Menu rozwijane

22 lipca 2015
Spotkanie z przedstawicielami samorządu terytorialnego
Spotkanie z przedstawicielami samorządu terytorialnego
Spotkanie z przedstawicielami samorządu terytorialnego
Spotkanie z przedstawicielami samorządu terytorialnego
Spotkanie z przedstawicielami samorządu terytorialnego
Spotkanie z przedstawicielami samorządu terytorialnego
o2023997362.jpg
o1215707977.jpg
o420912758.jpg
o454303842.jpg
o88811850.jpg
o579868622.jpg

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z przedstawicielami strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego; przekazał im przygotowany w jego kancelarii projekt ustawy dot. wyodrębnienia podatku komunalnego w ramach podatku dochodowego od osób fizycznych.

Podczas spotkania w środę w Belwederze Bronisław Komorowski podziękował samorządowcom za współpracę. Podkreślił też, że przez 5 lat swojego urzędowania starał się, żeby problematyka samorządowa była "obecna i widoczna, nie tylko jako cząstka naszej dumy z dokonań 25-lecia polskiej wolności, ale jako również szansa dla Polski na następne 10-lecia".

 Jak mówił, współpraca z samorządowcami zaowocowała szeregiem działań. - Mam na myśli zarówno ustawę o pogłębieniu samorządności, która niestety jeszcze nie opuściła parlamentu, jak i wspólne działania na rzecz stabilizowania politycznej sytuacji w polskich samorządach po wyborach samorządowych - gdzie, jak państwo pamiętacie, pojawiły się i były lansowane szalone zupełnie teorie o sfałszowaniu wyborów samorządowych - stwierdził prezydent.

 Bronisław Komorowski przekazał samorządowcom przygotowany w Kancelarii Prezydenta - we współpracy z samorządowcami - projekt ustawy wprowadzającej podatek komunalny. Jak wyjaśnił, zamierzał złożyć go podczas kolejnej kadencji swojej prezydentury.

 - Do tych moich obietnic, które zamierzałem zrealizować już w następnej kadencji prezydenckiej - ale takiej szansy mieć nie będę - należało m.in. wyodrębnienie podatku komunalnego w ramach podatku od osób fizycznych, tak by samorządy mogły po prostu korzystać w pełni z niezależności, której bez własnych pieniędzy nie ma - powiedział.

 Prezydent wyjaśnił, że sam nie zamierza składać projektu z powodu zbliżających się wyborów parlamentarnych. - Dziś - mając pełną świadomość tego, że już nie można, nie powinno się, bo byłoby to tylko i wyłącznie działanie (...) przedwyborcze - nie zamierzam kierować projektu (...) do parlamentu, bo już nie zostanie ta ustawa przyjęta, opracowana i przegłosowana - powiedział.

 Podkreślił, że chce się jednak wywiązać z zobowiązań, więc przekazuje gotowy już projekt samorządowcom. - Bardzo mi będzie miło, jeśli ten projekt zostanie przez was życzliwie oceniony i będzie w dalszym ciągu lansowany. Ja ze swej strony obiecuję, że w następnej kadencji parlamentu również będę starał się wszystkimi dostępnymi dla mnie w nowej sytuacji środkami wspierać taki punkt widzenia, że niezależność polskiego samorządu to także niezależność finansowa - dodał.

Współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Zygmunt Frankiewicz dziękował prezydentowi za projekt, o który - jak mówił - samorządowcy wnioskowali od dawna. „PIT samorządowy” - bo tak w skrócie można powiedzieć o podziale podatku dochodowego od osób fizycznych na część, nazwę to, rządową i samorządową jest dla samorządu wyjątkowo ważna - powiedział.

Frankiewicz dziękował także prezydentowi za współpracę. - Myśmy to dostrzegali i bardzo wysoko sobie to cenimy, czemu dawaliśmy też wyraz niejednokrotnie. Tych działań było dużo. Mogę powiedzieć, że pan prezydent podejmował inicjatywę zawsze, kiedy nam na tym zależało, gdy żeśmy się o to zwracali – powiedział. (PAP, inf. własna)