Menu rozwijane

18 czerwca 2015

Spotkanie prezydenta z sekretarzem generalnym NATO

Spotkanie prezydenta z sekretarzem generalnym NATO

Spotkanie prezydenta z sekretarzem generalnym NATO

Spotkanie prezydenta z sekretarzem generalnym NATO

Spotkanie prezydenta z sekretarzem generalnym NATO

o1373276196.jpg
o2129226971.jpg
o873989454.jpg
o2145539531.jpg
o209765779.jpg

Zmiana w systemie bezpieczeństwa wymaga rozpoczęcia prac nad nową strategią sił zbrojnych NATO - ocenił prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu z sekretarzem generalnym Sojuszu. Jens Stoltenberg uważa, że świat się zmienia i NATO musi umieć na to reagować.

Prezydent Komorowski i Stoltenberg spotkali się w czwartek w Belwederze.

- Na szczycie w Newport mówiliśmy o bieżącej reakcji Sojuszu na zaistniałe zagrożenia na Wschodzie, ze względu na agresję rosyjską w stosunku do Ukrainy i na nowe zjawiska, m.in. definiowane jako "zielone ludziki" - powiedział Bronisław Komorowski po spotkaniu. Według niego, NATO znalazło adekwatną odpowiedź na zaistniałą sytuację.

- Ta sytuacja zmieniła swój charakter. Już nie jest to czasowe pogorszenie środowiska bezpieczeństwa, ale zjawisko o cechach trwałości - uważa prezydent. To - w ocenie Bronisława Komorowskiego - oznacza konieczność postawienia o wiele dalej idących i ambitnych zadań w trakcie przygotowań do szczytu w Warszawie. Jak podkreślił, Polska podtrzymuje swoje oczekiwanie, że rotacyjna obecność sił sojuszniczych na naszym terytorium będzie zmieniona na obecność stałą.

Jak argumentował, ta na długo negatywnie zmieniona sytuacja bezpieczeństwa wymaga podtrzymania w ramach całego Sojuszu zwiększonego wysiłku finansowego na rzecz modernizacji technicznej sił zbrojnych. - Wymaga również rozpoczęcia prac nad nową strategią sił zbrojnych NATO, by nowe zasady strategiczne mogły być przyjęte na następnym szczycie, po szczycie w Warszawie - dodał.

Prezydent przypomniał, że miał honor i zaszczyt zaprosić Sojusz Północnoatlantycki na szczyt w lipcu 2016 roku do Warszawy. Wyraził przy tym nadzieję, że przyszłoroczny szczyt będzie oznaczał dalsze wzmocnienie flanki wschodniej Sojuszu i dalsze wzmocnienie więzi sojuszniczych. W ocenie Bronisława Komorowskiego, wprowadzanie decyzji z ubiegłorocznego szczytu NATO w Newport postępuje w sposób satysfakcjonujący.

Gratulował Stoltenbergowi roli, jaką odgrywa w zakresie wdrażania ważnych dla Polski, całej wschodniej flanki NATO i całości Sojuszu decyzji ze szczytu w Newport.

- Obecność sekretarza generalnego NATO, obserwującego wspólne ćwiczenia w ramach sprawdzania zdolności reakcji Sojuszu na zagrożenia na Wschodzie, to jeden z elementów naszego bezpieczeństwa w generalnie niebezpiecznych czasach - mówił Bronisław Komorowski.

Szef Sojuszu ocenił, że świat i środowisko bezpieczeństwa się zmienia i NATO musi umieć na to reagować, a by reagować - musi się przystosować. - Proces adaptacyjny się toczy. Chcemy być jeszcze lepiej przygotowani. Będzie to jeden z kluczowych tematów szczytu w Warszawie, będziemy się zastanawiać, w jaki sposób ten proces realizować - zapewniał Stoltenberg.

Jak mówił, ćwiczenia "Noble Jump" to dowód na to, że NATO jest gotowe do obrony wszystkich swoich członków, także Polski, przed wszelkimi zagrożeniami. - Byłem pod wielkim wrażeniem profesjonalizmu, oddania i możliwości interoperacyjnych żołnierzy z poszczególnych sił zbrojnych - zaznaczył sekretarz generalny NATO.

Stoltenberg dziękował Bronisławowi Komorowskiemu za jego osobiste zaangażowanie w siłę NATO.

"Noble Jump" jest częścią serii ćwiczeń, które NATO prowadzi w czerwcu w Europie pod wspólnym kryptonimem "Allied Shield" (Sojusznicza Tarcza). Zaangażowano w nie ok. 15 tys. żołnierzy z 22 państw. NATO podkreśla, że wszystkie ćwiczenia mają charakter obronny, a ich celem jest zwiększenie interoperacyjności oraz gotowości do wspólnego zaangażowania w kolektywną obronę. (PAP)