Województwo Lubelskie

BACHUS, Gm. SAWIN

Mogiła zbiorowa położona na terenie lasu państwowego przy szosie z Sawina do wsi Chutcze. Wg informacji z 1928 r. w mogile spoczywa 6 lub 7 powstańców, którzy polegli 20 listopada 1863 r. w bitwie pod Malinówką.

BARANÓW

Na cmentarzu parafialnym w Baranowie znajduje się mogiła zbiorowa, w której spoczywają szczątki powstańców ze zgrupowania gen. Michała Heidenreicha „Kruka” poległych 6 sierpnia 1863 r., w zwycięskiej bitwie pod Żyrzynem. Oddział gen. „Kruka” rozbił wówczas konwój poczty pieniężnej osłaniany przez 2 działa i 550 żołnierzy rosyjskich. Wziął również licznych jeńców, a także zdobył przesyłkę pieniężną w wysokości 200 000 rubli. Było to największe zwycięstwo oręża polskiego w tym powstaniu.

BARBARÓWKA, Gm. DOROHUSK

Mogiła usytuowana w pobliżu drogi Barbarówka - Pliszki. Zgodnie z przekazami ustnymi pochowano tu powstańców styczniowych, nie wiadomo jednak z jakiej potyczki. Nieznana jest również liczba poległych.

BATORZ

W mogile położonej na cmentarzu parafialnym pochowano Marcina Borelowskiego „Lelewela”, Walischa - węgierskiego ochotnika i szefa sztabu Borelowskiego, oficerów Kalitę, Mrozowskiego, rotmistrza „Bolbę”, a także 28 powstańców nieznanych z nazwiska, poległych w bitwie pod Sowią Górą 6 września 1863 r. W cokole pomnika zamieszczono popiersie „Lelewela”. W bezpośrednim sąsiedztwie mogiły znajduje się drewniany słup pamiątkowy, ustawiony w 1992 r. przez delegację węgierską.

BIAŁA PODLASKA

Mogiła znajduje się na wschód od miasta, przy drodze krajowej E 2, Warszawa - Terespol.

W mogile spoczywają szczątki powstańców z oddziału Romana Rogalińskiego, poległych 1 lutego 1863 r. w potyczce z kolumną wojsk rosyjskich dowodzonych przez M. Mamajewa. 

BISKUPICE, Gm. TRAWNIKI

Mogiła zbiorowa, w której spoczywają szczątki 5 powstańców poległych lub zmarłych z ran w bitwie pod Fajsławicami 24 sierpnia 1863 r. W mogile pochowano również szczątki żołnierzy z lat 1939 - 1944.

BLINÓW DRUGI, Gm. SZASTARKA

Mogiła indywidualna zlokalizowana na cmentarzu parafialnym. W mogile pochowano

por. Adama Romiszewskiego, adiutanta płk. Tomasza Wierzbickiego poległego pod Polichną 18 lipca 1863.

BOBY-KOLONIA, Gm. URZĘDÓW

Według przekazów ustnych oraz miejscowej tradycji w mogile spoczywają szczątki

17 powstańców poległych w bitwie pod Chruśliną 31 maja 1863 r. Mogiła położona jest przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej.

Na cmentarzu parafialnym znajduje się mogiła zbiorowa 29 powstańców poległych

w potyczce pod Bobami 28 kwietnia 1863 r.

BONDYRZ, Gm. ADAMÓW

Na skraju lasu przy drodze prowadzącej do wsi Kaczórki znajduje się mogiła zbiorowa.

W mogile prawdopodobnie pochowano dwóch mieszkańców Bondyrza poległych podczas bitwy stoczonej 3 września 1863 r. pod Panasówką.

BOŃCZ, Gm. KRAŚNICZYN

Mogiła Władysława Skwarca, weterana 1863 r., zm. 9 marca 1923 r.

BORÓW, Gm. ANNOPOL

W mogile usytuowanej na cmentarzu parafialnym spoczywają powstańcy z połączonych oddziałów mjr. Edwarda Ślaskiego i gen. Aleksandra Waligórskiego, poległych 22 października 1863 r. w bitwie pod Łążkiem-Borowem-Wólką Szczecką.

BRZOZÓWKA, Gm. SZASTARKA

Nieopodal wsi w pobliżu lasu podworskiego znajduje się zbiorowa mogiła powstańców. Według miejscowej tradycji pochowano tu nieznaną liczbę powstańców poległych w bitwie pod Polichną - Stróżą stoczonej przez oddział płk. Tomasza Wierzbickiego 18 lipca 1863 r.

CELEJÓW, Gm. WĄWOLNICA

Zbiorowa mogiła, w której pochowano nieznaną liczbę powstańców, położona przy lesie państwowym na płn. od Celejowa.

CHEŁM, ul. LWOWSKA

W mogile usytuowanej na cmentarzu parafialnym pochowano powstańców poległych 5 sierpnia 1863 r. w bitwie pod Depułtyczami stoczonej przez oddziały pod dowództwem Kajetana Ćwieka-Cieszkowskiego, Bogusława Ejtminowicza i Władysława Ruckiego, a także potyczki oddziału Walerego Kozłowskiego w rejonie cmentarza z 2 listopada 1863 r.

CHMIELÓW, Gm. DĘBOWA KŁODA

Mogiła zbiorowa położona przy drodze Parczew - Chmielów, na dawnym cmentarzu prawosławnym. Być może w mogile spoczywają polegli w potyczce 29 czerwca 1863 r.

z oddziału ks. Brzózki i Bardeta, zebrani po porażce w bitwie pod Różą.

CZARTORNIA, Gm. MIĄCZYN

Mogiła - kopiec ze starym drewnianym krzyżem.  

CZĘSTOBOROWICE, Gm. RYBCZEWICE

Mogiła zbiorowa 116 powstańców położona na terenie cmentarza parafialnego.

DOŁHA, Gm. DRELÓW

Mogiła zbiorowa powstańców poległych w bitwie pod Dołhą - Ultrówką - Międzyrzeczem 5 maja 1863 r. Mogiła znajduje się przy kościele parafialnym w Dołdze. Wg danych z 1928 r. w mogile pochowano 4 powstańców.

FAJSŁAWICE, CMENTARZ PARAFIALNY

Zbiorowa mogiła 94 powstańców z oddziałów J. Ruckiego, H. Wagnera, K. Krysińskiego dowodzonych przez gen. M. Heidenreicha „Kruka” poległych 24 sierpnia 1863 r. pod Fajsławicami.

FAJSŁAWICE, CMENTARZ PARAFIALNY

Mogiła indywidualna płk. Józefa Czerwińskiego z Milejowa.

Na tym samym cmentarzu mogiła indywidualna Wincentego Gostkowskiego, który poległ w bitwie pod Fajsławicami 24 sierpnia 1863 r.

GÓRECKO KOŚCIELNE, Gm. JÓZEFÓW

Mogiła zbiorowa nieznanych powstańców położona na cmentarzu parafialnym. Być może w mogile pochowano poległych w bitwie pod Józefowem 24 stycznia 1863 r.

GRABOWIEC, CMENTARZ PARAFIALNY

Zbiorowa mogiła, w której prawdopodobnie pochowano szczątki kilku powstańców z oddziału Rokitnickiego poległych 4 lutego 1864 r.

Na tym samym cmentarzu mogiły weteranów powstania.

Jan Mitrocki, powstaniec, zmarł w 1924 r. w wieku 84 lat.

Bolesław Kaczanowski zmarł 18 marca 1911 r.

GRABOWIEC

Mogiła symboliczna upamiętniająca prawdopodobnie powstańców z oddziału Rokitnickiego, który starł się z wojskami rosyjskimi pod Uchaniem 4 lutego 1864 r.

HORDZIEŻKA, Gm. ADAMÓW

Adam Polski i Andrzej Kasprzak w publikacji „Miejsca pamięci powstania styczniowego na Lubelszczyźnie”, podaje, że zgodnie z danymi z 1928 r., dokładnie w tym miejscu w zagajniku Wycinki znajduje się mogiła Antoniego Trzaskowskiego, dowódcy kosynierów, zmarłego w Woli Okrzejskiej 21 lutego 1863 r. oraz kilku innych nieznanych z nazwiska powstańców.

HRUSZÓW, Gm. REJOWIEC

Mogiła zbiorowa w lesie nad stawem w formie kurhanu obrośniętego starodrzewem. Do niedawna na mogile znajdował się stary drewniany krzyż. Mogiła znana jest z przekazów pokoleniowych.

HRUSZÓW, Gm. REJOWIEC

Mogiła zbiorowa (kurhan) w formie drewnianego krzyża z tablicą.

JANÓW PODLASKI, CMENTARZ PARAFIALNY

Mogiła zbiorowa powstańców z oddziału Romana Rogińskiego. Mogiła indywidualna powstańca Stanisława Sikorskiego.

JANÓWKA, Gm. HANNA

Na cmentarzu spoczywają szczątki powstańców z oddziałów Krysińskiego, Jankowskiego i Zielińskiego, poległych w bitwie pod Janówką 11 lipca 1863 r. W bitwie tej poległ m.in. Zdzisław Dmochowski z Burca k. Łukowa pochowany w Wojcieszkowie, ojciec chrzestny Henryka Sienkiewicza.

JARCZÓW, CMENTARZ WOJENNY

Upamiętnienie zwycięskiej bitwy oddziału mjr. Mieczysława Czyżewskiego.

JÓZEFÓW

Mogiła indywidualna ks. Michała Żółtowskiego, kapelana oddziału „Lelewela” położona na cmentarzu parafialnym.

Na cmentarzu parafialnym znajduje również się mogiła 27 powstańców z oddziału Michała Borelowskiego „Lelewela” poległych 24 kwietnia 1863 r. w lesie między Osuchami a Józefowem., wśród których znalazł się poeta - bard powstania - Mieczysław Romanowski. W miejscu gdzie zginął Romanowski w 1975 r. postawiono kamień z wyrytym fragmentem wiersza. W dolinie rzeki Niepryszki ustawiono krzyż poświęcony pamięci poety-powstańca.

KAZIMIERZ DOLNY

Mogiła położona na starym cmentarzu pomiędzy kościołem farnym a ruinami Zamku. W kościele farnym znajduje się tablica ku czci mieszkańców Kazimierza - uczestników powstania styczniowego.

KIJANY, Gm. SPICZYN

Zbiorowa mogiła 5 powstańców z oddziału Kazimierza Bogdanowicza poległych 26 lutego 1863 r. pod Zezulinem.

KLARÓW-MARYNÓW, Gm. MILEJÓW

Mogiła dwóch powstańców, którzy prawdopodobnie polegli w bitwie pod Zezulinem 20 października 1863 r., położona w lesie ok. 200 m w głąb, przy rozwidleniu dróg.

KLITNE, Gm. SAWIN

Cmentarz powstańczy położony na terenie lasu państwowego, oddalony ok. 1 km od drogi Chełm - Włodawa. Na cmentarzu spoczywają szczątki prawdopodobnie 29 powstańców z oddziału płk. Karola Krysińskiego, poległych w zwycięskim boju pod Malinówką, w dniach 20 - 21 listopada 1863 r.

KOCK

W mogile na cmentarzu parafialnym spoczywają szczątki 8 powstańców poległych i zmarłych z ran w przegranej bitwie pod Kockiem stoczonej przez oddział gen. Michała Heydenreicha „Kruka”, w dniu 25 grudnia 1863 r.Po klęsce gen. Heydenreich zbiegł do Galicji.

KODEŃ

W mogile położonej na cmentarzu parafialnym pochowano prawdopodobnie 6 powstańcówz oddziału byłego oficera wojsk carskich Nęckiego i Władysława Nikity (Miketty). 23 stycznia oddział w sile 250 ludzi zaatakował i rozbił w Kodniu rosyjski pułk artylerii ppłk. Kazańskiego, biorąc do niewoli 80 żołnierzy.

KOLANO, Gm. JABŁOŃ

Zbiorowa mogiła dwóch powstańców poległych w bitwie pod Kolanem 18 listopada 1863 r.

KOPINA, Gm. CYCÓW

Na cmentarzu powstańczym pochowano prawdopodobnie 16 powstańców z bitwy rozegranej 7 lipca 1863 r. pod Urszulinem oraz 13 poległych w bitwie pod Andrzejowem 31 grudnia 1863r.

W bitwie pod Urszulinem 7 lipca 1863 uczestniczyły oddziały Józefa Jankowskiego, Karola Krysińskiego, Adama Ruckiego oraz Adama Zielińskiego liczące około 1600 powstańców.

KRASNOBRÓD

W mogile położonej na cmentarzu parafialnym spoczywa 42 powstańców z oddziału Michała Borelowskiego „Lelewela”, poległych 24 marca 1863 r. Przed II wojną światową na mogile znajdował się duży, drewniany krzyż z napisem BOŻE ZBAW POLSKĘ.

KURÓW

Mogiła Jana Zdzitowieckiego położona na cmentarzu parafialnym. Zdzitowiecki wraz z trzema innymi powstańcami, z 40-osobowego oddziału Józefa Lenieckiego, poległ w potyczce pod Rudką.

LUBARTÓW, CMENTARZ PARAFIALNY

Mogiła zbiorowa, w której spoczywają szczątki powstańców styczniowych i listopadowych.

Mogiła zbiorowa, w której spoczywają szczątki powstańców z oddziału Lewandowskiego i Bogdanowicza.

Józef Parol weteran powstania, zmarł w 1922 r. Pochowany w grobie rodzinnym wraz z małżonką

Grób powstańca Stanisława Fijałkowskiego.

LUBLIN, Ul. LIPOWA

Zbiorowa mogiła około 30 powstańców, w tym 6 straconych w Lublinie w 1863 r. W mogile spoczywają szczątki Leona Frankowskiego - pierwszego komisarza Rządu Narodowego na województwo lubelskie oraz dowódców oddziałów - Kazimierza Bogdanowicza, Józefa Barszczewskiego, Józefa Meskuła, Jana Kochańskiego, Tadeusza Błońskiego.

Podczas powstania styczniowego Lublin był jednym z pierwszych miejsc gdzie przeprowadzano egzekucje powstańców. Wykonywano je za koszarami świętokrzyskimi, gdzie obecnie znajduje się pomnik powstańców (ul. Langiewicza). Grobowiec został wybudowany w 1916 r., w celu pochowania w nim szczątków powstańców spoczywających za miastem, w miejscu straceń. Do trumny złożono szczątki około 30 powstańców,  m.in.: Leona Frankowskiego - ur.  w 1843 r. w majątku Hliwki na Podlasiu  (w 1862 r. został mianowany przez Komitet Centralny komisarzem na woj. lubelskie), Kazimierza Bogdanowicza - ur. w 1837 r. k. Puchaczowa (właściciel majątku Nadrąbie i dzierżawca Łowczy). W chwili wybuchu powstania przeznaczył swoje dobra na zorganizowanie własnego oddziału liczącego od 200 do 300 piechurów i 100 kawalerzystów. Mianowany przez Leona Frankowskiego naczelnikiem powiatu chełmskiego, a także Józefata Barszczewskiego, Józefa Maskuła, Jana Kochańskiego, Tadeusza Błońskiego.

LUBLIN, ul. BIAŁA

Na byłym cmentarzu wojskowym znajduje się zbiorowa mogiła weteranów powstańców. Ich liczba oraz nazwiska są nieznane.  

Na tym samym cmentarzu mieszczą się liczne mogiły indywidualne weteranów powstania styczniowego: Stanisława Adamczewskiego, Pawła Belcarza, Kazimierza Józefa Buczyńskiego, Jadwigi Franoszczak z Wanowskich, Konstantego Jurkowskiego, Józefa Klimowicza, Jana Królikowskiego, Jana Michalikowskiego, Józefa Minkiewicza, Michała Pawłowskiego, Jana Przyłuskiego, Jana Sawańczuka, Ignacego Skobel Sobolewskiego, Skrzetuskiego, Antoniego Szynela, Mikołaja Wasilewicza, Wnukiewicza.

                                              

ŁAŃCUCHÓW, Gm. MILEJÓW, CMENTARZ PARAFIALNY

Mogiła Ignacego Wisłockiego, uczestnika powstania, zmarłego w 1894 roku.

ŁOPIENNIK NADRZECZNY, Gm. ŁOPIENNIK GÓRNY

Zbiorowa mogiła nieznanych powstańców zlokalizowana na cmentarzu parafialnym.

ŁUKAWKA, Gm. BARANÓW

Mogiła zbiorowa 7 powstańców położona ok. 2 km na zachód od skrzyżowania dróg Baranów - Michów i Gródek - Łukawka. W mogile prawdopodobnie pochowano powstańców z oddziałów gen. Michała Heidenreicha „Kruka” poległych i zmarłych z ran podczas zwycięskiej bitwy pod Żyrzynem, stoczonej 8 sierpnia 1863 r. Główna mogiła poległych w tej słynnej walce znajduje się na cmentarzu parafialnym w Baranowie.

ŁUKOWA

W mogile położonej na cmentarzu parafialnym pochowano powstańców poległych 16 kwietnia 1863 r. w bitwie pod Borowymi Młynami (Kobylówką), która rozegrała się pomiędzy wojskami rosyjskimi a oddziałem powstańczym dowodzonym przez płk. Marcina Borelowskiego „Lelewela”.

ŁUKÓW, CMENTARZ PARAFIALNY

Mogiła zbiorowa na cmentarzu kryje szczątki prawdopodobnie 11 powstańców z oddziału ks. Brzózki i Gustawa Zakrzewskiego, którzy polegli lub zostali rozstrzelani w walkach o Łuków w noc wybuchu powstania 22/23 stycznia. Na terenie Rezerwatu Przyrody Jata położonego nieopodal Łukowa znajdują się liczne pomniki, tablice i inne upamiętnienia poświęcone powstańcom pochodzącym z Łukowa oraz ks. Stanisławowi Brzózce.

Na tym samym cmentarzu spoczywa weteran powstania Władysław Sykutt (1838-1918).

MAJDAN SOBOLEWSKI, Gm. FIRLEJ

Mogiła zbiorowa trzech powstańców poległych w bitwie pod Sobolewem 24 maja 1863 r. położona na początku miejscowości Majdan Sobolewski.

MILEJÓW

W mogile na cmentarzu parafialnym spoczywają szczątki powstańców ekshumowane w 1964 r. z kurhanu położonyego przy Szkole Podstawowej w Milejowie.

MINKOWICE Gm. MEŁGIEW

Mogiła zbiorowa usytuowana na terenie lasów państwowych, w której pochowano prawdopodobnie szczątki powstańców z oddziałów Rudzkiego (Ruckiego) i Kozłowskiego walczących na tych terenach jesienią 1863 r. lub z oddziału Przychocińskiego z maja

1864 r.

MODLIBORZYCE

W mogile zbiorowej na cmentarzu parafialnym spoczywają powstańcy polegli w różnych bitwach i potyczkach w latach 1863 - 1864.

MOŁOŻÓW KOLONIA, Gm. MIRCZE

Cmentarz powstańczy położony przy drodze Mołożów - Miętkie. Na cmentarzu pochowano nieznaną liczbę powstańców i mieszkańców dworu w Mołożowie.

25 października 1863 r. pod Mołożowem na oddziały Czyżewskiego i żandarmerii Junoszy (Ottona) napadła kolumna wojsk rosyjskich pod dowództwem Szachowskoja. Podczas bitwy zginęło 3 powstańców, rannych natomiast przewieziono do pobliskiego dworu. W odwecie wojska rosyjskie wymordowały mieszkańców dworu.

MYSŁÓW, Gm. WOLA MYSŁOWSKA

Cmentarz 27 powstańców z oddziału Józefa Jankowskiego i Adama Zielińskiego poległych w bitwie pod Mysłowem 4 września 1863 r.

NAŁĘCZÓW 

W mogile zbiorowej położonej na cmentarzu parafialnym spoczywają szczątki powstańców poległych w potyczce z wojskami rosyjskimi w 1863 r. w Nałęczowie i Bochotnicyoraz grób Henryka Rodkiewicza uczestnika powstania styczniowego, zmarłego w 1889 roku.

Na cmentarzu parafialnym w Nałęczowie znajdują się również mogiły innych uczestników powstania styczniowego, m.in. Juliana Mokrzyckiego, Władysława Truszkowskiego i Gustawa Jasińskiego.

NIEDZIAŁOWICE, Gm. REJOWIEC 

Mogiła usytuowana na nieistniejącym już cmentarzu przy drodze Niedziałowice - Depułtycze. Wśród okolicznych mieszkańców nosi nazwę Mogiłki. W przekazach ustnych uważana za miejsce pochówku powstańców styczniowych.

NOWY STAW, Gm. NIEMCE

Na cmentarzu powstańczym, położonym na skraju lasu, znajduje się pięć zbiorowych mogił, w których pochowano prawdopodobnie 13 powstańców z oddziałów Walerego Kozłowskiego i Kajetana Cieszkowskiego „Ćwieka” poległych pod Nowym Stawem 25 września 1863 r. w boju z oddziałem rosyjskim ppłk. Antuszewicza.

OPOKA DUŻA-MICHALIN, Gm. ANNOPOL

Cmentarz powstańczy oddalony ok. 50 m od drogi Annopol - Radomyśl. Pochowano tam prawdopodobnie 13 powstańców poległych w bitwach pod Łążkiem, Borowem i Wólką Szczecką 22 października 1863 r. oraz pod Annopolem 12 grudnia 1863 r.

OPOLE LUBELSKIE

Mogiła zbiorowa położona na cmentarzu parafialnym, w której prawdopodobnie spoczywają szczątki powstańców poległych w bitwach stoczonych pod Chróśliną 30 maja i 14 sierpnia 1863r.

OSINY, Gm. WOLA MYSŁOWSKA

W mogile położonej w centrum wsi pochowano ok. 24 powstańców z oddziału Walentego Lewandowskieg liczącego 200 jeźdźców, który starł się z kolumną carską mjr. Ostachiewicza 15 marca 1863 r.

OSTRÓW LUBELSKI

Na cmentarzu parafialnym znajduje się mogiła 12 powstańców z oddziału płk. Walerego Wróblewskiego poległych 19 stycznia 1864 r. pod Rudką Starościanską.

PACHOLE, Gm. DĘBOWA KŁODA

Mogiła 16 powstańców z oddziałów Krysińskiego, Wróblewskiego i Kozłowskiego poległych 18 listopada 1863 r. w zwycięskiej bitwie pod Pacholem i Holendrami (zwanej bitwą pod Kolanem - „Holenderią”).

PARCHATKA, Gm. KAZIMIERZ DOLNY

Zbiorowa mogiła poległych w powstaniach listopadowym i styczniowym.

PŁONKA, Gm. RUDNIK

Mogiła zbiorowa usytuowana na cmentarzu parafialnym, w której spoczywają szczątki poległych 24 stycznia 1864 r. w potyczce pod Suchem Lipiem mjr. Michała Mareckiego,

por. Augustyna Ziółkowskiego, por. Mieczkowskiego oraz 6 niezidentyfikowanych powstańców.

POPKOWICE, Gm. URZĘDÓW

W mogile usytuowanej na cmentarzu parafialnym pochowano nieznaną liczbę powstańców.

POTOK STANY, Gm. POTOK WIELKI

Mogiła zbiorowa usytuowana na łąkach w pobliżu miejscowości Potok Stany.

POTOK WIELKI

Mogiła zbiorowa wykonana w 1936 r. położona na cmentarzu parafialnym. Według parafialnej księgi zgonów z 1864 r. w Potoku Wielkim pochowano 14 powstańców.

RADZYŃ PODLASKI, ul. POWSTAŃCÓW 1863 R.

Mogiła zbiorowa i jednocześnie miejsce straceń powstańców.

23 stycznia 1836 r. 3 kolumny dowodzone przez mjr. Bronisława Deskura - naczelnika wojskowego powiatu radzyńskiego, Jasieńskiego, Pyrkosza i Michałowskiego uderzyły na Radzyń Podlaski, w którym stacjonowały dość liczne oddziały wojsk carskich. Deskur stracił około 20 powstańców w tym Marcina Pyrkosza, który przygotowywał mieszkańców Radzynia Podlaskiego do wybuchu powstania. Nie wiadomo czy w mogile spoczywają również szczątki zmarłych w okresie późniejszym np. na skutek odniesionych ran.  Prawdopodobnie zostali pochowani oni na cmentarzu parafialnym, a mogiły uległy zapomnieniu, a w konsekwencji likwidacji.

REJOWIEC KOLONIA, Gm. REJOWIEC

Na cmentarzu powstańczym w formie kurhanu, położonym wśród pól przy szosie Rejowiec-Chełm, spoczywają prawdopodobnie szczątki dwóch oficerów, kilku szeregowych powstańców, a także kilkunastu Rosjan.

ROSSOSZ

Zbiorowa mogiła usytuowana na byłym cmentarzu unickim, w której spoczywają szczątki poległych powstańców w bitwie pod Rossoszą.

17 listopada 1863 r. pod Rossoszą doszło do starcia pomiędzy oddziałem K. Krysińskiego liczącym około 700 powstańców, a kolumną wojsk rosyjskich dowodzoną przez

mjr. Hryniewieckiego w liczbie 400 piechoty, 100 ułanów i 20 Kozaków. W bitwie poległo 13 powstańców a 14 odniosło rany.  Polegli podczas walk zostali prawdopodobnie pochowani we wspólnej mogile, natomiast zmarli z ran chowani byli w mogiłach indywidualnych, które się nie zachowały.

RYKI, CMENTARZ PARAFIALNY

Grób weterana powstania 1863 r. Michała Dobrowolskiego

RZECZYCA KSIĘŻA, Gm.  TRZYDNIK DUŻY

Zbiorowa mogiła 18 powstańców z oddziału płk. Tomasza Wierzbickiego poległych 18 lipca 1863 r. w bitwie pod Polichną.

RZECZYCA ZIEMIAŃSKA, Gm.  TRZYDNIK DUŻY

Zbiorowa mogiła położona na cmentarzu parafialnym, w której pochowano prawdopodobnie kilkunastu powstańców poległych w potyczkach w okolicy Rzeczycy Ziemiańskiej.

SEREBRZYSZCZE, Gm. CHEŁM

Zbiorowa mogiła położona na terenie wsi Serebrzyszcze, w której prawdopodobnie pochowano kilkunastu powstańców z niewielkiego oddziału, na który uderzyła dowodzona przez płk. Czeslaczewa kolumna rosyjska złożona z dragonów i kozaków. W wyniku starcia strona polska straciła kilkunastu powstańców, kilku zostało rannych i kilku dostało się do niewoli.

SIEDLISZCZE

Zbiorowa mogiła powstańców poległych 2 grudnia 1863 r. pod Siedliszczami. Możliwe, że mogiła kryje również szczątki powstańców, którzy zginęli w bitwie pod Wolą Korybutową 9 grudnia 1863 r.  

SOBOLEW - KOLONIA JACEK, Gm.  FIRLEJ

Cmentarz powstańczy, na którym pochowano prawdopodobnie 54 powstańców z oddziałów Zygmunta Koskowskiego i Karola Krysińskiego poległych w bitwie pod Sobolewem stoczonej 24 maja 1863 r. Na cmentarzu spoczywają m.in.: mjr Falkowski, ppor. Chmielewski, Stawowski.

SOSNOWICA

Zbiorowa mogiła 14 powstańców z oddziału mjr. Karola Krysińkiego poległych 19 sierpnia 1863 r. pod wsią Górki. Zgodnie z przekazem ustnym powstańcy pierwotnie zostali pochowani na polu bitwy. Dzięki staraniom miejscowego proboszcza ks. Kwiatkowskiego jeszcze podczas zaborów ich doczesne szczątki zostały przeniesione na cmentarz parafialny.

Mogiła na tym samym cmentarzu, w której spoczywa nieznana liczba powstańców z oddziałów Jankowskiego i Adama Andrzeja Zielińskiego poległych 1 września 1863 r.

STARA WRÓBLINA, Gm. STANIN

Na skraju wsi znajduje się zbiorowa mogiła 8 powstańców z oddziału Gustawa Zakrzewskiego poległych 27 marca 1863 r., w bitwie pod Wróbliną - Krzywdą. Na mogile brakuje oznakowania mówiącego o tym, że jest to grób powstańców styczniowych.

STRÓŻA KOLONIA, Gm. KRAŚNIK

Zbiorowa mogiła w kształcie kurhanu usytuowana na prywatnej posesji. Mogiła nieurządzona, brak krzyża oraz tablicy informacyjnej. Na mogile rośnie stara lipa. W mogile pochowano powstańców z oddziału płk. Tomasza Wierzbickiego, poległych w bitwie pod Polichną 18 lipca 1863 r. oraz w potyczce pod Rudnikiem Szlacheckim  25 stycznia 1864 r.

SZCZEBRZESZYN

W mogile pochowano powstańców z oddziału płk. Michała Borelowskiego „Lelewela” zmarłych w szpitalu w Szczebrzeszynie z ran odniesionych w bitwie pod Panasówką 13 września 1863 r.

TARNOGÓRA

Zbiorowa mogiła nieznanych z nazwiska 15 powstańców, położona na cmentarzu parafialnym.

TYSZOWCE

Mogiła ziemna w formie kopca z wysokim krzyżem i kamieniem.

Powstańcy przybyli do Tyszowiec w nocy 17 maja 1863 r. 18 maja o świcie po zakończeniu mszy św. odział liczący około tysiąca powstańców starł się z wojskami rosyjskimi. Walki kontynuowano następnego dnia pod Starą Wsią i Mołożowem, gdzie powstańcy ponieśli dotkliwe straty.

URZĘDÓW, CMENTARZ PARAFIALNY

Mogiły indywidualne weteranów powstania: Marcina Iwanickiego, Bogusza Marszałkowskiego, Antoniego Więckowskiego.

UŚCIMÓW STARY, Gm. UŚCIMÓW

Zbiorowa mogiła 17 powstańców z oddziału Bogusława Ejtminowicza poległych w bitwie pod Uścimowem 6 stycznia 1864 r.

Kolejnych 7 zmarło z ran we dworze w Podzamczu, wśród nich Bogusław Ejtminowicz
w wieku 38 lat. Zostali oni prawdopodobnie pochowani na cmentarzu parafialnym w Łęcznej. Mogiła jednak nie zachowała się.

WILCZYSKA, WOLA MYSŁOWSKA

Zbiorowa mogiła 22 powstańców poległych pod Mysłowem 3 września 1863 r.

WILKOŁAZ PIERWSZY

W mogile położonej na cmentarzu parafialnym spoczywają być może powstańcy z oddziału Józefa Jagmina polegli w walce 25 stycznia 1864 r. pod Zwolnikiem.

WISZNICE

Symboliczna mogiła powstańcza urządzona przez Fundację Ochrony Zabytków.                        

WŁODAWA

Zbiorowa mogiła powstańców z oddziału mjr. Michała Borelowskiego „Lelewela”, poległych w bitwie pod Adamkami 7 marca 1863 r. (27 poległych) oraz z oddziału Wróblewskiego, poległych pod Osową 31 grudnia 1863 r. (18 poległych). 

WNĘTRZNE, Gm. STANIN

Mogiła zbiorowa usytuowana nieopodal szkoły, w której pochowano (wg danych starosty łukowskiego z 1928 r.) dwóch powstańców z oddziałów Jankowskiego i Zielińskiego poległych w bitwie pod Mysłowem 4 września 1863 r.

WORONIEC-SYCYNA, Gm. BIAŁA PODLASKA

Mogiła powstańców oddziału Walentego Lewandowskiego i Aleksandra Szaniawskiego - naczelnika powiatu bialskiego (składający się głównie z pracowników rolnych pracujących w majątku Szaniawskiego), który 24 lutego 1863 r. urządził nieudaną zasadzkę na kolumnę wojsk rosyjskich majora Aleksiejewa, powracających z Radzynia Podlaskiego do Białej Podlaskiej.  Zginęło trzech powstańców i dwóch zostało rannych. Sam Szaniawski ciężko ranny zmarł w Białej Podlaskiej i pochowany został w nieznanym miejscu.

WOSKRZENICE DUŻE, Gm. BIAŁA PODLASKA

Głaz narzutowy z wyrytym na nim krzyżem, który wg przekazów pokoleniowych został przeniesiony w to miejsce ze znajdującej się na polu zbiorowej mogiły 7 powstańców z oddziału Walentego Lewandowskiego.

17 lutego 1863 r. w pobliżu miejscowości Woskrzenice Duże 150-osobowy oddział dowodzony przez Walentego Lewandowskiego i Aleksandra Szaniawskiego stoczył zwycięską bitwę z kompanią rewelskiego pułku piechoty kpt. Lubimowa liczącą 500 żołnierzy.

WÓLKA PUTNOWIECKA, Gm. WOJSŁAWICE

Na polu uprawnym znajdowała się prawdopodobnie zbiorowa mogiła powstańców styczniowych. W przekazach ustnych tzw. Ostra Mogiła.

ZASTAWIE, Gm. SAWIN

Zbiorowa mogiła 27 powstańców z oddziału dowodzonego przez Józefa Jankowskiego „Szydłowskiego” poległych w bitwie pod Zastawiem 2 grudnia 1863 r. Brak napisu wskazującego, że jest to grób wojenny powstańców styczniowych.

ZWIERZYNIEC, Ul. BIŁGORAJSKA

Zbiorowa mogiła 9 powstańców położona na cmentarzu wojennym z powstania styczniowego, I i II wojny światowej.

3 września na polach wsi Panasówka powstańcy z oddziałów Marcina Borelowskiego „Lelewela” i Kajetana Cieszkowskiego „Ćwieka” stoczyli zwycięską bitwę z oddziałami rosyjskimi. Po polskiej stronie oddziałem piechoty dowodził konno węgierski arystokrata major Edward Nyáry, który ciężko raniony zmarł następnego dnia.

Bitwa ta była jednym z niewielu zwycięskich starć w drugiej połowie 1863 r.

ŻEROCIN, Gm. DRELÓW

Mogiła zlokalizowana na terenie lasu państwowego, przy drodze Żerocin - Zacharki. Według miejscowej tradycji w mogile spoczywają szczątki jednego powstańca poległego w bitwie pod Dołhą 6 maja 1863 r.

ŻÓŁTANCE KOLONIA, Gm. CHEŁM

Cmentarz powstańczy z nieznaną liczbą pochowanych. Cmentarz został „zlikwidowany” w grudniu1978 r. decyzją Naczelnika Gminy Chełm. Obecnie jego dawny teren jest ogrodzony, a w części centralnej postawiono duży drewniany krzyż.