Panie Prezydencie, w Sejmie dyskusja nad nowelizacją ustawy o NBP. Czy jeśli trafiłby na Pana biuro taki projekt nowelizacji zwiększający liczbę członków RPP i zwiększający jego kompetencje, to podpisze Pan taką ustawę czy nie?

Ale Sejm pracuje. Więc jeśli taki projekt trafi do Pana, to, co?

Ale raczej Pan nie podpisze i skieruje do Trybunału Konstytucyjnego?

Mówi się o tym, że NBP, powinien wspólnie z rządem dbać o wzrost gospodarczy i zmniejszanie bezrobocia. To jest dobry zapis i dobry pomysł?

Powiedział Pan, że liczy na efekt spotkań wicepremiera Belki z prezesem Balcerowiczem. Wiadomo, że atmosfera jest napięta, że jedna i druga strona obstaje przy swoim. Czy jeśli będzie coraz goręcej, to podejmie się Pan mediacji między jedną i drugą stroną? Tak jak Pan już to robił?

I co Pan słyszy?

Ale analitycy i obserwatorzy rynku mówią, że to jest trochę tak, że rząd znalazł sobie zasłonę dymną i kozła ofiarnego, bo nie ma pomysłu na poprawę sytuacji budżetowej, nie ma pomysłu na reformę fiskalną, więc mówi, że wszystkiemu winna RPP, Bank Centralny?

Powinien Bank Centralny interweniować by osłabić złotówkę czy nie?

Zna Pan argumenty jednej i drugiej strony?

Ale wyraźnie mówi Pan, że na to potrzeba czasu. Ale jest pytanie czy premierowi polskiego rządu wystarczy cierpliwości na to, żeby obie strony zdołały się porozumieć?

Panie Prezydencie, wczoraj Sejm zdecydował, że wójtów, burmistrzów, prezydentów miast będziemy wybierać w dwóch bezpośrednich turach. To jest porażka SLD. Ale Sojusz obiecuje, że nie będzie tej ustawy naprawiał w Senacie. Czy dotrzyma słowa?

A nie boi się Pan, że w tych wyborach znaczną silą może się okazać Samoobrona, która w ostatnich sondażach ma od 13 do 17 procent poparcia. Jest drugą siłą polityczną w Polsce.

I nie boi się Pan tej sytuacji

I coraz częściej widzimy sfrustrowanych ludzi, którzy wychodzą na ulice, bo nie mają perspektyw, bo nie mają pracy. Tak było ze Stocznią Szczecińską. Rząd podjął decyzje o przejęciu akcji Stoczni. Pan powiedział, że to jest dobra decyzja. Tylko pytanie czy to jest metoda na przyszłość, bo takich zakładów jak Stocznia jest cała masa? Co będzie jak przyjdą następni i wyciągną rękę do ministra Skarbu i powiedzą, niech Pan nam też pomoże?

Ale Stocznia jest już rozwiązana. Co z innymi?

65 tysięcy osób ...

Panie Prezydencie, przedwczoraj miał Pan być we Lwowie i uroczyście otwierać Cmentarz Orląt. Przedwczoraj też mer Lwowa powiedział, że radni zbiorą się raz jeszcze 30 maja i że uroczyste otwarcie z Pańskim udziałem i prezydenta Kuczmy nastąpi w listopadzie. Wierzy Pan w to czy nie?

I oby tak się stało i żebyśmy rzeczywiście mogli do Lwowa w listopadzie pojechać. Może to będzie taki urodzinowy prezent. Dziękuję bardzo za rozmowę.