Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 26 czerwca 2021

Minister Szczerski: nagroda im. Świętego Wojciecha łączy i uwypukla wartości moralne – podstawę wspólnoty

  |   Łazienki Królewskie w Warszawie | Konferencja prasowa Łazienki Królewskie w Warszawie | Konferencja prasowa

Nagroda im. Świętego Wojciecha, którą odbiera w sobotę w Warszawie b. prezydent Niemiec Joachim Gauck, pokazuje, że podstawą wspólnoty narodów europejskich są wartości moralne, ponadczasowe; to nagroda, która łączy – ocenia prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

 

Zobacz także: Uroczystość wręczenia nagrody im. Świętego Wojciecha [PL/EN] Przyznawaną przez niemiecką Fundację św. Wojciecha nagrodę co dwa lata otrzymują wybitne osobistości, szczególnie zasłużone dla integracji krajów Europy środkowo-wschodniej z Unią Europejską. W tym roku wyróżnienie dla b. prezydenta Niemiec wręcza w Warszawie wręczono w obecności Prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Podczas poprzedzającej sobotnią uroczystość konferencji prasowej szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP, minister Krzysztof Szczerski podkreślił, że dla głowy państwa wydarzenie ma szczególną wagę: zarówno z racji rangi samej nagrody i postaci jej patrona, jak i ze względu na osobę jej tegorocznego laureata.

 

– Joachim Gauck to nie tylko prezydent Niemiec; to wielka postać, wielka osobowość, wielki autorytet moralny europejskiego formatu. To wielka radość, że możemy gościć go w Warszawie – mówił minister Szczerski, wspominając m.in. dobrą współpracę obu prezydentów, gdy Gauck był głową niemieckiego państwa. Obchodzono wówczas m.in. 25. rocznicę polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

 

– To były niezwykłe obchody – tzw. wahadłowe. Odbyło się spotkanie w Berlinie, a następnego dnia w Warszawie. To była wyjątkowa - także w historii dyplomacji - forma obchodów międzynarodowych – ocenił prezydencki minister. Podkreślił przy tym rangę oraz przesłanie, jakie niesie ze sobą nagroda im. Świętego Wojciecha, będąca wyróżnieniem za działania na rzecz pokoju, wolności i współpracy w Europie.

 

– To jest nagroda, która łączy. To jest nagroda wspólnotowa, która pokazuje, że to, co jest tak naprawdę najbardziej fundamentalną podstawą wspólnoty narodów europejskich, to wartości moralne, ponadczasowe; wartości, które symbolizuje św. Wojciech, ale także wszystko to, co wiąże się z chrześcijańskim dziedzictwem europejskiej kultury i cywilizacji – mówił Krzysztof Szczerski, podkreślając, że „to było ważne w przeszłości, jest ważne teraz i będzie ważne także w przyszłości”.

 

Fundacja im. św. Wojciecha przyznaje nagrodę osobom, które „wniosły wybitny wkład w trwałe zrastanie się całej Europy oraz w pogłębianie i pielęgnowanie stosunków sąsiedzkich między narodami Europy Zachodniej i Środkowej. Nagroda co dwa lata wręczana jest w jednym z krajów Grupy Wyszehradzkiej, na terenie których działał św. Wojciech – w Polsce, Czechach, na Słowacji i na Węgrzech.

 

Wyboru laureata nagrody dokonuje obradująca w Berlinie międzynarodowa kapituła, z udziałem osobistości z „krajów św. Wojciecha” oraz ambasadorów Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Wybór Joachima Gaucka na tegorocznego laureata był jednogłośny.

 

„Laureat jest jedną z niemieckich osobistości, które zbudowały mosty między ludźmi w byłej NRD a tymi w Republice Federalnej” – napisano w uzasadnieniu przyznania nagrody Gauckowi. (PAP/WP)

Poleć znajomemu