Jolanta Pieńkowska: Dzień dobry. Dziś gościem Salonu Politycznego Trójki jest prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Panie prezydencie, czy nauczył się pan już mówić "dzień dobry" po japońsku ?

A takie zwykłe polskie "dzień dobry" mówi pan jeszcze Leszkowi Millerowi ?

I podajecie sobie panowie ręce ?

A to jest takie powitanie z uśmiechem przyjacielskie, czy szorstkie ?

Czyli to wszystko, o czym pisze prasa, o czym mówią media, o konflikcie między premierem i prezydentem , czy o wojnie, to jest wyssane z palca ?

Panie prezydencie, mówi pan, że spieracie z premierem w kwestiach merytorycznych. W swoim oświadczeniu po rezygnacji ministra Belki napisał pan, że jest pan rozczarowany i rozżalony . Czy nominacja Grzegorza Kołodki też była dla pana rozczarowaniem ?

Ale to lepiej dla Grzegorza Kołodki, czy gorzej ?

Ale to określenie Grzegorz Kołodko i zły szeląg ?

A wierzy pan w to, znając trudny charakter Grzegorza Kołodki , ze polepszą się stosunki między Radą Polityki Pieniężnej , a rządem ?

I będzie chciał dobrych kontaktów z Leszkiem Balcerowiczem ?

Ale jeżeli Grzegorz Kołodko obiecuje w takim swoim wystąpieniu do dziennikarzy w sobotę, że produkcja będzie rosła , bezrobocie spadało, a ludziom będzie żyło się lepiej, to mnie się przypomina takie powiedzenie przewodniczącego SLD przed wyborami, który mówił, przed wyborami, że jak SLD zadekretuje, żeby gruszki rosły na wierzbach, to wyrosną. To są takie kolejne gruszki na wierzbie ?

To każdy by chciał .

Tylko pytanie, czy Grzegorz Kołodko będzie je realizował ?

Ale póki co Grzegorz Kołodko obciął włosy i nie odezwał się wczoraj ani na Radzie Ministrów, kiedy ministrowie mówili, że mówił oszczędnie, ani po Radzie Ministrów . I co się dzieje . Złotówka gwałtownie spada, a inwestorzy sprzedają obligacje.

Pod warunkiem, że Grzegorz Kołodko będzie się dalej nie odzywał ?

A czy to dobrze się stało, że przy okazji rezygnacji premiera Belki premier Miller wymienił jeszcze dwóch ministrów ?

Nawet, jeżeli są to decyzje zaskakujące prezydenta ?

Ale ci pewni ludzie, to terenowi działacze SLD , którzy namawiali premiera do tego, żeby takich zmian dokonał ?

Ale z drugiej strony można zapytać, dlaczego w rządzie z drugiej strony pozostają ministrowie , bardzo niepopularnie ,ale za to mający bardzo duże wsparcie terenowych działaczy SLD ?

Panie prezydencie, premier dokonuje tych zmian, bo chce poprawić notowania, czy wizerunek tego rządu w sondażach. A jeśli okaże się, że sondaże ani drgną albo jeszcze spadną ?

Ale jeśli nie ?

Za które być może zapłaci minister gospodarki ?

Za kilka dni leci pan do Stanów Zjednoczonych. To będzie pierwsza od 10 lat oficjalna wizyta polskiego prezydenta w Ameryce. Czy po zmianach, które zaszły w rządzie, a zwłaszcza po dymisji profesora Belki ta wizyta nie będzie trudniejsza. Bo to on miał zaufanie amerykańskich inwestorów. To on gwarantował wiarygodność polskiej gospodarki. Z profesorem Kołodką już tak prosto może nie być ?

Ale już nie mający tak świetnych notowań, jak profesor Marek Belka ?

Nie leci minister finansów, leci minister skarbu. A czy zabiera pan ze sobą ministra obrony ?

A co jeśli Amerykanie będą po raz kolejny namawiać nas na F-16 ?

Spotykamy się 10 lipca. Rok temu o tej porze był pan w Jedwabnem , wczoraj IPN ogłosił wyniki śledztwa. Czy dobrze się stało, że tak to się zakończyło ?

Dziękuję bardzo za rozmowę.