Menu rozwijane

08 lipca 2015
Wykład prezydenta Komorowskiego w fundacji Konrada Adenauera
Wykład prezydenta Komorowskiego w fundacji Konrada Adenauera
Wykład prezydenta Komorowskiego w fundacji Konrada Adenauera
Wykład prezydenta Komorowskiego w fundacji Konrada Adenauera
Wykład prezydenta Komorowskiego w fundacji Konrada Adenauera
Wykład prezydenta Komorowskiego w fundacji Konrada Adenauera
Wykład prezydenta Komorowskiego w fundacji Konrada Adenauera
Wykład prezydenta Komorowskiego w fundacji Konrada Adenauera
o1098015982.jpg
o43800690.jpg
o2092085629.jpg
o94431510.jpg
o423806882.jpg
o701797302.jpg
o1639779171.jpg
o1642099282.jpg

XX wiek w Europie zostanie zapamiętany jako stulecie trzech fenomenów politycznych: totalitaryzmów, oporu wobec tych systemów oraz integracji europejskiej jako odpowiedzi na brak demokracji i wolności - ocenił w środę w Berlinie prezydent Bronisław Komorowski.

- Trzeba wciąż rozważać i badać źródła sukcesu systemów totalitarnych i autorytarnych w sięganiu po serca i umysły ówczesnych Europejczyków - przekonywał Bronisław Komorowski w swoim wykładzie w fundacji Konrada Adenauera, nawiązując do doświadczeń drugiej wojny światowej.
  
Jak mówił, trzeba też bacznie obserwować współczesne skrajne ideologie i ruchy polityczne sięgające po podobne argumenty, podobne chwyty i wzorce.
  
Bronisław Komorowski podkreślał także, że jaśniejszą stroną europejskiej historii XX wieku były różne formy oporu i opozycji wobec zinstytucjonalizowanego zła. W tym kontekście wymienił Polskie Państwo Podziemne i Armię Krajową, ale także niemiecki sprzeciw wobec nazizmu, m.in. zakończony niepowodzeniem zamach na Hitlera dokonany 20 lipca 1944 roku przez pułkownika Clausa von Stauffenberga.
  
- Niemiecki sprzeciw wobec nazizmu wymagał heroizmu i odwagi, często nieporównywalnej z niczym innym. Zasługuje więc na szacunek i na podziw - mówił prezydent. Jak zastrzegł, przedstawiciele niemieckiego oporu nierzadko prezentowali poglądy, które trudno dzisiaj akceptować. Bronisław Komorowski zaznaczył, że uwagi te dotyczą także Stauffenberga. - Ale nawet z takimi poglądami na kwestię polską czy żydowską odwaga jednostki przeciwstawiającej się potędze zła zawsze zasługuje na szacunek, na uznanie - powiedział prezydent.
  
Bronisław Komorowski wymienił też przeciwników Hitlera spotykających się w Krzyżowej. - To miejsce stało się symbolem nie tylko niemieckiego oporu przeciwko systemowi hitlerowskiemu, ale także symbolem pojednania i współpracy polsko-niemieckiej - mówił prezydent.
  
Przewodniczący fundacji Adenauera, były szef Parlamentu Europejskiego, Hans-Gert Poettering przypomniał wcześniej o braterskim uścisku, który miał miejsce między ówczesnym premierem Tadeuszem Mazowieckim a kanclerzem Helmutem Kohlem podczas mszy w Krzyżowej w listopadzie 1989 roku.
  
Witając polskiego prezydenta, Poettering podkreślał patriotyzm uczestników Powstania Warszawskiego, którzy 1 sierpnia 1944 roku chwycili za broń w walce o wolność. Niemiecki polityk przypominał, że jedność niemieckiej ojczyzny była możliwa tylko dlatego, ponieważ istniała polska Solidarność.
  
- Z doświadczenia wojny, stawiania oporu systemom totalitarnym wzięły się też marzenia i działania na rzecz integracji europejskiej - zwrócił uwagę Bronisław Komorowski. Jak podkreślił, w klimacie niełatwych wyborów i wspomnień wojennych wzrosło w Polsce pokolenie Solidarności.
  
W ocenie prezydenta Komorowskiego żywy nadal w Polsce proeuropejski konsensus i optymizm trzeba przeciwstawiać antyeuropejskim siłom, które obecnie wzrastają w Europie.
  
Według prezydenta obecny europejski projekt jest zagrożony przez egoizmy i atrakcyjność ruchów skrajnych, które upowszechniają poglądy, że poza UE Europejczykom może być zupełnie dobrze. - My wiemy, że to błędna ocena - zaznaczył prezydent.
  
Prezydent przekonywał też, że ponieważ wolność jest zaraźliwa, konieczna jest dalsza pomoc Ukrainie i innym krajom Partnerstwa Wschodniego w każdym możliwym wymiarze. - Pomagając Ukrainie i innym krajom, które deklarują wolę marszu na Zachód, pomagamy samym sobie; utrzymując wspólną nadzieje, że kiedyś także Rosja i Rosjanie wrócą na ścieżkę modernizacji i demokratyzacji - powiedział.
  
Fundacja Konrada Adenauera jest fundacją polityczną związaną z rządzącą obecnie w Niemczech Unią Chrześcijańsko-Demokratyczną CDU. (PAP)

Lokalizacja