Menu rozwijane

02 sierpnia 2012
Prezydenci Polski i Niemiec na oficjalnym w otwarciu 18. Przystanku Woodstock
o574487936.jpg

Prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Niemiec Joachim Gauck wzięli udział w oficjalnym w otwarciu 18. Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą. Obaj politycy dziękowali młodym za zaangażowanie w pomaganie innym i życzyli radosnej zabawy.

- Chcę wam serdecznie podziękować i chcę powiedzieć, że jestem z was dumny - powiedział prezydent Komorowski. - Chcę podziękować za to, że potraficie się bawić, że potraficie być radośni. Wiem, że ta dzisiejsza radość młodych Polaków i młodych Niemców ma swój początek w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy - podkreślił - a to oznacza, że potraficie, że my jako naród też potrafimy łączyć pracę dla innych z radością i zabawą. - Bawcie się jak najlepiej - życzył Bronisław Komorowski.

- Muszę was pochwalić, te setki tysięcy ludzi, tego młodego człowieka po mojej lewej stronie - Jurka Owsiaka –powiedział niemiecki prezydent. –  On mówi "róbta co chceta", my to my, jesteśmy sobą, nie tylko w zabawie i świętowaniu, ale w dawaniu innym, pomaganiu innym – mówił Joachim Gauck do uczestników festiwalu.

Podczas otwarcia na polu woodstockowym pojawiła się polska flaga, która została rozwinięte na trybunach stadionu we Wrocławiu w czasie meczu Polaków z Czechami na Euro 2012. Biało-czerwona smuga pojawiła się także na niebie dzięki pokazom lotniczym.

Przystanek Woodstock to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzyki rockowej.

Spotkanie z uczestnikami festiwalu w Akademii Sztuk Przepięknych

- Przystanek Woodstock to fragment wielkiego, dobrego procesu budowania przyjaźni między młodzieżą, zwłaszcza między polską i niemiecką - powiedział prezydent Bronisław Komorowski na spotkaniu z młodzieżą. Miejscem spotkania był namiot Akademii Sztuk Przepięknych. Prezydentów powitał Jerzy Owsiak, a zgromadzona tam młodzież zareagowała oklaskami.

Prezydent Komorowski powiedział, że przyjazd z prezydentem Gauckiem do Kostrzyna był wspólnym pomysłem, aby spotkać się z młodzieżą polską i niemiecką tam, gdzie jest jej najwięcej i gdzie jest najfajniejsza.  - To jest tu - dodał prezydent Polski.

Joachim Gauck zapewnił, że dobrze wie, czym jest Woodstock i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. - To jest wspaniały facet. To kojarzę z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, to nazwisko właśnie - powiedział prezydent Niemiec o Jerzym Owsiaku.

Dużo miejsca w rozmowie podczas spotkania poświęcono kwestiom wolności i patriotyzmu.

Joachim Gauck mówił, że podziwia Polaków za umiłowanie wolności. A polski prezydent podkreślał: nie ma narodu bezpiecznego, jeśli zrezygnuje z wolności.

- Ja, jako Niemiec, podziwiam Polaków przede wszystkim za zamiłowanie do wolności, nie tylko w czasie wojny, ale i komunizmu - zaznaczył  Joachim Gauck. - Polska jest ojczyzną wolności - dodał.

Bronisław Komorowski powiedział, że "nie ma narodu bezpiecznego, jeśli zrezygnuje z wolności". - Dzisiaj jesteśmy ludźmi wolnymi, narodem i państwem niepodległym, ale mamy dobre relacje z naszym sąsiadem niemieckim, jesteśmy częścią integrującej się Europy - podkreślił polski prezydent.

Prezydent Polski zaznaczył, że każdy naród ma własny kalendarz ważności i hierarchii wydarzeń, który w ogromnej mierze pokrywa się u Polaków i Niemców.

W czasie spotkania prezydenci odpowiadali też na pytania uczestników. Jeden z nich, jako debiutant na Woodstocku, chciał się z fotografować z prezydentami, którzy chętnie się na to zgodzili.

Spotkanie z dziennikarzami

Na briefingu Bronisław Komorowski dziękował prezydentowi Niemiec za przyjęcie zaproszenia i obecność w Kostrzynie nad Odrą. - Po to – podkreślił - byśmy mogli razem zademonstrować nasze zainteresowanie i życzliwość dla procesu pojednania polsko-niemieckiego na gruncie przyjaźni, także przyjaźni czysto muzycznej, festiwalowej, młodych Niemców i młodych Polaków.

Bronisław Komorowski zwrócił się o to, aby obecność obu prezydentów na festiwalu była odczytana przez wszystkich uczestników, jako przejaw naszej nadziei i optymizmu, jeśli chodzi o przyjaźń i przyszłość relacji polsko-niemieckich.

Polski prezydent podziękował młodym ludziom, którzy spotkali się z nimi w ramach Akademii Sztuk Przepięknych. - Z tej rozmowy wyniosłem głębokie przekonanie, że młodzi ludzie przyjeżdżają tutaj w przekonaniu, że można łączyć super zabawę, świetną, radosną imprezę, z myśleniem o sprawach wspólnych, o sprawach, którymi warto się zajmować, a nie tylko bawić - zaznaczył.

Podziękował też gościom z innym krajów, którzy przyjechali na Przystanek Woodstock. - Chciałem zachęcić wszystkich na przyszłość, żeby przyjeżdżali tutaj, do Kostrzyna, w rejon Odry, rzeki granicznej, która dzisiaj łączy - poprzez muzyczny, młody duchem i młody wiekiem, most przyjaźni - dwa nasze narody – podkreślił.

Joachim Gauck zauważył, że festiwal jest związany z akcją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w której tysiące osób działa nie na korzyść własną, ale dla innych.  - To jest festiwal radości, europejskiej młodzieży, która spotyka się i słucha muzyki (...) i jest to element, który tych młodych ludzi łączy - zaznaczył prezydent Niemiec. Jak dodał, Przystanek Woodstock odwołuje się też do wartości takich, jak odpowiedzialność za innych, wolność, działanie na rzecz innych.

Rozmowy w Küstrin-Kietz

Przed południem prezydenci spotkali się w niemieckim w Küstrin-Kietz. Na spotkaniu byli obecni także przedstawiciele lokalnych samorządów z obu krajów oraz marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

Polskiemu prezydentowi towarzyszyli ministrowie w Kancelarii Prezydenta Sławomir Rybicki i Jaromir Sokołowski.

(PAP, inf. własna)

Lokalizacja