Szczecin

 • Szczecin, wirtualna wystawa Szczecińskie materiały ulotne – wybory 1989 r., Archiwum Państwowe w Szczecinie,
  4 czerwca we współpracy ze szczecińskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej planowana jest inscenizacja kampanii wyborczej z roku 1989, z przedstawieniem lokalów wyborczych i przebiegiem głosowania. Podczas wydarzenia będą rozdawane reprinty dokumentów: plakaty, ulotki, programy wyborcze. Dla szkół ma zostać przygotowany scenariusz lekcji archiwalnej do wykorzystania przez nauczycieli szczecińskich szkół, który zostanie zamieszony na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Szczecinie.
  W ramach Święta Wolności upamiętniającego wydarzenia z 1989 roku odbędą się: lekcja archiwalna on-line pt. „Wybory 4 czerwca 1989 roku”, a także promocja książki „Obywatelski Komitet Porozumiewawczy „Solidarność” Regionu Pomorze Zachodnie. Powstanie i działalność od marca do czerwca 1989 roku”.
 • Szczecin, koncert "Dla Niepodległej", Opera na Zamku w Szczecinie, 4 czerwca
  Przedsięwzięcie uzyskało Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności.

Kołobrzeg

 • Kołobrzeg, 10. Forum Samorządowe 10 lat polskich samorządów w Unii Europejskiej, 2 i 3 czerwca
 • Kołobrzeg, oficjalne obchody 10. rocznicy śmierci Jacka Kaczmarskiego
  Fundacja Róbmy swoje dla kultury i Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego organizują szereg wydarzeń związanych z 10. rocznicą śmierci Jacka Kaczmarskiego. Inicjatywy odbędą się w Warszawie, Gdańsku i Kołobrzegu. Przedsięwzięcia będą realizowane we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich, Nadbałtyckim Centrum Kultury, Europejskim Centrum Solidarności i L Liceum Ogólnokształcącym im. Ruy Barbosy w Warszawie.
  Kołobrzeg uczci twórczość artysty w czasie XI Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” w dniach 25-26 lipca. Odbędzie się także konkurs dla młodych wykonawców piosenek artysty (hala Łuczniczka, ul. Łopuskiego). W ramach obchodów wykonany zostanie program artystyczny NOC WOJENNA z utworami Jacka Kaczmarskiego dotyczącymi tematyki II Wojny Światowej i Powstania Warszawskiego, odbędzie się mecz piłkarski oraz II edycja ogólnopolskiego testu z wiedzy o twórczości Jacka Kaczmarskiego (hotel Aquarius, ul. Kasprowicza 24). 26 lipca Katarzyna Walentynowicz zaprezentuje także swoją książkę „Mimochodem. Rozmowy o Jacku Kaczmarskim”.
  Przedsięwzięcie uzyskało Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności.

Police

 • Police - „Brzmienia Wolności” koncert w Parku Staromiejskim, 4 czerwca
  4 czerwca w Parku Staromiejskim w Policach odbędzie się koncert „Brzmienia Wolności”. Podczas koncertu ważną rolę odgrywać będą prezentacje materiałów archiwalnych z roku 1989, m.in. Polskich Kronik Filmowych z komentarzem Michała Ogórka, oraz plenerowa wystawa zdjęć z tamtego okresu.
  Przedsięwzięcie uzyskało Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności.

Kalisz Pomorski

 • Kalisz Pomorski, Bieg Wolności, 4 czerwca

  W ramach Święta upamiętniającego wydarzenia z 1989 roku zaplanowano „Bieg Wolności” dla wszystkich mieszkańców miasta. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Gmina Kalisz Pomorski wraz z organizacjami pozarządowymi.
  Przedsięwzięcie uzyskało Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności.

Barlinek

 • Barlinek, ,,Wolność od 25 lat’’, czerwiec – październik 2014
  Organizatorem przedsięwzięcia jest Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Barlinku. Inicjatywa ma na celu upamiętnienie jubileuszowej rocznicy pierwszych wolnych wyborów. 4 czerwca, na Rynku, w centrum Barlinka mieszkańcy zostaną zaproszeni do obejrzenia przygotowanej przez uczniów wystawy przestrzennej ze wspomnieniami sprzed roku 1989. Tego dnia będzie można również wziąć udział w plebiscycie na osoby, które wywarły największy wpływ na Barlinek. W kolejnych numerach lokalnej gazety (lipiec – październik) młodzież umieści relacje z tego głosowania.
  Przedsięwzięcie uzyskało Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności.
   

Lokalizacja