23.06.2014
Z okazji 25-lecia Wolności, Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Tęcza” w Krakowie zorganizowało inicjatywę edukacyjno-jubileuszową „Historia fotografią pisana”. Akcja została przeprowadzona w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.
Z okazji 25-lecia Wolności artyści z „Galeria Rusz” zorganizowali nietypową wystawę zatytułowaną „W jak Wolność”, która miała na celu skłonienie publiczności do próby definicji wolności w jej różnorodności i zastanowienia się, co to słowo znaczy obecnie.
11.06.2014
Obchody 25-lecia Święta Wolności w Żywcu rozpoczęły się 4 czerwca br. wzniesieniem toastu w ramach akcji „Wiwat za Polskę”. 11 czerwca br. Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu przygotował projekt pt. „Stół Okrągły. Od kuroniówki po sushi".
W ramach obchodów Święta Wolności Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zorganizowało wystawę „Historia PRL-u w plakacie – w rocznicę wydarzeń 1989 roku”, której wernisaż odbył się 4 czerwca br. W zbiorach Muzeum znajduje się ponad 4,7 tysięcy plakatów.
„Od Solidarności do Wolności” to edukacyjna gra komputerowa, dostępna również w formie aplikacji na smartfona i iPhone’a, przygotowana przez Akademię Leona Koźmińskiego z okazji 25-lecia Wolności.
4 czerwca br. w Tłuszczu, w ramach obchodów 25-lecia Święta Wolności, zorganizowano wiele wydarzeń, m.in.: wystawę plakatów, zdjęć oraz ulotek związanych z wyborami 1989 r., koncert twórczości Jacka Kaczmarskiego.
Z okazji Święta Wolności krakowski Teatr STU przygotował dyptyk Stanisława Wyspiańskiego pt. „Wesele – Wyzwolenie” w opracowaniu i reżyserii Krzysztofa Jasińskiego, Założyciela i Dyrektora Artystycznego STU.
W związku z ogólnopolskimi obchodami świętowania jubileuszu 25. rocznicy wyborów parlamentarnych w Oleśnicy odbyło się uroczyste otwarcie wystawy plenerowej pt. „Oleśnickie przemiany. Ćwierć wieku naszego miasta (1989-2014)”.
W Koninie odbył się happening, w czasie którego zebrało się ok. tysiąc młodych osób, aby stworzyć żywą flagę i w ten sposób uczcić ćwierć wieku od wyborów 4 czerwca 1989 r., które zapoczątkowały przemiany ustrojowe w Polsce.
Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE, Ministerstwo Rolnictwa i Kaszubskie Stowarzyszenie Producentów Truskawek zorganizowało akcję „Truskawkowy smak wolności”. Panie w strojach kaszubskich częstowały przechodniów truskawkami w białej czekoladzie.
W związku z 25. rocznicą pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych zorganizowany został na warszawskich Polach Mokotowskich Bieg Wolności z udziałem przedstawicieli świata sportu, kultury i mediów.
03.06.2014
Z okazji tegorocznych obchodów 25-lecia Wolności studio FILM PRODUKCJA przygotowało krótki film dokumentalny w reżyserii Aleksandry Terpińskiej - "Solidarność – pomyśl o tym”.
2 czerwca 2014 r. w Radomiu rozpoczął się cykl wydarzeń związanych z obchodami 25–lecia Wolności. Projekty skierowane były do wszystkich mieszkańców Radomia, szczególnie do osób młodych. W centrum miasta zorganizowano szereg wydarzeń.
W dniach 30-31 maja odbyła się VI edycja „Karuzeli Cooltury” – w tym roku festiwal odbył się w Warszawie, a nie jak dotychczas w Świnoujściu. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Marzenia i bariery”, wpisując się w obchody 25-lecia Wolności.
Ruszył ogólnopolski projekt „Kultura Na Widoku” organizowany przez Fundację Legalna Kultura. Inauguracja odbyła się 29 maja br. pod Pałacem Prezydenckim, z udziałem m.in. doradcy prezydenta Krzysztofa Króla.