Menu rozwijane

05 stycznia 2013
Doradca Prezydenta RP Tadeusz Mazowiecki

Wspomnienie Doradcy Prezydenta RP Tadeusza Mazowieckiego o profesorze Czesławie Janickim ukazało się w "Gazecie Wyborczej" 5 stycznia 2013 roku.

29 grudnia niespodziewanie zmarł w Poznaniu profesor Czesław Janicki. Jestem mu winien choćby kilka słów wspomnienia, był przecież wicepremierem i ministrem rolnictwa w kierowanym przeze mnie rządzie w 1989.

Wszedł do tego rządu z ramienia ówczesnego Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, którego był członkiem, ale raczej uczestnikiem tego ruchu niż jego prominentnym przedstawicielem. Był bliski „Solidarności”. Jego wejście do rządu nastąpiło po ostrym konflikcie jaki miałem z ówczesnymi władzami ZSL. Może Cię zainteresować List prezydenta na uroczystościach pogrzebowych prof. Janickiego

Prof. Janicki bardzo szybko zestroił się z naszą solidarnościową ekipą. Objął odcinek trudny, w którym trzeba było rozwiązywać sprawy doraźne w warunkach odziedziczonej zapaści gospodarczej i inflacji, a zarazem przysposabiać się do strukturalnych zmian.
Był człowiekiem skromnym, a zarazem oddanym bez reszty sprawom rolnictwa zarówno wtedy gdy był w rządzie jak i w swej długoletniej pracy na Uczelni. Można powiedzieć, że rolnictwo i Polska to były dwie pasje jego życia.

11 listopada 2012 roku, kiedy Prezydent Bronisław Komorowski wręczył mu wysokie odznaczenie Orderu Odrodzenia Polski widzieliśmy się ostatni raz. Wdzięczny mu byłem, że nie zachował żadnych urazów z czasów, gdy odchodził z funkcji rządowej i że - przeciwnie - ten czas zachował w pamięci uważając za najważniejsze to, że mógł w tak trudnym momencie uczestniczyć w tworzeniu historii kraju. Tacy to byli ludzie tamtego czasu.

Tadeusz Mazowiecki