Panie prezydencie, jak się Panu podoba "marchewka", którą proponuje podatnikom minister Kołodko?

Ale kij jest na razie schowany.

Ale była stosowana w okolicznościach nadzwyczajnych. Ekonomiści pytają, jakie to są okoliczności w tej chwili, żeby zastosować ją u nas.

Tylko, że ci którzy od lat płacą podatki mówią, że to jest nagroda za nieuczciwość i zachęta do niepłacenia podatków, bo jak raz nie zapłacę, to mi kiedyś darują.

Ale wydaje mi się, że takie pokłosie papieskiej pielgrzymki, to jednak zbyt duże wymaganie, Panie Prezydencie.

Ale co ma przekonać kogoś, kto przez ostatnie 5 lat podatku nie płacił i mu się udawało, że w tej chwili powie, że....

A czy to nie jest tak, jak mówi Platforma Obywatelska, że to jest mechanizm, który pozwoli na pranie brudnych pieniędzy?

Tylko jeśli aparat skarbowy jest tak niesprawny, że nie potrafi tych pieniędzy wyciągnąć, to czy będzie na tyle sprawny, żeby udowodnić, że to są pieniądze z przestępstwa?

Rząd zapowiada, że projekt ustawy w ekspresowym tempie trafi do Sejmu. Czy Pan taka ustawę podpisze?

Budzących kontrowersje.

Ale ekonomiści, którzy patrzą na to, co ostatnio robi rząd, mówią, że najpierw słyszeliśmy o umarzaniu długów wielkim przedsiębiorstwom, teraz słyszymy o darowaniu niezapłaconych zobowiązań, a rząd który zapowiadał gruntowną reformę finansów publicznych, która tak naprawdę Polsce jest potrzebna, nic nie robi w tym kierunku. To wszystko są takie doraźne akcje.

Panie Prezydencie. Dziś zbiera się Zarząd SLD, który ma podjąć decyzję, co zrobić z tymi członkami partii, którzy bezpardonowo spierają się o miejsca na listach wyborczych. Premier Leszek Miller mówił w zeszłym tygodniu w "Trójce", że będzie takich ludzi wyrzucał.

Tylko, że 4 lata temu o takich konfliktach nie słyszeliśmy w ogóle.

A może 4 lata temu było tak, że twardy przewodniczący SLD Leszek Miller, twardy sekretarz generalny Krzysztof Janik, oni dzisiaj są w rządzie, i może jest tak, że w tej 150 tysięcznej partii za dużo jest demokracji, a za mało silnego rządzenia?

Może o tych nowych liderach przesądzi sam wynik wyborów. Premier powiedział w "Trójce", że każdy wynik poniżej 30 % będzie porażką dla SLD i że za tę porażkę odpowie kierownictwo SLD - jeśli taka będzie.

Panie Prezydencie, coraz bardziej staje się prawdopodobny amerykański atak na Irak. Mówi o tym głośno amerykański wiceprezydent, sekretarz obrony. Niemcy już zdecydowanie powiedzieli, że takiej interwencji nie poprą. Francuzi wczoraj powiedzieli, że jeśli będzie rezolucja ONZ w tej sprawie, to oni się do niej przyłączą. A jakie będzie nasze stanowisko? Mówię tylko o poparciu. Czy my taką akcję poprzemy, czy nie?

Niemcy mówią, że za mało jest tych dowodów.

Ale powiemy czy popieramy taką akcję, czy nie?

Panie Prezydencie i na koniec, w niedzielę leci Pan do Johannesburga na "Szczyt Ziemi". Do tej pory takie spotkania, właściwie nie przynosiły żadnych efektów. Czy teraz, kiedy mamy perspektywę 11 września przed nami i 11 września za nami, coś może się zmienić. Czy rzeczywiście bogate kraje ...

Dziękuję bardzo za rozmowę. Prezydent Aleksander Kwaśniewski był dziś gościem Salonu Politycznego Trójki.