Akcje ogólnopolskie

 • Olimpiada "Zwolnieni z teorii", 1 września - 15 czerwca 2015 r.
  Z okazji obchodów 25-lecia Wolności w Warszawie zaplanowano olimpiadę "Zwilnieni z teorii", w której uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski będą rywalizować, organizując własne projekty społeczne. W ramach projektu organizatorzy przygotowali interaktywny portal internetowy, który przeprowadzi uczestników Olimpiady przez wszystkie elementy zarządzania projektem oraz dostarczy uczestnikom inspiracji. Ponadto, portal umożliwi wzięcie udziału w Olimpiadzie wszystkim uczniom szkół ponadgimnazjalnych, niezależnie od miejsca zamieszkania. Projekt uzyskał Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności.
 • „25 książek na 25-lecie” – konkurs Dwójki Polskiego Radia 
  Z okazji 25-lecia transformacji ustrojowej słuchacze Dwójki Polskiego Radia wybiorą 25 najważniejszych książek, wydanych w latach 1989-2014. Od 24 lutego na antenie Radiowej Dwójki jest prezentowana lista 100. konkursowych tytułów, na które można oddać swój głos. Rozwiązanie Konkursu przewidziane jest 4 czerwca. W drodze głosowania słuchaczy zostaną wybrane najlepsze książki ostatniego ćwierćwiecza. Konkurs odbywa się pod Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności.
  Szczegóły konkursu na stronach Polskiego Radia. http://www.polskieradio.pl/8/195/Artykul/1055088,25-ksiazek-na-25lecie-nowy-konkurs-w-Dwojce
 • „25 lat wolnej Polski” – projekt Newsweeka Polska
  Newsweek Polska przygotowuje specjalne wydanie na 25. rocznicę wolności. W ramach projektu zostaną przeprowadzone wywiady z wybitnymi osobistościami polityki, ekonomii, kultury, ukażą się reportaże, raporty i teksty podsumowujące ćwierćwiecze polskiej demokracji oraz prognozy na przyszłość. Projekt uzyskał Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie wolności.
 • Plebiscyt „Ludzie Wolności” Gazety Wyborczej i Telewizji TVN
  Celem akcji jest wyróżnienie osób, które w wyjątkowy sposób zasłużyły się dla polskiej wolności, stając się symbolem niepodległości, rozwoju i demokracji. Głosowanie odbędzie się w pięciu kategoriach: społeczeństwo (akcje społeczne, polityka, aktywność obywatelska), kultura, biznes, sport oraz nauka. Sylwetki wytypowanych osób będą prezentowane za pośrednictwem telewizji TVN i „Gazety Wyborczej”. Kandydatury można zgłaszać od 28 marca do 25 kwietnia na stronie ludziewolnosci.pl. 8 maja nastąpi uroczyste ogłoszenie 25 finalistów plebiscytu „Ludzie Wolności” i od tego dnia do 31 maja Polacy będą mogli wybrać Człowieka Wolności w każdej kategorii. Finał akcji zaplanowany jest na 1 czerwca.
  Plebiscyt odbywa się pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.25-lecie wolności.
 • Ogólnopolska kampania społeczna „25 lat wolnych wyborów w Polsce – Kino Wolność”, 15 marca – 31 grudnia
  Ogólnopolska kampania społeczna „25 lat wolnych wyborów w Polsce – Kino Wolność” będzie odbywać się od 15 marca do 31 grudnia. Projekt obejmuje przeglądy filmowe, debaty, spotkania oraz lekcje historii mające na celu upamiętnienie pierwszych wolnych wyborów oraz szerzej – dyskusję na temat doświadczenia wolności oraz wpływu sztuki na historię. Podczas przeglądów zaprezentowane zostaną zarówno filmy fabularne, jak i materiały dokumentalne – te sprzed 1989 r., jak i te wyprodukowane w latach 90. i później. Będzie można zobaczyć produkcje twórców takich jak: Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Wojciech Marczewski, Janusz Morgenstern, Jacek Petrycki i in. W ramach kampanii stworzone zostaną: multimedialne archiwum, pakiety edukacyjne wraz z materiałami audiowizualnymi dla szkół, a także dokument podsumowujący przebieg kampanii. Przedsięwzięcie uzyskało Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności.
 • Projekt Kultura Na Widoku. Wolność nie ma granic, 29 maja - 15 sierpnia
  Przygotowany przez Fundację Legalna Kultura, ogólnopolski projekt ma ukazać korzyści, jakie kultura zyskała dzięki transformacji. Ideą Kultury Na Widoku jest zwrócenie uwagi na fakt, że wywalczona przed ćwierćwieczem wolność to nie tylko prawo do głoszenia politycznych poglądów, ale także prawo do swobodnego, nieskażonego ideologią dostępu do kultury i sztuki, a także uświadomienie Polakom, jaką drogę przeszła kultura od podziemnych czasów Solidarności do współczesnej epoki społeczeństwa cyfrowego.
  Za sprawą specjalnych regałów rozstawionych w przestrzeni miejskiej Warszawy, Krakowa, Gdańska, Wrocławia i innych miast wojewódzkich oraz miejscowości wakacyjnych, zdigitalizowana podziemna twórczość z czasów Solidarności spotka się z kulturą współczesną w cyfrowej rzeczywistości i będzie dostępna dla odbiorców korzystających z urządzeń mobilnych, takich jak smartfony, tablety czy laptopy. Na wirtualnych półkach znajdą się wydawnictwa drugiego obiegu: ulotki, instrukcje strajkowe, podziemne gazety, plakaty, a także książki i nagrania, które wówczas nie mogły ukazać się legalnie. W ich sąsiedztwie staną regały ze współczesnymi wirtualnymi książkami, filmami, muzyką i grami. Projekt został objęty Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności.
 • Ogólnopolska akcja Dziennika Gazety Prawnej „Nie ma wolności bez przedsiębiorczości” ma na celu promocję przedsiębiorczości oraz budzenie dumy narodowej z sukcesów polskich przedsiębiorców na świecie. Planowany na październik 2014 r. cykl publikacji podsumowany zostanie na uroczystej gali, podczas której odbędzie się debata „Nieodrobiona lekcja. Ile wolności gospodarczej, ile państwa?” oraz wręczenie nagród „Firma bez granic”, które zostaną przyznane dwóm firmom założonym w 1989 roku, i dwóm założonym przez Młode Wilki, czyli właścicieli którzy urodzili się już „na wolnym rynku”.
  Od 10 czerwca do 30 września na łamach Dziennika Gazety Prawnej ukaże się specjalny jubileuszowy cykl redakcyjny pt.: „25 lat polskiej gospodarki”, poświęcony historii przemian, jakie zaszły na przestrzeni minionego ćwierćwiecza.
  4 czerwca ukaże się specjalne wydanie Dziennika Gazety Prawnej dedykowane obchodom jubileuszowym 25-lecia przemian ustrojowych.
  Inicjatywa DGP uzyskała Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności.
 • Wydanie specjalne miesięcznika Press „25 x 25” 
  Z okazji 25-lecia wolności ukaże się wydanie specjalne miesięcznika Press „25 x 25” dedykowane rocznicy przemian ustrojowych w Polsce. Specjalna publikacja będzie zbiorem wspomnień 25. dziennikarzy. Inicjatywa została objęta Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności.
 • „Wesele-Wyzwolenie”  spektakl Teatru STU, 4 czerwca 2014 - 20 lutego 2015
  Z okazji 25-lecia Wolności i jubileuszu 50-lecia istnienia Teatr STU wystawi po raz pierwszy w Polsce dyptyk Stanisława Wyspiańskiego „Wesele-Wyzwolenie” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Zaplanowane jest tournée w 50 polskich miastach. W ramach jubileuszu przyznane zostaną trzy nagrody w dziedzinie kultury dla obywateli, którzy twórczą postawą w okresie ostatnich 25 lat zasłużyli na wyróżnienie. Po zakończeniu projektu zostanie wydana książka, w formie podsumowania projektu oraz prezentacji sylwetek nagrodzonych. Inicjatywa odbędzie się pod Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności.
 • „Liderzy – Razem o solidarności”, czerwiec, sierpień 2014 r., Warszawa-Gdańsk
  Planowany projekt „Liderzy – Razem o solidarności” to konkurs i seminarium, które mają na celu rozwijanie współpracy środowisk polonijnych, zwłaszcza w obszarze działań na rzecz promocji Polski oraz wiedzy o niej w Europie.
  W ramach projektu przeprowadzony zostanie konkurs na najciekawsze wydarzenie organizowane w 25. rocznicę wyborów w Polsce oraz za granicą (konkurs online do 30 czerwca 2014). Nagrodą dla liderów najlepszych projektów będzie 5-dniowe seminarium, przygotowujące ich do przyszłej współpracy na rzecz promocji polskiej historii (Warszawa-Gdańsk, 27-31 sierpnia 2014). Projekt został objęty Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności.
 • Komiks dla dzieci „88/89”, maj
  Komiks ilustruje rok z życia dwunastoletniego chłopca. Jego autorami są znani twórcy młodego pokolenia Michał Rzecznik (scenarzysta) i Przemysław Surma (rysownik). Twórcy z dbałością o szczegóły historyczne odwzorowują detale codzienności końca lat ‘80, a przy tym nawiązują w warstwie estetycznej do mistrzów PRL-owskiej ilustracji dziecięcej, przede wszystkim Jerzego Flisaka, Henryka Jerzego Chmielewskiego i Bohdana Butenki. Wydawcą komiksu jest Wydawnictwo Widnokrąg. Komiks uzyskał Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności.
 • Serwis 4czerwca.polskieradio.pl, od 30 maja
  30 maja br. rusza serwis 4czerwca.polskieradio.pl, w ramach obchodów 25-lecia wolności. Portal będzie prezentował wydarzenia, które doprowadziły do pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku oraz archiwalne nagrania Rozgłośni Polskiej RWE, Polskiego Radia i zespołu radiowo-telewizyjnego Komitetu Obywatelskiego „Solidarni”. Będą one komentowane przez wybitnych historyków, m.in. prof. Antoniego Dudka, prof. Andrzeja Friszke, prof. Jerzego Eislera, prof. Wojciecha Roszkowskiego. Na stronach serwisu zostaną zamieszczone także zdjęcia oraz skany dokumentów z roku 1989. Projekt powstanie we współpracy z Ośrodkiem KARTA.
  Przedsięwzięcie uzyskało Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności.
 • Konkurs „Emerging Market Champions Awards”, Fundacja Bankowa im. Leopolda Kronenberga
  Fundacja Bankowa im. Leopolda Kronenberga we współpracy z Polską Konfederacją Pracodawców Prywatnych „Lewiatan” organizuje konkurs „Emerging Market Champions Awards”, mający na celu promocję liderów polskiej przedsiębiorczości, przełamywanie stereotypów oraz ukazywanie dobrych praktyk działań gospodarczych w wymiarze międzynarodowym. Uroczysta gala finałowa pierwszej edycji konkursu odbędzie się podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie (1-3 października 2014 r.). Konkurs odbędzie się pod Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności.
 • „Święto Spółdzielczości Bankowej”, Krajowy Związek Banków Spółdzielczych
  W ramach obchodów jubileuszu 25-lecia wolności Krajowy Związek Banków Spółdzielczych organizuje w placówkach na terenie całego kraju „Święto Spółdzielczości Bankowej”. Centralne obchody odbędą się w Warszawie w dniach 26-27 czerwca 2014 r.
  Przedsięwzięcie uzyskało Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności.
 • Projekt Przedsięwzięcie składa się z dwóch części: dokumentalnego projektu Piotra Wójcika (fotografie) i Justyny Pobiedzińskiej (teksty) oraz akcji „Kontener Wolności”. W ramach projektu, prezentującego wartość pojęcia „wolność”, powstanie galeria 56. czarno-białych fotograficznych portretów mieszkańców Polski, przedstawicieli różnych środowisk i zawodów. Do każdej fotografii dodano biografię przedstawionej osoby oraz fragment jej wypowiedzi na temat wolności. Dzięki użyciu nowych technologii projekt będzie miał szczególną wartość archiwalną. Część druga, „Kontener Wolności” to specjalnie oznakowany, wyposażony i dostosowany dla potrzeb akcji kontener, który w ciągu 3 miesięcy ma się znaleźć w 25 miastach oraz miejscowościach, wakacyjnych kurortach i miejscach, gdzie organizowane są imprezy masowe. Autorami tej części projektu będą młodzi fotografowie i dziennikarze oraz lokalna społeczność zaangażowana w akcję.
  Przedsięwzięcie odbywa się pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.25-lecie Wolności.
 • Okolicznościowe wydanie magazynu „Courrier de Pologne”, 30 maja 2014 r.
  Trzeci numer magazynu „Courrier de Pologne” dedykowany będzie 25-leciu przemian ustrojowych w Polsce. Celem okolicznościowego wydania będzie wzmocnienie wizerunku Polski wśród francuskojęzycznych czytelników. Wydanie poświęcone będzie także analizie aktualnej sytuacji politycznej, społecznej i ekonomicznej, zagadnieniom związanym z pokoleniem 30-latków na polskiej scenie politycznej oraz roli kobiet we współczesnej polskiej polityce. Przedsięwzięcie uzyskało Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności.
 • Absolwenci Szkoły Głównej Handlowej ruszają z projektem „Młodzi reformują Polskę”. Ma on na celu stworzenie warunków do debaty na temat wzmocnienia polskiej gospodarki i jej konkurencyjności. W ramach projektu studenci wraz z ekspertami opracowali Raport przedstawiający podsumowanie ćwierćwiecza rozwoju gospodarki i analizę wyzwań stojących przed Polską. Projekt składa się z trzech podstawowych elementów: prezentacji Raportu na Europejskim Kongresie Gospodarczym (8 maja, Katowice), Konferencji w Szkole Głównej Handlowej (6 czerwca, Warszawa), oraz cyklu 14 konferencji na terenie całej Polski (październik – grudzień). Wśród gości honorowych znajdą się m.in.: Jerzy Buzek, Brain Pinto, Ismail Radwan, Ryszard Petru.
 • Gra Edukacyjna OD SOLIDARNOŚCI DO WOLNOŚCI, Akademia Leona Koźmińskiego
  Akademia Leona Koźmińskiego z okazji 25-lecia Wolności zrealizowała grę edukacyjną OD SOLIDARNOŚCI DO WOLNOŚCI. Zostanie ona udostępniona na platformach mobilnych - iOS, Android, Windows Mobile, przez Facebook oraz w wersji przeglądarkowej 4 czerwca br. Założeniem projektu jest edukacja w zakresie wydarzeń historycznych, które doprowadziły do wyborów 1989 roku oraz upowszechnianie wiedzy na temat przemian demokratycznych w Polsce. Link do gry w wersji przeglądarkowej zostanie rozesłany do szkół ponadgimnazjalnych do wykorzystania na lekcjach historii i WOS.
 • Gala „ Organizatorem przedsięwzięcia jest Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Telewizją Polską S.A. oraz redakcją „Przeglądu Sportowego”. W ramach obchodów zaplanowano plebiscyt, mający na celu wyłonienie Sportowca Wolnej Polski oraz poszczególnych zwycięzców w sześciu kategoriach (7 maja – 1 czerwca). Następnie odbędzie się Gala „Sportowy Sukces 25-lecia Wolnej Polski”, podczas której zostaną wyłonieni najwybitniejsi sportowcy i ludzie sportu ostatnich 25 lat (2 czerwca).
 • Multikino S.A., 1-30 czerwca
  Na obchody Święta Wolności w Multikinie zaplanowano specjalny program edukacyjny dla młodzieży zatytułowany „PL. FREEDOM” oraz „Kino Wolność w Multikinie”. W ramach przedsięwzięcia odbędzie się prezentacja filmów obrazujących wolność i dążenie do niej, najważniejsze polskie ekranizacje po 1989 roku, a także dodatkowe materiały edukacyjne. Każdy pokaz poprzedzony będzie prelekcją filmoznawców i historyków. Projekt odbędzie się pod Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności.
 • Ruch S.A. w dniach 26 maja - 30 czerwca planuje oznaczenie punktów sprzedaży logiem obchodów 25-lecia. W tych dniach eksponowana będzie także wpinka z logo jubileuszu.
 • Orange Polska wspiera trzy inicjatywy jubileuszowych obchodów Święta Wolności. Wraz z Fundacją Picture Doc realizuje program „Kontener Wolności” – jest to mobilne studio nagrań, gdzie z jednej strony będą rejestrowane wypowiedzi Polaków związane z ich postrzeganiem wolności, z drugiej będzie swoistą „wyspą wolności” wokół, której będą organizowane działania kulturalno-edukacyjne angażujące lokalne społeczności ze wsparciem Pracowni Orange.
  Kolejną inicjatywą jest projekt „Kultura na widoku” realizowany wspólnie z Fundacją Legalna Kultura. Jego założeniem jest dostęp do dóbr kultury i promocja korzystania z legalnych źródeł poprzez pobieranie z nich utworów za pomocą kodów QR w przestrzeni publicznej miast. W ramach tego projektu Orange dostarcza muzykę, gry i książki oraz zapewnia bezpłatny dostęp do Internetu WiFi.
  Trzecim projektem realizowanym przez operatora jest produkcja utworu audiowizualnego upamiętniającego rocznicę Wyborów Parlamentarnych w 1989 roku, pod tytułem „25 lat Wolności”.
 • Poczta Polska S.A. uczci tegoroczny jubileusz emisją specjalnego znaczka „25. rocznica odzyskania niepodległości”. Zaprojektowany przez Agnieszkę Sancewicz znaczek zostanie wydrukowany techniką rotograwiurową na papierze fluorescencyjnym w formacie 31,25 x 39,5 mm, w nakładzie po 150 tys. sztuk. Okolicznościowy znaczek o wartości 2,35 zł wejdzie do obiegu 28 maja br.
 • Coca-Cola, która w czasach PRL-u była dla wielu była symbolem lepszego świata, radości i kolorytu na tle otaczającej szarości, również włącza się w obchody 25-lecia Wolności. Specjalnie na tę okazję firma Coca-Cola wyprodukowała kilka tysięcy sztuk limitowanej edycji butelki 0,2l „Smak Wolności”. Szata graficzna butelki w symboliczny sposób nawiązuje do kolorystyki polskiej flagi, czerpiąc inspirację z wydarzeń historycznych, których ćwierćwiecze świętujemy w tym roku.
 • W obchody Święta Wolności włączyła się także sieć sklepów Biedronka, która z tej okazji przygotowała wyjątkową, bezpłatną publikację, prezentującą osiągnięcia Polski w ciągu tych 25 lat.
 • Cykl debat „Wybory czerwcowe 1989 roku. Refleksje po 25 latach”, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku i Delegatura w Bydgoszczy, Bydgoszcz, Elbląg, Gdańsk i Słupsk
  Gośćmi debat będą aktywni uczestnicy ówczesnych wydarzeń, w większości kandydaci do Sejmu i Senatu. Debatę poprowadzą pracownicy IPN z Gdańska i Bydgoszczy.
  Pierwsza debata odbędzie się 27 maja (we wtorek) o godz. 17.00 w Auli 414 Akademii Pomorskiej w Słupsku (ul. Bohaterów Westerplatte 64). Gośćmi spotkania będą: Anna Bogucka-Skowrońska, Józef Bogusz, Henryk Grzędzielski i Edward Müller. Debatę poprowadzi prof. UG Igor Hałagida (IPN w Gdańsku). Kolejna debata odbędzie się 2 czerwca (poniedziałek) o godz. 12.00 w sali konferencyjnej Biblioteki Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (ul. Karola Szymanowskiego 3). Gośćmi spotkania będą: Ignacy Guenther, Stefan Pastuszewski, Antoni Tokarczuk i Andrzej Wybrański. Debatę poprowadzi dr Kamila Churska-Wołoszczak (IPN w Bydgoszczy). Tego samego dnia (2 czerwca) odbędzie się spotkanie w Elblągu o godz. 18.00 w Ratuszu Staromiejskim (ul. Stary Rynek 25). Gośćmi spotkania będą: Antoni Borowski, Marian Duszak i Edmund Krasowski. Debatę poprowadzi dr Karol Nawrocki (IPN w Gdańsku).
  Ostatnie spotkanie odbędzie się 3 czerwca (we wtorek) o godz. 18.00 w Ratuszu Starego Miasta w Gdańsku (ul. Korzenna 33/35). Gośćmi spotkania będą: Bogdan Lis, Jacek Merkel i Czesław Nowak.Debatę poprowadzi Arkadiusz Kazański (IPN w Gdańsku).
  Organizatorami spotkań są: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku oraz Delegatura w Bydgoszczy, Prezydent Elbląga Jerzy Wilk, Biblioteka Główna Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Akademia Pomorska w Słupsku.