Menu rozwijane

05 lipca 2010
Bronisław Komorowski

Szef PKW Stefan Jaworski poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej, że prezydentem Polski został wybrany Bronisław Komorowski. Na kandydata PO zagłosowało - 8 933 887 wyborców (53,01 proc.), a na prezesa PiS - 7 919 134 (46,99 proc.).

Jaworski potwierdził, że uroczyste wręczenie prezydentowi-elektowi Bronisławowi Komorowskiemu uchwały PKW w sprawie wyników wyborów prezydenckich odbędzie się we wtorek w południe na Zamku Królewskim w Warszawie. Dodał, że nastąpi to w obecności osób reprezentujących najwyższe władze w Polsce.

Poinformował, że obwieszczenie Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie wyników wyborów zostanie teraz opublikowane w Dzienniku Ustaw. - Obwieszczenie zostanie skierowane do internetu i podane w ten sposób do publicznej wiadomości - zaznaczył.

PKW ma również niezwłocznie opracować i przedstawić Sądowi Najwyższemu sprawozdanie z wyborów. - Na podstawie tego sprawozdania oraz opinii w przedmiocie ewentualnych protestów, Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych, nie później niż w 30-tym dniu po podaniu do wiadomości publicznej wyników wyborów, rozstrzygnie w formie uchwały o ważności wyborów - tłumaczył sędzia Jaworski.

Protesty wyborcze w Sądzie Najwyższym można składać w ciągu trzech najbliższych dni - do 8 lipca. Prawo zgłoszenia protestu wyborczego mają osoby, które w dniu głosowania ujęte były w spisie wyborców, komitety wyborcze kandydatów na prezydenta oraz komisje wyborcze.

Postępowanie przed Sądem Najwyższym będzie się toczyć z udziałem przewodniczącego PKW oraz Prokuratora Generalnego; uchwała Sądu Najwyższego zostanie następnie opublikowania w Dzienniku Ustaw.

Przewodniczący PKW powiedział również, że prezydent-elekt złoży przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym w terminie 7 dni od daty stwierdzenia ważności wyborów. Urząd nowy prezydent obejmie po złożeniu przysięgi i w ten sposób rozpocznie swoją 5-letnią kadencję. Termin złożenia przysięgi - jak mówił - wyznaczy Zgromadzenie Narodowe.

Jaworski przypomniał też, że przyspieszone wybory odbyły się ze względu na śmierć w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia prezydenta Lecha Kaczyńskiego. (PAP)