Menu rozwijane

27 grudnia 2009

W niedzielę w Poznaniu przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich odbyły się uroczyste obchody 91. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

W uroczystości uczestniczył Doradca Prezydenta RP Marek Surmacz, który odczytał okolicznościowy list prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz złożył wieniec z szarfą od Prezydenta RP.

Prezydent podkreślił rolę Powstania Wielkopolskiego w historii Polski. Jak napisał w liście skierowanym do uczestników uroczystości, w 1939 roku Niemcy zaczęli brać odwet za doznaną dwadzieścia lat wcześniej klęskę.

"Jako pierwsi ofiarami terroru padli właśnie zwycięzcy z 1919 roku. Rozpoczynając walkę przeciwko Polakom godzono w pierwszym rzędzie w dumę i chwałę polskiego oręża. Ale żywa wciąż pamięć o dzielności i triumfie powstańców pomogła przetrzymać i tę próbę" - napisał Lech Kaczyński.

Na potrzeby obchodów powstał portal internetowy www.27grudnia.pl, na którym znaleźć można informacje na temat wszystkich wydarzeń rocznicowych. Wydana została też bezpłatna, stylizowana gazeta "Kurier Poznański" o tematyce związanej z Powstaniem Wielkopolskim. Na ulicach największych polskich miast pojawiły się też billboardy promujące rocznicę.

Podobnie jak w ubiegłym roku część uroczystości rocznicowych odbędzie się w Warszawie. W poniedziałek odbędą się one przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz na warszawskich Powązkach.

(inf. własna, PAP)