Menu rozwijane

05 czerwca 2012

Wywiad prezydenta dla radiowej "Trójki"

Wywiad prezydenta dla radiowej "Trójki"

Wywiad prezydenta dla radiowej "Trójki"

o1192002425.jpg
o127139534.jpg
o4105468.jpg

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że wspólnie z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem będzie na otwarciu i finale Euro 2012 i będzie to okazja do rozmów na tematy interesujące obie strony, ale przede wszystkim święto piłkarskie.

Prezydent pytany w radiowej "Trójce" o spotkanie z prezydentem Ukrainy w dzień otwarcia Euro 2012 powiedział: 8 czerwca jest inauguracja Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie. Warto pamiętać o tym, że Euro 2012 jest w Polsce dlatego, że zaproponowała nam to Ukraina. Razem będziemy otwierali i razem będziemy zamykali, kończyli w Kijowie. Będzie to okazja do rozmów między prezydentami i 8 czerwca w Warszawie, i 1 lipca w Kijowie.

Dopytywany o tematykę rozmów odpowiedział: początek Euro to święto w Polsce i na Ukrainie, i może być okazją do rozmów na wszystkie tematy interesujące i Polskę i Ukrainę, ale to przede wszystkim święto futbolu.

Prezydent mówił także, że Polska zabiega o nową szansę dla Ukrainy na uczestnictwo, choćby w ograniczonej wersji integracji europejskiej.

- Dziś toczy się batalia o to, czy po wyborach parlamentarnych Ukraina dostanie jeszcze jedną szansę, czy nie – szanse na integrowanie się ze światem zachodnim. Przecież wisi w powietrzu wynegocjowana przez obecnego prezydenta, rząd Ukrainy umowa stowarzyszeniowa z UE oraz o strefie wolnego handlu. I albo wspólnym wysiłkiem zadbamy o to, że UE da szanse komukolwiek, a więc w ogóle Ukrainie po wyborach na podpisanie i ratyfikowanie tych umów, albo nie – ocenił Bronisław Komorowski.

Zaznaczył, że Ukraina jest ważna i to, co dziś dzieje się na Ukrainie może być przeszkodą i dla aspiracji ukraińskich, i dla dążeń polskich od wielu lat, że chcemy Ukrainę zachęcać do marszu na Zachód, bo inaczej pójdzie na Wschód. Przypomniał też, że w poniedziałek przyjął jednego z liderów opozycji ukraińskiej Arsenija Jaceniuka. Może Cię zainteresować Prezydent przyjął jednego z liderów ukraińskiej opozycji

Pytany z kolei o ewentualne spotkanie z szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim w formule "jeden na jeden", prezydent odpowiedział: jeżeli pan prezes Kaczyński stwierdzi, że chce się spotkać tylko i wyłącznie sam na sam, to ja się absolutnie tego nie obawiam, wręcz przeciwnie. Ale to trzeba powiedzieć, że chce się spotkać sam na sam. Jeżeli się mówi, że chce się spotkać, tak w ogóle, a potem się raptem robi jakąś woltę przedziwną i się nie chce spotkać w szerszym gronie, no to ja czegoś tu nie rozumiem. Bronisław Komorowski zaznaczył, że prezydent jest i powinien być otwarty na wszelkie formy kontaktowania się z liczącymi się środowiskami politycznymi, więc i taka jest możliwa.