dwóch lat to się zmieniło. Wyjście Unii Wolności z rządu nie było spowodowane tym, że Kowalski pokłócił się z Malinowskim, tylko intuicyjną próbą tej partii czy to uwolnienia się od odpowiedzialności, czy znalezienia jakiejś nowej polityki. Wtedy bowiem rzeczywiście załamała się równowaga między zadowolonymi a niezadowolonymi. Z tego stanu rzeczy wzięły dla siebie społeczne poparcie i Samoobrona, i Liga Polskich Rodzin, i Prawo i Sprawiedliwość wreszcie.

Spójrzmy teraz na Platformę Obywatelską.

Czy to samo można powiedzieć o partii braci Kaczyńskich?

Idźmy dalej, zatem Polskie Stronnictwo Ludowe.

Samoobrona to nie tylko problem dla PSL. Wszyscy chyba jesteśmy dość skonfundowani czy zadziwieni dużym sukcesem wyborczym tej partii. Andrzej Lepper, watażka polityczny, być może wicemarszałkiem Sejmu. Co się stało?

Czy do tej kategorii zagadek-niespodzianek można zaliczyć Ligę Polskich Rodzin?

Podchodzimy do tematu jak do jeża, no, ale trzeba wreszcie coś powiedzieć o AWSP i Unii Wolności.

To wystarcza na 3,5 proc.?

Jak w takim razie wycenić ledwie ponad 4-proc. poparcie dla AWSP?

Panie prezydencie, z jaką opozycją w parlamencie będzie miał do czynienia SLD?

Mimo wszystko pan zdaje się być spokojny. Nie uważa pan, żeby się cokolwiek złego stało 23 września?

A jakim premierem byłby Leszek Miller?

Rozmawiali: Jerzy Baczyński, Wiesław Władyka

Rozmowa odbyła się w nocy z 23 na 24 września 2001 r.