Menu rozwijane

25 czerwca 2015

Prezydent uhonorował rodziny wielodzietne i zastępcze

o151147813.jpg

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył w czwartek przedstawicieli rodzin wielodzietnych i zastępczych. Wyraził nadzieję, że Sejm jeszcze w tej kadencji uchwali ustawę o elastycznym czasie pracy i urlopach rodzicielskich oraz że on zdąży tę ustawę podpisać.

- Polsce potrzebne jest przełamanie kryzysu demograficznego, ale także potwierdzenie roli rodzin w procesie kształtowania ambitnej Polski- mówił prezydent podczas spotkania z rodzinami. Dodał, że trzeba podkreślać rolę rodziny jako "miejsca, gdzie kształtują się i dobre, ale i czasami złe postawy ludzkie".

Według Bronisława Komorowskiego, nadal potrzebne są "działania na rzecz stworzenia dobrego klimatu wokół polskiej rodziny". Zdaniem prezydenta w ostatnich latach wydarzyło się "coś niesłychanie ważnego w tym zakresie": "naturalne zainteresowanie człowieka rodziną znalazło odbicie w zainteresowaniu całego państwa i w zasadzie wszystkich form organizacji życia społecznego".

Dodał, że zbudowano cały mechanizm pomagający rodzinom, nawiązał m.in. do Karty Dużej Rodziny i zmian w systemie podatkowym dający możliwość odpisów podatkowych uboższym rodzinom.

Prezydent wyraził nadzieję, że jeszcze w tej kadencji Sejm "zdąży z ustawą" o elastycznym czasie pracy i urlopach rodzicielskich, której projekt on złożył. - Byłoby dla mnie ogromnym źródłem satysfakcji, gdybym jeszcze mógł ją sam podpisać - podkreślił  Bronisław Komorowski. Dodał, że ustawa ta nie wymaga "ani złotówki" z budżetu państwa.

Prezydencki projekt ustawy ma zwiększyć uprawnienia rodziców do korzystania z elastycznych form organizacji czasu pracy i wprowadzić bardziej dogodne wykorzystanie urlopów rodzicielskich. - Wszystkie te działania zmieniają na dobre klimat wokół polskich rodzin, także wokół dużych polskich rodzin - powiedział.

Życzył także rodzinom satysfakcji z faktu, że "tak ułożyły się ich losy, że dźwigają na własnych barkach i w ramach własnego serca duże rodziny". - Zarówno własne rodziny, jak i rodziny zastępcze, które wszystkie razem są miejscem, gdzie kształtują się postawy następnych pokoleń Polaków - podkreślił.

- Nie ma większego odznaczenia niż dzieci, które państwo wychowują – powiedział Bronisław Komorowski zwracając się do uczestników uroczystości. Jak mówił, wychowanie wielu dzieci to wysiłek okupiony wyrzeczeniami i problemami, ale także okraszony wieloma radościami i satysfakcjami.

 Prezydent nawiązał także do własnych doświadczeń z życia w rodzinie wielodzietnej; Anna i Bronisław Komorowski mają pięcioro dorosłych już dzieci. - Sami z żoną doskonale wiemy, jak to nie jest łatwo wychowywać większą liczbę dzieci, ale wiemy też, że nie ma większej satysfakcji i radości niż obserwowanie każdego sukcesu własnego dziecka, każdego przejawu tego, że jest człowiekiem przyzwoitym, że potrafi sobie poradzić, że jest człowiekiem myślącym także o innych - mówił Bronisław Komorowski.

Jak dodał, sam z żoną świadczy na rzecz tego, że "duża rodzina, to fajna rodzina, którą warto pokazywać i promować". - Ten wysiłek rodzicielski na końcu zawsze zamienia się w wartości i coś ważnego, dla nas i dla dzieci" - mówił prezydent. Zapewniał, że czują się cząstką środowiska rodzin wielodzietnych.

Może Cię zainteresować Odznaczenia dla rodzin wielodzietnych i zastępczych

W imieniu odznaczonych głos zabrała Ewa Ebert. - Przyjmujemy to wyróżnienie jako wyraz szacunku państwa polskiego do rodziców, którzy często za cenę rezygnacji z własnych potrzeb decydują się na wykonanie większej pracy i ponoszenia większych kosztów przez dużo dłuższy czas. Przyjmujemy to wyróżnienie, gdyż oznacza ono że praca, wartości, dorobek oraz pewne unikalne kompetencje, które nabywają dzieci w rodzinach wielodzietnych są dla państwa cenne - powiedziała.

- Panie Prezydencie. Chciałam szczególnie podziękować za zapoczątkowanie w Polsce rzeczywistej polityki prorodzinnej obejmującej bardzo wiele obszarów: opiekę nad dziećmi do lat trzech i w wieku przedszkolnym, urlopy macierzyńskie, podatki oraz troskę o dzieci pozbawione opieki. Ale w sposób szczególny chciałabym wyrazić wdzięczność za zmianę sposobu postrzegania rodziny przez państwo. Z oceniania na docenianie. Bardzo za to serdecznie dziękuję - zakończyła.

W uznaniu wielkiej dobroci serca, mądrości i ofiarności włożonych w życie w rodzinie opartej na wspólnych wartościach i zaufaniu dla drugiego człowieka Złotym Krzyżem Zasługi Prezydent RP odznaczył 22 osoby.  (PAP)