Menu rozwijane

04 czerwca 2014
"Truskawkowy smak wolności" w Brukseli

Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa oraz Kaszubskim Stowarzyszeniem Producentów Truskawek zorganizowało akcję „Truskawkowy smak wolności”.

4 czerwca na ulicach Brukseli, w siedzibie Komisji Europejskiej i w Parlamencie Europejskim Panie w strojach kaszubskich częstowały przechodniów truskawkami zanurzonymi w białej czekoladzie – symbolicznie nawiązującymi do flagi Polski.

Do truskawek osadzonych na patyku przymocowany był tekst w języku angielskim i francuskim: „4 June 1989. First free elections in post-war Poland mark the beginning of the fall of communism in Europe. This is how it tasted”, „4 juin 1989 Premières élections libres dans la Pologne d’après-guerre qui manquèrent le début de la chute du communisme en Europe ».

Akcja miała na celu popularyzację wiedzy o najnowszej historii Polski, przekazanie komunikatu o wyborach 4 czerwca, które doprowadziły do upadku komunizmu w Europie.

W Parlamencie Europejskim patronat nad akcją objął poseł EPL Andrzej Grzyb, a w Komisji Europejskiej Gabinet komisarza Janusza Lewandowskiego. W akcji uczestniczy brukselski cukiernik, znany z doskonałej czekolady Laurent Gerbaud. Pomysłodawcą akcji jest rzecznik SP Artur Habant.