Menu rozwijane

27 maja 2014
Dzień Samorządu Terytorialnego w Pałacu Prezydenckim (1)
Dzień Samorządu Terytorialnego w Pałacu Prezydenckim (2)
Dzień Samorządu Terytorialnego w Pałacu Prezydenckim (3)
Dzień Samorządu Terytorialnego w Pałacu Prezydenckim (4)
Dzień Samorządu Terytorialnego w Pałacu Prezydenckim (5)
Dzień Samorządu Terytorialnego w Pałacu Prezydenckim (6)
Dzień Samorządu Terytorialnego w Pałacu Prezydenckim (7)
o1469046760.jpg
o253869985.jpg
o530263214.jpg
o1178187600.jpg
o1509451670.jpg
o1852239714.jpg
o223967863.jpg

Polska samorządność jest jedną z dźwigni rozwoju Ojczyzny; Polska samorządna jest źródłem polskiego sukcesu - podkreślał prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania z samorządowcami z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego.

Bronisław Komorowski wręczył we wtorek odznaczenia państwowe, dyplomy i flagi laureatom akcji „Majówka z Polską” oraz statuetki finalistom II. edycji Nagrody Obywatelskiej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Może Cię zainteresować Finał II edycji Nagrody Obywatelskiej Prezydenta RP

Prezydent wskazywał, że ludzie dostrzegają dobre zmiany w swoich małych ojczyznach, co jest wielkim osiągnięciem samorządowców. - Mamy wszyscy ogromną satysfakcję dzisiaj patrząc, że inni chcą nas naśladować, oceniają naszą drogę jako drogę sukcesu – zaznaczył.

Wspomniał, że sekundujemy Ukrainie w jej walce nie tylko o utrzymanie własnej niepodległości, kursu prozachodniego, ale także w trudnym dziele pogłębiania reformy samorządowej. - Wiemy, że to jest fundament demokracji i fundament rozwoju – ocenił.

Prezydent nawiązując do ciężaru statuetki Nagrody Obywatelskiej mówił, że za tym się kryje także waga dokonań i sukcesu. – Chcę za te wszystkie sukcesy podziękować. One się składają na wielką mozaikę sukcesów Polski całego 25-lecia Wolności – podkreślił.

Bronisław Komorowski dziękował także za odpowiedź na akcję „Majówka z Polską”, która – jak wskazywał – wpisuje się priorytet prezydentury, jakim jest kształtowanie nowoczesnego patriotyzmu.

Samorządom dziękował również za włączenie się w realizację projektu Kart Dużej Rodziny. – Celem strategicznym Polski musi być przełamanie kryzysu demograficznego – podkreślił. Jak dodał, dziś jest ostatnia chwila na zmobilizowanie wszystkich sił, zasobów na to, aby wspólnym wysiłkiem władz centralnych, samorządów, organizacji, stowarzyszeń, kościołów przełamać kryzys demograficzny.

Prezydent ocenił, że trzeba szukać nowych źródeł ludzkiej energii, siły, która pozwoliłaby na wejście z optymizmem i zaangażowaniem w następne 25-lecie.

Bronisław Komorowski jest zdania, że poziom partycypacji obywateli w rozwiązywaniu problemów centralnych i lokalnych nie zawsze jest satysfakcjonujący. – Dalszy rozwój Polski wymaga uaktywnienia, wymaga uruchomienia źródeł energii obywatelskiej – zaznaczył.

Wspomniał też, że choć Polacy akceptują członkostwo w UE, to frekwencja w wyborach po do PE była niezadowalająca. – To stawia problem mobilizacji do zajmowania bardziej obywatelskich postaw – podkreślił Bronisław Komorowski.

W uroczystości wzięli udział Zastępcy Szefa KPRP Dariusz Młotkiewicz i Sławomir Rybicki, ministrowie i doradcy Prezydenta RP oraz Szef BBN Stanisław Koziej.

Odznaczenia państwowe otrzymali:

za wybitne zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i działalności społecznej

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Krzysztof PAKOŃSKI
Michał ZALESKI

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Marian BURAS
Jacek CZARNECKI
Andrzej GĄSIENICA-MAKOWSKI
Robert GODEK
Zbigniew GRZESIAK
Andrzej SATERNUS
Tadeusz SKATUŁA
Elżbieta SMOLIŃSKA
Marek WESOŁOWSKI
Adam WOŚ
Andrzej ZABŁOCKI
Jerzy ZAJĄKAŁA
Krzysztof ŻUK

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI


Włodzimierz BRODIUK
Sławomir BRODZIŃSKI
Andrzej DZIUBA
Piotr JEDLIŃSKI
Jan LASKOWSKI
Krzysztof MAĆKIEWICZ
Witold MALAROWSKI
Marek OLECHOWSKI
Dariusz STRUGAŁA
Dariusz TURZYNIECKI
Jan ŻYCHLIŃSKI

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Dariusz KALKOWSKI
Anna TOMICKA

Prezydent wręczył także dyplomy oraz flagi laureatom akcji „Majówka z Polską”. Wyróżnione zostały:

Miasto Białystok – za Najpiękniej Udekorowany Budynek Publiczny - osiemnastowieczny pałacyk gościnny Branickich, będący siedzibą Urzędu Stanu Cywilnego.

Miasto Katowice – za Najpiękniej Podświetloną Przestrzeń Publiczną- pomniki: Żołnierza Polskiego i Powstańców Śląskich, hala widowiskowo-sportową – katowicki Spodek, galeria Rondo Sztuki.

Miasto Kraków – za Najpiękniej Udekorowaną Przestrzeń Publiczną - imponująca flaga przytwierdzona do balonu widokowego wzniosła się w Krakowie na wysokość 152 metrów.

Miasto Lublin – za Najpiękniej Podświetlony Budynek Publiczny - lubelskiego Magistratu.

Laureatami Nagrody Obywatelskiej Prezydenta RP zostali:

W kategorii Wspólnota Obywatelska:

  • Opracowanie społecznego projektu zagospodarowania plaży w gminie Płużnica - Gmina Płużnica

W kategorii Partnerstwo Samorządów:

  • Program budowy mieszkań socjalnych/obiektów użyteczności publicznej systemem szkoleń osób bezrobotnych
    Powiat Nyski (bezpośredni realizator: Powiatowy Urząd Pracy w Nysie)

W kategorii Obywatelska Inicjatywa Lokalna:

  • Razem dla Motylkowego Oddziału - Stowarzyszenie na rzecz osób niepełnosprawnych „Kreatywni”