Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 28 kwietnia 2021

Prezydent rozmawiał ze Swiatłaną Cichanouską

Rola OBWE, Rady Praw Człowieka ONZ oraz UE w kwestii przywrócenia przestrzegania praw człowieka na Białorusi oraz zaprzestania prześladowania polskiej mniejszości to tematy rozmowy Prezydenta Andrzeja Dudy ze Swiatłaną Cichanouską – powiedział Szef Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.

 

Zobacz także: 3 Maja w Warszawie spotkanie Prezydentów pięciu państw Minister pytany o przebieg rozmowy zaznaczył, że jej kontekst wiąże się z nadchodzącą 230. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja i obchodami, które będą miały miejsce w Warszawie, gdzie w poniedziałek spotkają się Prezydenci państw naszego regionu – poza Prezydentem Andrzejem Dudą obecni będą także Prezydenci Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy.


Krzysztof Szczerski dodał, że Swiatłana Cichanouska złożyła na ręce Prezydenta Dudy życzenia Polakom z okazji Święta 3 Maja oraz obchodzonego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą, „życząc, by relacje pomiędzy Polakami i Białorusinami, pomiędzy Polską i Białorusią rozwijały się w sposób harmonijny i dobrosąsiedzki”.

 

Szef Biura Polityki Międzynarodowej zaznaczył, że rozmowa dotyczyła też bieżącej sytuacji na Białorusi, kondycji społeczeństwa białoruskiego i planów politycznych Swiatłany Cichanouskiej na najbliższy czas.


Tematem rozmowy – dodał Krzysztof Szczerski – była też rola OBWE w stabilizacji sytuacji na Białorusi także w kontekście polskiej prezydencji w tej organizacji w 2022 roku oraz to, „jak społeczność międzynarodowa może zająć się kwestią prześladowania Polaków na Białorusi i przywrócenia tam przestrzegania praw człowieka”.

 

– Rozmawiano też o tym, jak w dłuższej perspektywie Polska i kraje europejskie mogą działać na rzecz rozwoju ekonomicznego i społecznego Białorusi, by w przyszłości Białoruś stała się integralną i ważną częścią demokratycznej wspólnoty europejskiej – poinformował minister.


– Pani Cichanouska zapewniła, że ze strony jej środowiska politycznego jest pełna otwartość na współpracę i oczekiwanie na tę współpracę na różnych forach międzynarodowych. Podkreślała, że zależy jej na utrzymaniu sprawy Białorusi na forum Rady Praw Człowieka ONZ, w której obecnie zasiada także Polska, jak również na forum OBWE i Unii Europejskiej – przekazał minister.


Krzysztof Szczerski poinformował, że o kwestii Białorusi rozmawiał wcześniej w środę ze składającym wizytę w Polsce komisarzem UE ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Oliverem Varhelyim. Rozmowa dotyczyła unijnego programu Partnerstwa Wschodniego oraz zgłaszanego na forum UE przez Grupę Wyszehradzką programu współpracy ekonomicznej Unii z Białorusią.(PAP)

 

Poleć znajomemu