Menu rozwijane

22 stycznia 2015
Przed Pałacem Prezydenckim wystawa z okazji 152. wybuchu Powstania Styczniowego
Przed Pałacem Prezydenckim wystawa z okazji 152. wybuchu Powstania Styczniowego
Przed Pałacem Prezydenckim wystawa z okazji 152. wybuchu Powstania Styczniowego
Przed Pałacem Prezydenckim wystawa z okazji 152. wybuchu Powstania Styczniowego
Przed Pałacem Prezydenckim wystawa z okazji 152. wybuchu Powstania Styczniowego
o828732568.jpg
o917009113.jpg
o1699118221.jpg
o1494523543.jpg
o1316952018.jpg

Przed Pałacem Prezydenckim została otwarta w czwartek wystawa z okazji 152. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego pod hasłem „Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, choć macie sami doskonalsze wznieść”.

Ekspozycję otworzyli Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski i Podsekretarz Stanu w KPRP Maciej Klimczak.

Może Cię zainteresować "Dziękuję samorządom za umacnianie dziedzictwa narodowego" Ekspozycja związana jest z czwartkowym Forum Debaty Publicznej „Twórczość, dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze bogactwem Polski” dotyczącym roli samorządów w ochronie dziedzictwa narodowego.

Tytuł wystawy został zaczerpnięty z utworu Adama Asnyka pt. "Do młodych". "Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy/ Choć macie sami doskonalsze wznieść/ Na nich się jeszcze święty płomień żarzy/ I miłość ludzka stoi tam na straży/ I wy winniście im cześć" - pisał poeta, którego słowa przywołał na pierwszej planszy ekspozycji prezydent Bronisław Komorowski.

- Rocznice Powstania Styczniowego przypominają o wyjątkowej polskiej drodze do niepodległości, o wielkim pragnieniu wolności i patriotycznej dumie, które inspirowały do walki kolejne pokolenia Polaków. Powstańcy styczniowi zajmują wyjątkowe miejsce w naszej narodowej pamięci. Byli wzorem dla tych, którzy odzyskiwali niepodległość w roku 1918, pozostają i naszymi bohaterami - napisał też Bronisław Komorowski.

Podziękował wszystkim, którzy odpowiedzieli na jego apel i włączyli się w obchody 150. rocznicy Powstania Styczniowego. - Przez dwa lata w całej Polsce żyła o nim pamięć dzięki zaangażowaniu grup rekonstrukcyjnych poprzez odnawianie powstańczych mogił czy zawieszanie tablic (...) W naszym imieniu do młodych - jak u Asnyka - przemawiać będą trwałe ślady pozostałe po tych wspaniałych obchodach. Ich skromny wybór znalazł się na tej wystawie, by pokazać jak nowoczesny patriotyzm znajduje swój wyraz w pielęgnowaniu historii - podkreślił prezydent.

Na fotografiach, tworzących plansze, zobrazowano inicjatywy upamiętnienia wydarzeń i bohaterów powstania styczniowego m.in. w takich miejscowościach jak Suchawa, Węgrów, Myszyniec, Brudzeń Duży, Ostrów Mazowiecka, Stok, Kietlanka, Lublin czy Elbląg.

Fotografie umieszczone na tablicach przedstawiają różne formy upamiętniania tego wydarzenia. Fotografiom towarzyszy krótki opis, np. w przypadku miejscowości Słupca w powiecie słupeckim.

Szef Kancelarii Prezydenta, otwierając wystawę przypomniał, że w 2013 i 2014 r. odbyło się kilkaset wydarzeń upamiętniający powstanie. - To był niezwykły obywatelski ruch odnawiania miejsc pamięci, robienia rekonstrukcji. W roku 2015 - po obchodach jubileuszu - robimy podsumowanie tych obchodów. Ta wystawa jest częścią tego podsumowania  - podkreślił. - Obchody odbywały się nie tylko w Polsce, ale także na Białorusi, Litwie, Ukrainie, Łotwie - dodał Jacek Michałowski.

Wystawę oglądać będzie można do 2 marca.

(inf. własna, PAP)