Menu rozwijane

20 maja 2015

Spotkanie z przedstawicielami związków zawodowych

Spotkanie z przedstawicielami związków zawodowych

Spotkanie z przedstawicielami związków zawodowych

Spotkanie z przedstawicielami związków zawodowych

Spotkanie z przedstawicielami związków zawodowych

Spotkanie z przedstawicielami związków zawodowych

Spotkanie z przedstawicielami związków zawodowych

Spotkanie z przedstawicielami związków zawodowych

o2141168017.jpg
o1964541804.jpg
o1287542008.jpg
o1502358819.jpg
o1891715897.jpg
o1477248032.jpg
o992315096.jpg
o1057857024.jpg

Prezydent Bronisław Komorowski w środę rano spotkał się w Belwederze z przedstawicielami Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego.

 

Jak powiedział, podczas spotkania omówiono m.in. kwestię wprowadzenia, oprócz kryterium wieku, także kryterium stażu pracy jako elementu uprawniającego do przejścia na emeryturę. Prezydent od kilku miesięcy wielokrotnie mówił o potrzebie dyskusji nad możliwością uwzględnienia stażu pracy jako dodatkowego kryterium uwzględnianym w systemie emerytalnym. 

 

Może Cię zainteresować "To propozycja dla osób o bardzo długim stażu pracy" Minister Irena Wóycicka poinformowała po spotkaniu, że dyskutowane rozwiązania nie odwracają reformy emerytalnej, a mają ją tylko ulepszyć. Propozycja miałaby być skierowana do osób, które długo pracowały w ciężkich warunkach. Teraz propozycja będzie konsultowana z partnerami społecznymi. 40 lat stażu pracy to punkt wyjściowy do dyskusji - eksperci mówią o potrzebie wzrostu tego stażu do 45 lat wraz z wzrostem wieku emerytalnego. Należy przypomnieć, że  zapisy poprawiające reformę emerytalną zostały zawarte z inicjatywy Bronisława Komorowskiego w ustawie emerytalnej  - uwzględniono wówczas możliwość przejścia na emerytury częściowe przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

 

Prezydent poinformował też, że Komitet Stały Rady Ministrów podejmie w najbliższym czasie decyzję ws. akceptacji zaproponowanej formuły projektu ustawy dot. dialogu społecznego.

 

- Mam wielką satysfakcję z tego, że przyczyniłem się do odbudowy dialogu społecznego. To było zawsze głównym elementem naszych spotkań - powiedział prezydent Bronisław Komorowski. - Dla mnie odbudowa dialogu społecznego to także droga do dalszych, wspólnych działań w ważnych obszarach dla pracowników, dla związków zawodowych - podkreślił.

Projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego (RDS) zakłada m.in., że członków Rady będzie powoływał Prezydent RP. Przewodniczący RDS będzie wybierany na roczną kadencję rotacyjnie - po kolei przez każdą ze stron dialogu. Rada ma zyskać dodatkowe uprawnienia w stosunku do Komisji Trójstronnej, m.in. będzie mogła inicjować prace legislacyjne nad projektami ustaw.

 

Bronisław Komorowski mówił ponadto o zaprezentowanym w ubiegłym tygodniu programie "Pierwsza praca", który ma dać gwarancję 2-letniego zatrudnienia dla ponad 100 tys. młodych ludzi już w 2016 r. - To będzie spory wysiłek finansowy państwa. Te pieniądze są - podkreślił.

 

Jak ocenił, to rozwiązanie będzie atrakcyjne nie tylko ze względu na zmniejszanie bezrobocia wśród młodych ludzi, ale także pozwoli na skuteczne odchodzenie od tzw. umów śmieciowych.

 

Program "Pierwsza praca" to element zapowiadanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego strategii "Dobry start dla młodych". Jest skierowany do absolwentów szkół zawodowych, ponadgimnazjalnych i wyższych, którzy nie ukończyli jeszcze 30 lat i bezskutecznie szukają zatrudnienia. Będzie finansowany z Funduszu Pracy i Środków Europejskich. (PAP, inf. własna)