Menu rozwijane

07 grudnia 2013

Wizyta w Królestwie Arabii Saudyjskiej

Para Prezydencka przed wylotem z lotniska w Warszawie

Przylot Pary Prezydenckiej do Przylot do Riyadh

Para Prezydencka w Królestwie Arabii Saudyjskiej

Para Prezydencka w Królestwie Arabii Saudyjskiej

Wizyta w Królestwie Arabii Saudyjskiej

Wizyta w Królestwie Arabii Saudyjskiej

Wizyta w Królestwie Arabii Saudyjskiej

Wizyta w Królestwie Arabii Saudyjskiej

o294006282.jpg
o1791391685.jpg
o1073780642.jpg
o88854783.jpg
o1962508724.jpg
o491645247.jpg
o554318751.jpg
o1439187657.jpg
o1359930943.jpg
o825207110.jpg

Prezydent Bronisław Komorowski z Małżonką Anną Komorowską udali się w sobotę z oficjalną wizytą do Arabii Saudyjskiej, Państwa Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Królestwo Arabii Saudyjskiej jest pierwszym państwem odwiedzanym podczas wizyty. W sobotę wieczorem Para Prezydencka została powitana na lotnisku w Rijadzie.

W trakcie wizyty w krajach Zatoki Perskiej prezydent spotka się z najważniejszymi przedstawicielami władz oraz biznesu; weźmie też udział w forach gospodarczych w każdym z odwiedzanych państw.

Wizyta Bronisława Komorowskiego w tych państwach ma na celu wzmocnienie kontaktów gospodarczych; nasza strona jest zainteresowana m.in. zwiększeniem zaangażowania inwestycyjnego tych państw w Polsce oraz intensyfikacją współpracy handlowej.

- Wizyta prezydenta ma na celu wzmocnienie pozycji Polski - jako czołowego partnera tych państw wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej i nakreślenie perspektyw współpracy dwustronnej - powiedział PAP minister w Kancelarii Prezydenta Jaromir Sokołowski.

Jak ocenił, trzy kraje arabskie, które odwiedzi prezydent mają ugruntowaną pozycję międzynarodową; Arabia Saudyjska jest członkiem G-20, ZEA - regionalnym centrum finansowym i handlowym, a Katar - krajem o najwyższym PKB na świecie na głowę mieszkańca, a dzięki telewizji Al-Dżazira - jednym z głównych ośrodków opiniotwórczych w świecie arabskim.

Pozycję tych krajów w świecie potwierdzają też decyzje o przyznaniu Katarowi organizacji mistrzostw świata w piłce nożnej w 2022 roku, czy przyznanie Dubajowi organizacji EXPO w 2020 roku.

- Państwa Zatoki, to też jedna z bram do Azji, przykładowo Dubaj to jeden z najważniejszych portów przeładunkowych na świecie - dodał minister.

Zdaniem ministra Sokołowskiego w ostatnich latach widać zwiększenie zainteresowania Polską ze strony tych krajów. Dowodem są decyzje linii lotniczych Qatar Airways oraz Emirates, które otworzyły bezpośrednie połączenia lotnicze do Warszawy.

Bronisławowi Komorowskiemu będzie towarzyszyła delegacja rządowa, a w forach gospodarczych wezmą udział przedstawiciele ok. 50 firm m.in. z sektorów: obronnego, budowlanego, chemicznego, metalurgicznego, transportowego, spożywczego, informatycznego, medycznego, firm związanych z produkcją energii odnawialnej oraz przedstawicieli firm produkujących produkty luksusowe (m.in. jachty, kosmetyki).

Szczególnie polskie firmy budowlane mają szansę na istotne kontrakty; Arabia Saudyjska i ZEA szukają firm, które zajmą się remontami rafinerii, zakładów petrochemicznych, ale także budową dróg, kolei, mieszkań, szkół i szpitali. Katar z kolei buduje stadiony i infrastrukturę w związku Mistrzostwami Świata w piłce nożnej w 2022 roku.

- Chcemy, aby nasza wizyta ułatwiła wejście na rynek arabski polskich firm, dlatego prezydent w każdym z odwiedzanych krajów weźmie udział w forach gospodarczych - zapowiedział Jaromir Sokołowski. Jak dodał, prezydent chce promować polski eksport do krajów Zatoki Perskiej.

Minister zapowiedział, że Prezydent RP - podczas spotkań z arabskimi inwestorami - będzie przekonywał, że warszawska Giełda Papierów Wartościowych jest atrakcyjnym i bezpiecznym miejscem do inwestycji dla funduszy majątkowych z regionu Zatoki Perskiej.

- Państwowe fundusze majątkowe w trzech krajach arabskich dysponują kwotą blisko biliona 500 miliardów dolarów, to są olbrzymie kwoty, które są inwestowane w gospodarki wielu krajów, w tym również na giełdzie. Warto wykorzystać taką możliwość inwestycji w Polsce - powiedział PAP minister w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński.

 

Arabia Saudyjska

Prezydent Komorowski w Arabii Saudyjskiej - gdzie rozpoczyna wizytę - będzie w niedzielę rozmawiał m.in. z następcą tronu Królestwa Arabii Saudyjskiej Salmanem Bin Abdelaziz Al-Saud-em; weźmie też udział w forum gospodarczym. W trakcie wizyty ma zostać podpisana umowa o współpracy dwustronnej w zakresie obronności.

Minister Jaromir Sokołowski zauważył, że na polskich uczelniach, głównie medycznych i inżynierskich studiują setki Saudyjczyków; prezydent w trakcie wizyty ma złożyć propozycję rozszerzenia tej współpracy również na uczelnie wojskowe.

Państwo Katar

W Katarze (poniedziałek, wtorek) prezydent ma zaplanowane rozmowy m.in. z Emirem Państwa Kataru Szejkiem Tamimem Bin Hamad Al-Thanim, a także udział w forum gospodarczym. Zostanie podpisany list intencyjny resortów spraw wewnętrznych o współpracy w zakresie szkoleń służb porządku publicznego oraz memorandum o porozumieniu komitetów olimpijskich.

Jaromir Sokołowski powiedział, że wizyta w Katarze będzie służyła m.in. wymianie doświadczeń związanych z organizacją wielkich imprez sportowych.

O tempie rozwoju Kataru decyduje produkcja i eksport węglowodorów, głównie gazu skroplonego LNG. Katar dysponuje trzecimi co do wielkości, po Rosji i Iranie, zasobami tego surowca, jest też jego największym w świecie producentem i eksporterem. Minister Sokołowski zauważył, że od 2014 roku ma popłynąć do Polski katarski gaz.

Zjednoczone Emiraty Arabskie

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich (środa, czwartek) prezydent odwiedzi dwa emiraty - Dubaj i Abu Dhabi. Obok udziału w forum gospodarczym, Komorowski ma zaplanowane rozmowy m.in. z następcą tronu Abu Dhabi Szejkiem Mohammedem Bin Zayed Al-Nahyanem, ministrem gospodarki ZEA Sułtanem Bin Saeed Al-Mansourim, prezesem Dubajskiej Izby Handlu i Przemysłu Abdullahem Rahmanem Saifem Al-Ghurairem oraz wiceprezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, premierem, ministrem obrony, władcą Emiratu Dubaju Szejkiem Mohammadem Bin Rashid Al-Maktoumem.

W ZEA zostaną podpisane dokumenty: w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, memorandum o porozumieniu w dziedzinie sportu oraz list intencyjny o współpracy w dziedzinie szkoleń służb granicznych. Zostanie także otwarte przedstawicielstwo handlowe przy polskiej ambasadzie w Abu Dhabi.

W każdym z odwiedzanych krajów prezydent spotyka się z Polakami pracującymi w regionie oraz przedstawicielami polskiego biznesu. (PAP, inf. własna)