Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 2 czerwca 2021

Rozmowa telefoniczna z Prezydentem Niemiec

Prezydent RP Andrzej Duda rozmawiał dziś z Prezydentem RFN Frankiem-Walterem Steinmeierem.

 

Tematem rozmowy były relacje między Polską a Niemcami w kontekście trzydziestolecia podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Obchody tej rocznicy z udziałem obu Prezydentów odbędą się 17 czerwca w Warszawie.

 

Prezydenci rozmawiali także o pandemii koronawirusa, pozytywnie oceniając znaczną poprawę sytuacji epidemicznej w Polsce i w Niemczech. Ponadto przedmiotem rozmowy były kwestie dotyczące polityki i bezpieczeństwa, związane z sytuacją na Ukrainie i Białorusi, oraz bieżące wydarzenia w regionie Bliskiego Wschodu.

 

Polsko-niemiecki Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy został podpisany 17 czerwca 1991 r. w Bonn przez Premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego i Kanclerza Niemiec Helmuta Kohla. Dokument stanowił zbiór wspólnych deklaracji i zobowiązań regulujących współpracę polsko-niemiecką we wszystkich istotnych dziedzinach – od kwestii politycznych przez współpracę naukową, gospodarczą i kulturalną po turystykę i wymianę młodzieży. Dał także podstawę do dynamicznego rozwoju tej współpracy oraz stworzył szansę na trwałe pojednanie Polski i Niemiec oraz ich współdziałanie w jednoczącej się Europie.

Poleć znajomemu