Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 13 lipca 2021

Nowy Szef Biura Polityki Międzynarodowej

minister na tle flag Polski i UE

Jakub Kumoch, nowy Szef Biura Polityki Międzynarodowej

W związku z objęciem stanowiska Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego – Stałego Przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku , 13 lipca 2021 r.  Krzysztof Szczerski, dotychczasowy Szef Biura Polityki Międzynarodowej zakończył pracę w Kancelarii Prezydenta RP.

Zobacz także: Inauguracja Biura Polityki Międzynarodowej Nominacje w Kancelarii Prezydenta RP

 

W uznaniu zasług w działalności państwowej i publicznej oraz za osiągnięcia w pracy naukowej Prezydent uhonorował Krzysztofa Szczerskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Krzysztof Szczerski był pierwszym szefem powołanego przez Prezydenta Andrzeja Dudę w kwietniu tego roku Biura Polityki Międzynarodowej.  

 

Z dniem 14 lipca 2021 r.  Prezydent RP powołał na stanowisko Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP - Szefa Biura Polityki Międzynarodowej Jakuba Kumocha.

 

 

Jakub Kumoch jest orientalistą i politologiem, ekspertem od stosunków zewnętrznych Unii Europejskiej. Od 2015 r. zasiada w Sekcji Spraw Zagranicznych Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. Jest absolwentem Instytutu Stosunków Międzynarodowych oraz Instytutu Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego, w 2015 r. uzyskał stopień doktora nauk społecznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Należy do grupy ekspertów Komisji Europejskiej zajmujących się analizą procesów wyborczych i brał udział w kilkunastu Misjach Obserwacji Wyborów UE i OBWE. Od października 2016 r. do marca 2020 r. pełnił funkcję Ambasadora RP w Szwajcarii i Liechtensteinie.; od marca 2020 do lipca 2021 w Turcji. Mówi biegle po turecku, angielsku, francusku, chorwacku, hiszpańsku, rosyjsku, niemiecku i włosku. Posługuje się również m.in. ukraińskim i arabskim.


 

Poleć znajomemu