Chorzów

 • Chorzów, 14 września 2014
  "PIKNIK OLIMPIJSKI"
  Piknik Olimpijski był wydarzeniem sportowym o rodzinnym charakterze, promującym zdrowy tryb życia, aktywizującym uczestników zabawy i popularyzującym wartości olimpijskie. Podczas jednodniowej imprezy goście mogli wzbogacić wiedzę oraz spróbować swoich sił w różnych dyscyplinach sportowych na ponad 20 stoiskach, uczestniczyć w wystawach i konkursach oraz spotkać ponad stu polskich medalistów.
 • ChorzówCZERWIEC WOLNOŚCI, PARK ŚLĄSKI, 1-27 czerwca 2014
  Z okazji obchodów 25-lecia w Parku Śląskim odbędzie się miesięczny cykl wydarzeń sportowych i kulturalnych „Czerwiec Wolności”. Projekt objęty jest patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.25-lecie wolności.
  Szczegóły na stronie http://www.czerwiecwolnosci.pl/.
  1 czerwca – Maraton Wolności – bieg na klasycznym dystansie 42 kilometrów i 195 metrów. Biegacze będą rywalizować na trasie „Maratonu Wolności” przebiegającej przez Chorzów, Siemianowice Śląskie i Katowice (m.in. teren KWK Wujek). Start i meta znajdują się w Parku Śląskim.
  4 czerwca – Performance Wolności – mapping H₂O w Parku Śląskim. Odnoszący się do idei wolności spektakl będzie stanowić połączenie tańca współczesnego, gry świateł i kolorów oraz wyświetlanych na wodnych ekranach projekcji utworzonych przez system specjalnych fontann. Będzie to przekaz pozbawiony słów i dat, w którym wizualizacje, taniec i muzyka zabiorą widzów w podróż zwieńczoną odnalezieniem wolności. Autorem spektaklu jest Michał Kopaniszyn, absolwent i wykładowca katowickiej Akademii Sztuk Pięknych.
  6-27 czerwca – Kino Wolności – piątkowe plenerowe pokazy najważniejszych polskich filmów związanych z historią polskiej drogi do wolności i demokracji. Wśród tytułów, które zostaną zaprezentowane, znajdą się zarówno nowsze dzieła: „Jack Strong”, „Wałęsa, człowiek z nadziei", jak i klasyczne filmy Andrzeja Wajdy: „Człowiek z marmuru" czy „Człowiek z żelaza".
  7 czerwca – Koncert Wolności – podczas trzygodzinnego jubileuszowego koncertu w Parku Śląskim zespół Dżem będzie świętować swoje 35. urodziny.
  13 czerwca – Debata o wolności – debata o wolności będzie okazją do wspomnień, aktualnych refleksji oraz wymiany poglądów na temat minionego ćwierćwiecza. Moderatorem debaty z udziałem wybitnych architektów polskiej demokracji oraz publiczności będzie Kamil Durczok. Spotkanie odbędzie się w hali wystaw Kapelusz. Punktem wyjściowym do debaty będzie 25. rocznica przełomowych dla Polski wyborów 4 czerwca 1989 roku. Szczególnie istotne będą jednak odniesienia do aktualnych realiów społeczno-politycznych postrzeganych w kontekście najnowszych epizodów z historii Polski oraz krajów, z którymi sąsiadujemy. Spotkaniu w hali Kapelusz towarzyszyć będzie okolicznościowa wystawa przygotowana przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Ambasadorem debaty jest Janusz Onyszkiewicz – uczestnik obrad Okrągłego Stołu, ówczesny rzecznik opozycji demokratycznej oraz minister obrony w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.
  18 czerwca – Sesja popularnonaukowa „Droga do Wolności 1980-1989”, w ramach której uczestnicy będą rozwiązywać zadania związane z tematyką poruszaną podczas spotkania. Po sesji odbędzie się tematyczna gra terenowa. Wydarzenie organizowane będzie przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.
  21 czerwca – Noc Wolności z Elką – jedną z atrakcji radosnych obchodów rocznicy Czerwca 1989 będzie wyjątkowa możliwość podziwiania spektakularnie oświetlonego Parku Śląskiego podczas nocnych (Noc Świętojańska) przejazdów zmodernizowaną w 2013 roku koleją linową Elka na ponad dwukilometrowym odcinku pomiędzy Wesołym Miasteczkiem a Stadionem Śląskim.
 • Chorzów, „Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm”, obchody 25-lecia wolności, 4 – 5 czerwca
  W ramach Święta Wolności w Chorzowie odbędzie się szereg wydarzeń artystycznych i naukowych: konferencja popularnonaukowa „W drodze ku wolności - kobiety na Śląsku”, wystawa „Wybory 4 czerwca w Chorzowie. W walce o wolny mandat”, koncert laureatów I edycji Konkursu Sztuki Słowa „Towary Liryczne Agnieszki Osieckiej”, koncert „Fryderyk w Chorzowie. Koncert Chopinowski” oraz spektakl Joanny Szczepkowskiej „ADHD i inne cudowne zjawiska” i spotkanie z autorką pod hasłem „Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm".
  Przedsięwzięcie uzyskało Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności.

Tychy

 • Tychy, przedstawienie Co zrobiłeś z Wolnością, Teatr Mały, 4 czerwca 
  Co zrobiłeś z Wolnością to projekt teatralny oparty na fragmentach dramatu „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego. Dodatkowo do projektu zostaną wykorzystane elementy multimedialne, dokumenty fotograficzne i filmowe, wywiady z mieszkańcami Tych. Projekt zostanie zrealizowany według scenariusza i w reżyserii Andrzeja Marii Marczewskiego. W widowisku wezmą udział aktorzy zawodowi, grupy teatralne seniorów, studentów, młodzieży szkolnej, w tym Teatr Belfegor, Teatr Pantomimy Migreska, Grupa TCR, Studio Młodych Tychy.

Kuźnia Raciborska

 • Kuźnia Raciborska, XI Debata Oksfordzka „Gdzie są granice wolności?”, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej, 21 marca
  Przedsięwzięcie uzyskało Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności.

Bytom

 • Bytom, wystawa „Historia PRL-u w plakacie – w rocznicę wydarzeń 1989 roku”, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, 4 czerwca – 6 lipca
  Wystawa „Historia PRL-u w plakacie – w rocznicę wydarzeń 1989 roku”, której wernisaż odbędzie się 4 czerwca 2014 r., ma zwrócić uwagę na to, czym i jak na co dzień żyło społeczeństwo w latach PRL-u, a zarazem sprowokować do analizy, z jakim bagażem doświadczeń Polacy powitali pierwszy powiew wolności. W zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu znajduje się ponad 4,7 tys. plakatów o treściach reklamowych i propagandowych, będących odbiciem polskiej rzeczywistości w różnych dziedzinach życia społecznego i kulturalnego, na przestrzeni lat 40.–80. XX w.

Żywiec

 • Żywiec; projekt „Stół Okrągły. Od kuroniówki po sushi”
  Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu w ramach obchodów Święta Wolności przygotowuje projekt pt. „Stół Okrągły. Od kuroniówki po sushi”. Finał akcji zaplanowany jest na 11 czerwca, kiedy to odbędzie się spotkanie pod nazwą „Stołówka historyczna”, podczas którego zaprezentowane zostaną wyniki projektu.
  Przedsięwzięcie uzyskało Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności.

Suszec

 • XV Dni Suszca, 6-8 czerwca
  W ramach obchodów Święta Wolności i 25-lecia istnienia suszeckiego Koła Związku Górnośląskiego w dniach 6-8 czerwca br. odbędą się „XV Dni Suszca: Biały Koncert, Silesia Fest i Dzień Młodych”. Występom towarzyszyć będą atrakcje w postaci konkursów, wesołego miasteczka, animacji dla dzieci, pokazu sztucznych ogni, i in. Wydarzenia artystyczne połączone będą z Festiwalem Rękodzieła.
  Przedsięwzięcie uzyskało Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności.

Będzin

 • Będzin, „25 godzin o polskiej wolności” w III Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida, 3-4 czerwca
  Z okazji obchodów Święta Wolności, organizatorzy zaplanowali 25-godzinny maraton edukacyjno-rozrywkowy, skupiający się na polskiej drodze do wolnych wyborów, obradach Okrągłego Stołu oraz na najważniejszych wydarzeniach z ostatnich 25 lat historii Polski. Poza wykładami z zaproszonymi gośćmi z Uniwersytetu Śląskiego, program obejmuje też: pogadankę ze studentami zza granicy, pokaz filmu „Królik po berlińsku”, gry tematyczne i wielki test historyczny z nagrodami. 
  Przedsięwzięcie uzyskało Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności.

Wodzisław Śląski

 • Obchody Święta Wolności w Wodzisławiu Śląskim, 7 czerwca
  Organizatorem obchodów 25-lecia Wolności w Wodzisławiu Śląskim jest Prezydent Miasta. Podczas uroczystości w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim odbędzie się m.in. koncert piosenek J. Kaczmarskiego w wykonaniu Zbigniewa Bubaka, a także przedstawienie „Rewizora” M. Gogola w wykonaniu Teatru Wodzisławskiej Ulicy. Ponadto w ramach podsumowania wieczoru zaplanowano debatę na temat barier demokracji na Wschodzie Europy w Rosji i Białorusi.
   

Dąbrowa Górnicza

 • Dąbrowa Górnicza, uroczystości rocznicowe, 3 czerwca
  W dniu 3.06.2014 roku w I LO im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej odbędzie się uroczystość upamiętniająca 25 rocznicę powstania Senatu oraz 10 rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej – „ Rycerze Okrągłego Stołu. Polska droga do wolności”. Organizatorzy zaplanowali m.in.: prezentacje, stoiska wybranych państw Unii Europejskiej, konkurs historyczny dla szkół ponadgimnazjalnych, wystawę, konkurs „ Jacek Kaczmarski- życie i twórczość barda Solidarności”.
   

Dobieszowice

 • Dobieszowice, 21 maja 2014

  W ramach obchodów 25-lecia Wolności Chór męski z Dobieszowic zaśpiewa „Marsz Polonii”. Ponadto audiowizualne nagranie pieśni powstało podczas jubileuszu 90-lecia istnienia i działalności Chóru męskiego. Wydarzenie odbędzie się dzięki współpracy Chóru, Stowarzyszenia „Brynica” oraz Fundacji „Zwiastun”. Więcej: http://www.bobrowniki.tv/aktualnosci-z-regionu/rok-2014/czerwiec/25-lat-wolnosci

Sosnowiec

 • Sosnowiec, Obchody Święta Wolności w Gimnazjum nr 7 – 4 czerwca 2014 r.
  Zokazji 25-lecia Wolności w Gimnazjum nr 7 w Sosnowcu przeprowadzono lekcje wolności z udziałem działacza „Solidarności”. Ponadto, uczniowie przygotowali prezentację „Polskie drogi do wolności”, zaś 4 czerwca w ramach akcji „Flagi wolności, truskawki radości” młodzież utworzyła żywą biało-czerwoną flagę oraz częstowała się biało-czerwonymi daniami: truskawkami z bitą śmietaną, pomidorami z cebulą czy marchewkami z pietruszką.
   

Lokalizacja