Menu rozwijane

08 marca 2013
Odznaczenia z okazji 45. rocznicy Marca’68
o907724562.jpg

Podczas uroczystości z okazji 45 rocznicy Marca ’68, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wręczył w piątek odznaczenia państwowe.

- Należymy do pokolenia, dla którego 8 marca kojarzy się z tamtymi wydarzeniami sprzed lat, które były fragmentem niełatwej polskiej drogi ku wolności. Bo przecież marzec 1968 r. miał wiele aspektów ważnych dla dojrzewania woli całego narodu, społeczeństwa, woli konsekwentnego dążenia do wolności. To był także element naszego własnego dojrzewania do buntu, ale i do umiejętności konsekwentnego i skutecznego dążenia do wolności. Marzec 1968 r. dla jednych to było zerwanie wszelkich złudzeń, dla innych był fragmentem walki o wolność od pokoleń, daleko idącej niezgody na system - mówił podczas uroczystości Bronisław Komorowski.

Jak zauważył, był to etap dojrzewania poczucia wspólnoty w niełatwej walce o wolność, w sposób szczególny środowisk inteligenckich, przyszłej elity polskiego narodu i społeczeństwa. - Bez tego doświadczenia pewnie nie byłoby ani doświadczenia opozycji demokratycznej lat 70., 80., ani wspólnej walki w ramach budzącego się oporu ogólnospołecznego w ramach wielkiego ruchu polskiej Solidarności – mówił prezydent Komorowski podkreślając satysfakcję z faktu, że może wręczyć odznaczenia w imieniu Polski dla osób, które wtedy miały odwagę zbuntować się przeciw złu.

Odznaczeni zostali:

za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce oraz aktywny udział w proteście studenckim w marcu 1968 roku w obronie praw człowieka
i swobód obywatelskich

KRZYŻEM OFICERSKIM  ORDERU ODRODZENIA POLSKI

1. Witold Grabowski
2. Krzysztof Topolski


KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

3. Jerzy Diatłowicki
4. Marek Kośmider
5. Mieczysław Rozent
6. Elżbieta Różańska

za wybitne zasługi w badaniu, dokumentowaniu i upamiętnianiu historii Marca '68

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

7. Jerzy Eisler
8. Michał Głowiński

KRZYŻEM KAWALERSKIM  ORDERU ODRODZENIA POLSKI

9. Piotr Osęka
10. Dariusz Stola

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

11. Agnieszka Skalska-Graczyk.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył także za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce oraz aktywny udział w proteście studenckim w marcu 1968 roku w obronie praw człowieka i swobód obywatelskich

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Zofię Lewicką-Pezowicz


Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Victora Holena
Aleksandra Perskiego
Natana Tenenbauma
Branleya Zeichnera

za wybitne zasługi w badaniu, dokumentowaniu i upamiętnianiu historii Marca '68

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Marię Zmarz-Koczanowicz

Osobom, które nie mogły przybyć na dzisiejszą uroczystość odznaczenia zostaną wręczone w terminie późniejszym.