Menu rozwijane

27 czerwca 2015
Wizyta prezydenta w Wiśle
Wizyta prezydenta w Wiśle
Wizyta prezydenta w Wiśle
Wizyta prezydenta w Wiśle
Wizyta prezydenta w Wiśle
Wizyta prezydenta w Wiśle
Wizyta prezydenta w Wiśle
Wizyta prezydenta w Wiśle
Wizyta prezydenta w Wiśle
Wizyta prezydenta w Wiśle
o189686712.jpg
o1967458232.jpg
o1895606707.jpg
o1991210409.jpg
o644548458.jpg
o528870681.jpg
o2028494075.jpg
o56057242.jpg
o532813387.jpg
o927569556.jpg
o98615005.jpg

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w sobotę z przedstawicielami społeczności Wisły. Życzył im, by szczególna więź głowy państwa i tego beskidzkiego kurortu, która - jak mówił - dla niego była źródłem satysfakcji, trwała też po zakończeniu jego kadencji.

- Życzę Wiśle, by ta szczególna relacja między nią a prezydentem trwała dalej. Na tym polega wielkość demokracji, że zmieniają się ludzie, a instytucje pozostają. Chciałbym, żeby pozostały dobre emocje między miastem i prezydentem, które dla mnie były źródłem ogromnej satysfakcji – mówił podczas spotkania w wiślańskim magistracie.

W Wiśle na Zadnim Groniu znajduje się rezydencja prezydenta RP. Prezydent komplementował Wisłę podkreślając, że każda jego wizyta w Beskidach była okazją do zanurzenia się w tej części Polski, w której przy wszystkich różnicach czuć wspólnotę narodową. Jak podkreślił w tym regionie można odczuć, że wielkość Polski polega na tym, iż tworzy się ona poprzez przygarnianie, a nie odpychanie.

Podczas uroczystości prezydent przekazał pamiątkowe pióro wieczne burmistrzowi Tomaszowi Bujokowi. Samorządowcy zrewanżowali się ofiarując mu płótno z pejzażem beskidzkim.

Bronisław Komorowski przekazał także kielich komunijny luterańskiemu ks. Janowi Byrtowi z pobliskiego Szczyrku. To trzecie „prezydenckie” naczynie liturgiczne, jakie otrzymał duchowny. Pierwszy kielich ofiarował luteranom ze Szczyrku prezydent Lech Kaczyński, a później niemiecki przywódca Christian Wulff. Służą one do komunii podczas nabożeństw w parafii, a także przed ołtarzem Europy, zbudowanym na górze Kotarz.

- Spotkania z ewangelikami, katolikami i innymi miejscowymi wyznaniami były dla mnie niezwykłym przeżyciem. Odczuwałem szczególny klimat szacunku i zrozumienia, zdolności do przenikania się wzajemnego, szukania tego, co ciekawe i interesujące z punktu widzenia świata wiary i ludzi wiary. W tym zróżnicowaniu jest tu wspólny mianownik wiary – powiedział Bronisław Komorowski.

Duchowny dziękując przypomniał, że okoliczna ziemia jest ziemią wielu wyznań, nie tylko ewangelików i katolików. - Był pan prezydentem wszystkich wyznań. Za bycie prezydentem wszystkich Polaków chciałem panu podziękować – mówił ks. Byrt, który ofiarował głowie państwa zabawkę edukacyjną, nawiązującą do jubileuszu 500-lecia reformacji. To układanka w kształcie Róży Lutra, czyli godła protestanckiej reformacji.

Bronisław Komorowski był bardzo popularnym politykiem wśród wiślan. W tym mieście osiągnął rekordowe poparcie w wyborach prezydenckich. W 2010 r. w drugiej turze opowiedziało się za nim 84,95 proc. głosujących, a pięć lat później 84,38 proc.

11-tysięczna Wisła historią sięga przełomu XVI i XVII w. Od początku zamieszkiwali ją głównie protestanci. Obecnie jest jedynym miastem w Polsce, w którym wierni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego stanowią większość. W okresie międzywojennym stała się miejscowością turystyczną. (PAP, inf. własna)