W sobotę na konferencji „Powstanie styczniowe – Polak i jego marzenia. Losy jednostki na tle wydarzeń powstania 1863 roku” w Hotelu Europejskim w Warszawie doradca prezydenta Jan Lityński odczytał list Bronisława Komorowskiego.
25.01.2013
Uroczystość złożenia wieńców na grobach Powstańców Styczniowych na Cmentarzu Łyczakowskim, z udziałem Szefa KPRP Jacka Michałowskiego, odbędzie się w niedzielę we Lwowie. Zaplanowano też mszę św. w Archikatedrze Lwowskiej i spotkanie z Polakami ze Lwowa.
W 1863 r. ludzie o różnych językach, kulturach i religiach wspólnie wystąpili w walce o wolność - przypomniał prezydent Bronisław Komorowski podczas wtorkowych uroczystości w Kwaterze Powstańców Styczniowych na stołecznym Cmentarzu Powązkowskim.
- Powstanie Styczniowe to wydarzenie, które nas wiąże i łączy z wieloma narodami, które tak, jak Polacy kochali, marzyli, walczyli albo cieszyli się wolnością – podkreślił prezydent otwierając rocznicową wystawę w Muzeum Wojska Polskiego.
We wtorek w Zaborowie Leśnym odbyła się uroczystość zapalenia zniczy na mogile Powstańców Styczniowych, zorganizowana przez Dyrekcję Kampinoskiego Parku Narodowego. W uroczystości wziął udział minister Dariusz Młotkiewicz.
Prezydent Bronisław Komorowski, który odwiedził Zespół Szkół Publicznych w Zaborowie podkreślał, że Powstanie Styczniowe miało głównie charakter lokalny, wojny partyzanckiej i bez oparcia w ludności miejscowej powstańcy nie mieli żadnych szans.
- Przelana krew powstańców i podziemnych żołnierzy z czasów II wojny św. jest zobowiązaniem do szacunku, miłości i pracy dla Ojczyzny - powiedział prezydent - w 150. rocznicę Powstania Styczniowego - przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK.
W poniedziałek minister Maciej Klimczak uczestniczył w otwarciu wystawy „1863. Gra o Niepodległość” w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Wystawę zorganizowało Muzeum Historii Polski z okazji 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
Prezydent Bronisław Komorowski otworzył w poniedziałek rano w Galerii Narodowego Centrum Kultury „Kordegarda” wystawę pt. „1863 - 2013. 150. rocznica Powstania Styczniowego”. Głównym elementem ekspozycji jest obraz Jana Matejki „Polonia – Rok 1863”.
Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski zaprasza na uroczystości związane ze 150. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego. Zachęca do wzięcia w nich udziału i apeluje o zapalenia zniczy w miejscach związanych z tradycją powstańczą. Obejrzyj nagranie.
Z okazji 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego na fasadzie Pałacu Prezydenckiego od poniedziałku można oglądać okolicznościową iluminację, na której jest m.in. wizerunek Romualda Traugutta.
Powstanie Styczniowe, jak wszystkie ruchy powstańcze, miało na celu odbudowę państwa polskiego, wiązało się z ambicją nowoczesnego, dobrego państwa polskiego – powiedział prezydent inaugurując ogólnopolskie obchody 150. rocznicy Powstania Styczniowego.
16.01.2013
Chcę serdecznie podziękować wszystkim organizacjom i stowarzyszeniom, które już dzisiaj wyszły z całym szeregiem inicjatyw, samodzielnie, bez żadnego namawiania albo realizując mój apel z poprzedniego roku spod krzyża Traugutta.
Chciałbym, aby znicze polskiej pamięci o ludziach i wydarzeniach sprzed 150 lat zapłonęły wszędzie tam, gdzie znajdują się nie tylko powstańcze mogiły, ale inne miejsca związane z tradycją Powstania Styczniowego - powiedział prezydent. Obejrzyj nagranie.
Stoimy pod krzyżem upamiętniającym stracenie Romualda Traugutta i jego czterech najbliższych współpracowników: Rafała Krajewskiego, Józefa Toczyskiego, Romana Żulińskiego i Jana Jeziorańskiego - mówił prezydent w wystąpieniu w parku im. Traugutta.