Menu rozwijane

29 czerwca 2015
Wizyta na Łotwie
Wizyta na Łotwie
Wizyta na Łotwie
o61155961.jpg
o911377874.jpg
o491867431.jpg

Prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął w poniedziałek dwudniową wizytą na Łotwie i na Litwie. Odwiedzi Rygę i Kowno. W Rydze prezydent Komorowski spotka się z prezydentem Andrisem Berzinsem. Wezmą udział w prezentacji księgi "Terra Mariana".

W 1888 roku papież Leon XIII otrzymał dar od chrześcijan bałtyckich z okazji 50-lecia jego kapłaństwa. Specjalny album został przygotowany w Rydze z inicjatywy polskiej hrabiny Marii Przezdzieckiej. Prace były kontynuowano pod kierunkiem historyka i etnografa barona Gustava von Manteuffla. Na przełomie XIX i XX wieku Manteuffel przygotował około 350 publikacje o historii Polski i krajów bałtyckich, m.in. w języku polskim i niemieckim. Rezultatem był m.in. materiał historyczny o Inflantach, obejmujących terytorium dzisiejszej Łotwy i Estonii. Album powstał w jednym egzemplarzu i był przechowywany w Bibliotece Apostolskiej w Watykanie. Album składa się z 70 arkuszy pergaminu, na którym uwiecznione są inflanckie zamki, ruiny zamków, kościoły, nagrobki, krajobrazy, herby i pieczęcie czy złote i srebrne monety.

W 2004 roku łotewski Uniwersytet Daugavpils, ambasada Łotwy przy Stolicy Apostolskiej i uczeni z kilku łotwewskich instytucji zdecydowali, by opublikować autentyczne faksymile z albumu "Terra Mariana", uzupełnienie go o komentarzach naukowców. W pierwszym etapie w Modenie opublikowano 10 faksymiliów, które w 2011 roku zostały przekazane Łotwie. Reprodukcje albumu "Terra Mariana 1186-1888" otrzymali w prezencie prezydenci Estonii, Litwy i Niemiec. Obecnie otrzyma ją prezydent Polski.

We wtorek w Kownie Bronisław Komorowski otrzyma tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Witolda Wielkiego. Honorowy tytuł prezydentowi Komorowskiemu został nadany za "wzmacnianie demokracji, rozwój dobrych stosunków między Polską i Litwą oraz pielęgnowanie wartości kultur narodowych". Udział w uroczystości zapowiedzieli m.in. premier Litwy Algirdas Butkeviczius i minister spraw zagranicznych Linas Linkeviczius. (PAP)