Menu rozwijane

02 czerwca 2014
Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Ratuszu
Pamiątkowe zdjęcie Prezydenta RP z poznaniakami
Pamiątkowe zdjęcie Prezydenta RP z poznaniakami
Pamiątkowe zdjęcie Prezydenta RP z poznaniakami
Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Ratuszu
Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Ratuszu
o1867052388.jpg
o1117939311.jpg
o1123128501.jpg
o1433723569.jpg
o210988747.jpg
o1661602584.jpg

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski podczas wizyty w Poznaniu wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla Wielkopolski. - Cały czas trzeba przypominać światu o roli Polski w obaleniu komunizmu – powiedział prezydent.

Bronisław Komorowski był pytany, czy 25. rocznica wolnych wyborów sprawi, że o Polsce zacznie się mówić jak o miejscu, w którym zaczęły się przemiany w Europie. To zależy od nas wszystkich i w pierwszej kolejności sami Polacy powinni cenić wydarzenia z 1989 roku - odparł prezydent. Według niego, jeśli nie robią tego Polacy, to nie powinniśmy się dziwić, że reszta świata nie pamięta o naszych zasługach.

- Cały czas trzeba przypominać światu o roli Polski w obaleniu komunizmu, w odzyskaniu wolności nie tylko przez nas, ale cały rejon Europy Środkowo-Wschodniej, o roli Polski w doprowadzeniu do zjednoczenia Niemiec, obalenia muru berlińskiego, i co najważniejsze, zjednoczenia całej Europy - powiedział w poniedziałek w Poznaniu prezydent.

Bronisław Komorowski podkreślił, że przypadające 4 czerwca święto „w sposób naturalny zwraca uwagę nie tylko na historyczne zasługi Polski sprzed 25 lat w obaleniu komunizmu, ale zwraca też uwagę na polskie osiągnięcia dnia dzisiejszego".

Jak dodał prezydent, cieszy się, że jego zaproszenie na obchody zostały przyjęte przez wielu wybitnych liderów świata, w tym prezydenta USA Baracka Obamę. - To będzie wielkie święto wolności i okazja do przypomnienia, że wolność zaczęła się w Polsce. (…) mam nadzieję, że zostanie to zapamiętane - podkreślił.

Odznaczeni zostali:

za wybitne zasługi dla Wielkopolski, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej,  za zasługi dla społeczności lokalnej

KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Lech DYMARSKI
Lech TRZECIAKOWSKI

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Mieczysław FORMANOWICZ
Piotr FRYDRYSZEK
Zbigniew KWIAS
Andrzej PORAWSKI
Janusz RYL-KRYSTIANOWSKI

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Hanna BANASZAK-PREYSS
Zofia STRZYŻ
Zenon LASKOWIK
Jerzy PARYSEK
Jacek WACHOWIAK

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI


Ryszard CICHOCKI
Jerzy HAMERSKI
Tomasz KAYSER
Tomasz SOKOŁOWSKI
Tadeusz STRYJAKIEWICZ
Jacek SYKULSKI
Paweł SZKOTAK
Witold SZYFTER

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI


Alfons BILSKI
Andrzej DŁUTKOWSKI
Jan KOPROWSKI
Grzegorz MUSIAŁ
Marian RUTA
Jerzy SOCZKA

BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI


Henryk CZAJEWICZ
Maria PŁOTKOWIAK
Piotr ZUBIELIK

Może Cię zainteresować Odznaczenia dla zasłużonych Wielkopolan 25 lat polskich sukcesów na II Powszechnej Wystawie Krajowej Prezydent RP wręczył również 8 Medali Złotych za Długoletnią Służbę zasłużonym pracownikom Urzędu Miasta Poznania, którzy wzorowo, wyjątkowo sumiennie wykonują obowiązki wynikające z pracy zawodowej.

(inf. własna, PAP)

Lokalizacja