Menu rozwijane

17 lipca 2015

Oświadczenie Prezydenta RP

Oświadczenie Prezydenta RP

Oświadczenie Prezydenta RP

Oświadczenie Prezydenta RP

Oświadczenie Prezydenta RP

o292153914.jpg
o869513765.jpg
o522125246.jpg
o170569472.jpg
o1629508071.jpg

Bronisław Komorowski poinformował, że podpisał postanowienie o zarządzeniu wyborów parlamentarnych, które odbędą się 25 października. Jak mówił, wybór tego terminu nie jest chyba wielkim zaskoczeniem, bo do wyboru były trzy niedziele październikowe.

- Uzasadnienie jest proste - to jest data, która pozwala stosunkowo gładko przejść Państwowej komisji Wyborczej od ostatecznego zliczania głosów oddanych w referendum do działalności związanej z wyborami parlamentarnymi - powiedział prezydent.

Prezydent zaznaczył, że o swojej decyzji poinformował premier Ewę Kopacz, a także marszałków Sejmu i Senatu Małgorzatę Kidawę-Błońską i Bogdana Borusewicza. - Liczę, że przekażą tę informację także klubom - dodał prezydent. - Data wyborów ma istotne znaczenie z punktu widzenia także i funkcjonowania rządu i podejmowanych przez ten rząd decyzji - podkreślił.

Bronisław Komorowski oświadczył, że absolutnie nie bierze pod uwagę możliwości kandydowania w jesiennych wyborach, ani do Sejmu, ani do Senatu. - Co oznacza, że będę pełnił bardzo ważną funkcję byłego prezydenta - powiedział w piątek.

Zapowiedział też, że po zakończeniu misji prezydenckiej, czyli najwcześniej 6 sierpnia, zamierza złożyć wniosek do sądu o rejestrację instytutu Bronisława Komorowskiego, działającego na prawach fundacji.

Pierwszy sukces referendum

- Wprowadzenie do ustawy zasady in dubio pro tributario - czyli rozstrzygania wątpliwości na rzecz podatnika, a nie urzędnika, o co zabiegam o długiego bardzo czasu, co uczyniłem pytaniem w referendum - traktuję jako pierwszy sukces referendum - ocenił prezydent Bronisław Komorowski.

6 września - zgodnie z inicjatywą prezydenta - Polacy odpowiedzą w referendum na trzy pytania, jedno z nich dotyczy tego, czy są "za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika". 10 lipca Sejm uchwalił nowelę Ordynacji podatkowej, zgodnie z którą wątpliwości rozstrzygane będą na korzyść podatników.

- Doczekaliśmy się częściowej odpowiedzi już w tej chwili i bardzo się z tego cieszę - powiedział prezydent Komorowski.

Jak dodał, liczy na to, że w procesie legislacyjnym ten sukces zostanie utrwalony i że jeszcze będzie miał okazję on albo jego następca - Andrzej Duda, podpisać ustawę zawierają wspomnianą zasadę. Uchwalona nowelizacja Ordynacji podatkowej powstała z połączenia projektów zgłoszonych przez Komorowskiego oraz Senat.

- Zostały jeszcze dwa pytania w referendum, też liczę na podobny sukces – dodał Bronisław Komorowski.

Decyzja o in vitro w przyszłym tygodniu

Na briefingu prezydent poinformował także, że decyzję w sprawie ustawy o in vitro podejmie w przyszłym tygodniu. - Po zakończeniu wszystkich prac nad oceną rozwiązań proponowanych w ustawie, przedstawię państwu jak najszybciej - powiedział prezydent.

Dodał, że w stosunku do wszystkich ustaw - szczególnie na etapie kończenia przez niego misji prezydenta - będzie zwracał baczną uwagę na kwestie konstytucyjności. - Pod tym kątem będą badane wszystkie ustawy - zaznaczył. Bronisław Komorowski zaznaczył bowiem, że w okresie przedwyborczym stosunkowo często zdarzają się sytuacje, że do podpisu prezydenta trafiają - jak to określił - niekoniecznie w pełni konstytucyjne rozwiązania.

Ocenił, że w przedwyborczej gorączce debata o in vitro przyniosła wiele strat, szkód i ludzkiego bólu. - Debata parlamentarna nad ustawą o in vitro była w sposób szczególny bolesna, przykra dla tysięcy, dziesiątków tysięcy polskich rodzin czy osób, które dzięki tej metodzie mają dzieci, albo chcą mieć dzieci - podkreślił prezydent. (PAP, inf. własna)